Ա. Կասպրշիկ. Հետաքննության անցկացումը իմ մանդատի շրջանակներում չէ
Ցավոք պետք է նշեմ, որ հրադադարի ռեժիմի կանոնները ժամանակ առ ժամանակ խախտվում են: Ես կողմերից անընդհատ տեղեկություններ եմ ստանում խախտումների մասին և փորձում եմ ստուգել իրադրությունը: Այս մասին, «ԱՊԱ»-ի փոխանցմամբ, Բաքվում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Նրա խոսքով` իր մանդատի էությունը կողմերի միջև վստահություն միջոցների կառուցումն է, այլ ոչ թե հետաքննության անցկացումը:
Նշենք, որ ավելի վաղ, միջնորդները կողմերին առաջարկել էին ներդնել հետաքննության մեխանիզմ՝ ուսումնասիրելու առաջնագծում տեղի ունեցող միջադեպերը, ինչը սակայն Ադրբեջանի կողմից մերժվել է, մինչդեռ Հայաստանը ընդունել է առաջարկը:

Unfortunately, the ceasefire agreement is sometimes violated, with reports from both sides sent to me. When this happens, I try to examine the situation, Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk told journalists in Baku.
According to A. Kasprzyk, his mandate consists in building confidence between the parties, but not in studies.
Let us remind you that earlier the mediators called for the introduction of mechanisms of incident investigation on the line of contact. Armenia accepted the co-chairs’ proposal, but the Azerbaijani side rejected it.