Ա. Կասպրշիկ. Հետաքննության անցկացումը իմ մանդատի շրջանակներում չէ
Ցավոք պետք է նշեմ, որ հրադադարի ռեժիմի կանոնները ժամանակ առ ժամանակ խախտվում են: Ես կողմերից անընդհատ տեղեկություններ եմ ստանում խախտումների մասին և փորձում եմ ստուգել իրադրությունը: Այս մասին, «ԱՊԱ»-ի փոխանցմամբ, Բաքվում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Նրա խոսքով` իր մանդատի էությունը կողմերի միջև վստահություն միջոցների կառուցումն է, այլ ոչ թե հետաքննության անցկացումը:
Նշենք, որ ավելի վաղ, միջնորդները կողմերին առաջարկել էին ներդնել հետաքննության մեխանիզմ՝ ուսումնասիրելու առաջնագծում տեղի ունեցող միջադեպերը, ինչը սակայն Ադրբեջանի կողմից մերժվել է, մինչդեռ Հայաստանը ընդունել է առաջարկը:

Анджей Каспшик: Исследования не входят в суть моего мандата
«К сожалению, соглашение о прекращении огня иногда нарушается, ко мне поступают сведения с обеих сторон. И я пытаюсь, когда это случается, проверить обстановку», - заявил журналистам в Баку личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик.
По его словам, суть его мандата состоит в построении мер доверия между сторонами, а не в исследованиях.
Отметим, что ранее посредники неоднократно призывали стороны внедрить механизмы расследования инцидентов на линии соприкосновения, что было отвергнуто Азербайджаном. Армения высказалась за предложение сопредседателей.