Քիչ առաջ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել Ազատության հրապարակում կատարավող իրադարձությունների առնչությամբ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Արդեն քանի օր է` Շանթ Հարությունյանը բռնության կոչեր էր հնչեցնում Ազատության հրապարակում:
Ոստիկանությունը բազմիցս զգուշացրել էր դադարեցնել անխոհեմ պահվածքը և անօրինական գործողությունների մղելու կոչերը:
Այսօր ևս ոստիկանության ներկայացուցիչները Շանթ Հարությունյանին ու նրա կողմնակիցներին հորդորել են զերծ մնալ հակաիրավական վարքագիծ դրսևորելուց, սակայն նրանք չեն ենթարկվել ոստիկանների օրինական պահանջներին, ավելին` ժամը 17.10-ի սահմաններում, մահակներով ու ձողերով զինված, դուրս են եկել Ազատության հրապարակից` հայտարարելով, որ ցանկանում են երթ կատարել:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց կրկին հորդորել են չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել են քարերով լցոնված ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` սկսել են պայթեցնել:
Ոստիկանական վերակարգերին հաջողվել է կարգի հրավիրել օրինազանցներին և ազատել պողոտան:
Երկու տասնյակից ավելի օրինազանց բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին:
Կան տուժած ոստիկաններ:
Կատարվում է դեպքի վայրի զննություն:
Տուժածների և ոստիկանություն բերման ենթարկվածների մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի:
Ոստիկանությունը հայտարարում է, որ չի հանդուրժելու և ամենայն խստությամբ է արձագանքելու ցանկացած հակաիրավական գործողության, իսկ օրինազանցները կպատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ»:

Полиция Армении: Задержаны 20 человек, есть пострадавшие
Немногим ранее Полиция Армении распространила заявление в связи с происшествиями на Площади Свобода в Ереване. В заявлении, в частности отмечается: «Уже несколько дней Шант Арутюнян озвучивает на Площади Свободы призывы к насилию.
Полиция неоднократно предупреждала прекратить неблагоразумное поведение и призывы к незаконным действиям.
Сегодня представители полиции также призвали Шанта Арутюняна и его сторонников воздержаться от незаконных действий, однако они не подчинились законным требованиям полицейских, более того, около 17:10, вооруженные дубинками и палками, вышли с Площади Свободы, заявив, что собираются провести шествие.
Представители полиции вновь призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца, однако они сняли с карманов наполненные камнями самодельные взрывные пакеты, которые начали взрывать, бросая об землю.
Сотрудникам полиции удалось призвать к порядку правонарушителей и освободить проспект. Более двух десятков правонарушителей подвергнуты приводу в отделение Полиции.
Есть пострадавшие полицейские. Проводится осмотр места происшествия.
Информация о пострадавших и задержанных будет предоставлена дополнительно.
Полиция заявляет, что не потерпит незаконных действий, и будет строго пресекать их, а правонарушители будут наказаны по всей строгости закона».