Տարոն Մարգարյան. Ուղեվարձի թանկացումն անխուսափելի է
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը չի բացառում, որ տրանսպորտի գինը կբարձրանա: Երեկ ՀՀԿ ԳՄ և խորհրդի նիստերից հետո քաղաքապետը զրուցել է Yerkir.am-ի հետ:
Հարցին` թանկացումն անխուսափելի է՞, քաղաքապետը պատասխանել է. «Եթե մենք ուզում ենք անվտանգ երթևեկություն և որակյալ սպասարկում ապահովել, այո՛, այս սակագնով հնարավոր չէ դա իրականացնել»:
Մարգարյանը հայտնել է նաև, որ տրանսպորտի սակագնի վերանայման հարցով ստեղծված հանձնաժողովի նիստերը բաց են լուսաբանման համար և, հետևելով դրա աշխատանքներին, կարող ենք տեղեկանալ, թե երբ կհրապարակվի ուղեվարձի գինը: Նա նշել է, որ հիմա հանձնաժողովի անդամները փուլ առ փուլ քննարկում են, թե սակագինը ինչ չափի կլինի, և երբ քննարկումներն ավարտվեն, երբ հանձնաժողովն իր վերջնական արդյունքը ներկայացնի, այն ժամանակ էլ ինքն իր գնահատականը կտա:
«Ինձ համար առաջնահերթը երևանցու անվտանգ և որակյալ երթևեկությունն է: Իսկ թե ինչ սակագնով կկարողանանք ապահովել, կորոշի հանձնաժողովը»,- ասալ է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանն ասել է այնքան էլ չի վախենում քաղաքացիների ընդվզումից: «Վախենալ-չվախենալու խնդիրը չի, մենք պետք է մտածենք ոչ միայն այսօրվա, այլև վաղվա մասին: Եթե տրանսպորտի խնդրի լուծումը չտանք, ապա երկու տարի հետո Երևան քաղաքում տրանսպորտ չի լինի: Թող շատերը հիշեն 90-ական թթ. սկիզբը, երբ տրանսպորտի լուրջ խնդիր կար: Ես երբևիցե չեմ ուզենա, որ մենք անցնենք այդ վիճակին: Ու քանի որ այսօր քաղաքային իշխանության պատասխանատուն մենք ենք, ապա պետք է մտածենք վաղվա օրվա մասին: Ինձ համար կարևորը երևանցիների անվտանգություն է, իսկ այսօր ես չեմ համարում, որ երևանցին անվտանգ է երթևեկում: Իրականում բոլորս ենք տեսնում, որ մեր տրանսպորտը վտանգավոր վիճակում է գտնվում»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Դիտարկմանը, թե` նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքորոշումը, որոշումը ստացե՞լ է, Տարոն Մարգարյանը պատասխանել է. «Սա քաղաքային իշխանության լուծելու խնդիրն է, դրա համար հանձնաժողով ենք ստեղծել ու մենք ինքնուրույն մեր աշխատանքները կատարում ենք»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսին քաղաքապետարանը հայտարարել էր հուլիսի 20-ից հասարակական տրանսպորտի գնի բարձրացման մասին, երթուղայիններն ու ավտոբուսները դարձնելով 150, տրոլեյբուսները՝ 100 դրամ: Դրանից հետո մայրաքաղաքում բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացել: Երիտասարդները քաղաքի տարբեր հատվածներում ակցիաներ էին կազմակերպում՝ կոչ անելով չվճարել 150 դրամ:
Հուլիսի 25-ին քաղաքապետը ստիպված եղավ հայտարարել, որ 150 դրամ վճարելու մասին որոշումը ժամանակավորապես կասեցվում է և ստեղծվում է հանձնաժողով, որը պետք է քննարկի հարցը:
Սեպտեմբերի 24-ին Տարոն Մարգարյանը ստորագրեց հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձի ձևավորվման հարցով զբաղվող հանձնաժողովի ստեղծման որոշումը: Հանձնաժողովը աշխատանքներն սկսել է սեպտեմբերի 27-ին

Тарон Маргарян: Повышение тарифа на общественный транспорт неизбежно
Мэр Еревана Тарон Маргарян не исключает, что тариф на пассажирские перевозки будет повышен. Об этом Тарон Маргарян заявил в беседе с корреспондентом Yerkir.am накануне после заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА).
«Мне бы хотелось, чтобы транспорт был бесплатным, но понятно, что это невозможно», - заявил мэр Еревана, обратившись к работе Комиссии по формированию тарифов на пассажирские перевозки и планируемому повышению цен на проезд.
По словам мэра, для него приоритетным является безопасное и качественное передвижение жителей Еревана. «Но это невозможно обеспечить при действующих тарифах», - подчеркнул он.
В ответ на вопрос о том, как изменится тариф на пассажирские перевозки, мэр армянской столицы заявил, что это должна решить комиссия.
«Мы должны думать и о завтрашнем дне, так как если проблема транспорта не решится, спустя два года Ереван останется без транспортных средств», - сказал Тарон Маргарян, напомнив начало 90-ых годов, когда проблема транспорта стояла достаточно остро.
«Мне бы никогда не хотелось вновь возвращаться к этой ситуации, поэтому мы должны думать о завтрашнем дне. Для меня важнее всего безопасность жителей Еревана, однако я не считаю, что сегодня жители столицы передвигаются на безопасных транспортных средствах», - подчеркнул он.
Напомним, с 20 июля с.г. цена на проезд в маршрутных такси и автобусах в Ереване повысилась со 100 до 150 драмов. На 50 драмов выросла и стоимость проезда в троллейбусах, составив 100 драмов. Рост тарифов на проезд общественном транспорте вызвал волну общественного протеста. Мирные акции группы активистов в виде бессрочного сидячего пикета напротив городской администрации продолжались и после заявления мэра Еревана Т.Маргаряна о приостановлении решения о повышении цен на проезд в общественном транспорте. 24 сентября мэр Еревана Тарон Маргарян подписал приказ о создании Комиссии по формированию тарифов на пассажирские перевозки.