Միջուկային անվտանգության ոլորտում ՀՀ և ՌԴ միջև համաձայնագիր կստորագրվի
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր կառավարության ընդունելությունների տանը հանդիպում է ունեցել Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հետ, ով Հայաստան է ժամանել Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ) հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը և Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահն անդրադարձել են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրային աշխատանքներին և դրանց արդյունքում կայանի ներկայիս վիճակին: Այդ կապակցությամբ զրուցակիցները երկուստեք արձանագրել են, որ ՀԱԷԿ սեյսմիկ անվտանգության ծրագրային մակարդակն ապահովված է: Սերժ Սարգսյանը և Ադոլֆ Բիրկհոֆերն անդրադարձել են նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա շահագործման և նոր էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված հարցերին, ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համագործակցությանը, այդ թվում՝ «ՕՍԱՐՏ» առաքելության արդյունքներին:
Հանդիպումից հետո Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱԷԱԽ նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հետ Կառավարության ընդունելությունների տանը մասնակցել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստին և հանդես եկել բացման խոսքով:
Նախագահը ողջունել է միջազգային ճանաչում և հեղինակություն ունեցող գիտնականներից ու ոլորտի մասնագետներից կազմված անկախ խորհրդակցական մարմնի՝ խորհրդի անդամներին և նիստի բոլոր մասնակիցներին: Խոսքի սկզբում Սերժ Սարգսյանը ցավով և մեծ ափսոսանքով է ներկաներին տեղեկացրել, որ այս տարվա հունվարին կյանքից հեռացել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի անդամ, հանրաճանաչ գիտնական, Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս Համլետ Հարությունի Վարդապետյանը, ով մեծ դեր է խաղացել միջուկային ֆիզիկայի ոլորտում տեսական և փորձարարական հետազոտությունների ստեղծման և զարգացման գործում: Նախագահն առաջարկել է մեկ րոպե լռությամբ հարգել անվանի գիտնականի հիշատակը, որից հետո նիստի մասնակիցներին ներկայացրել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նոր անդամին՝ Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռոբերտ Հովսեփի Ավագյանին, մաղթել նրան հաջող և արգասաբեր աշխատանք:
Նախագահն ընդգծել է, որ խորհրդի ձևաչափով համագործակցության կարևորությունը դժվար է գերագնահատել՝ հաշվի առնելով ատոմային էներգիայի հատուկ դերը երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում:
Նա բարձր է գնահատել խորհրդի գործունեությունը ստեղծման պահից ի վեր՝ նշելով, որ անցած ժամանակահատվածում մեծ աշխատանք է կատարվել, ինչի համար շնորհակալություն է հայտնել խորհրդի անդամներին՝ հանրապետությունում գործող միջուկային էներգաբլոկի միջուկային և ճառագայթային անվտանգության բարձրացման հարցում անգնահատելի աջակցության համար: Ցուցաբերած օգնության համար Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև ՄԱԳԱՏԷ-ին և Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Չեխիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի կառավարություններին ու Եվրոպական հանձնաժողովին:
«Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես կատարելագործում է ներքին օրենսդրությունը և բարեխղճորեն իրականացնում է իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները: Հայաստանի խորհրդարանի կողմից այս տարվա մայիսին վավերացվել են 2005 թվականի «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության մասին կոնվենցիայի փոփոխությունները» և ընդունվել է «Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում համապատասխան լրացումներ կատարելու մասին օրենքը՝ կապված միջուկային նյութերի հաշվառման և հսկողության հետ:
Մոտ ապագայում կստորագրվի միջուկային անվտանգության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև համագործակցության մասին համաձայնագիր: Այն հնարավորություն կտա.
• զարգացնել Հայաստանի Հանրապետության միջուկային անվտանգության ենթակառուցվածքը՝ ռուսական նախագծերով նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցմանը նախապատրաստվելու համատեքստում,
• կազմակերպել միջուկային անվտանգության ոլորտում մասնագետների պատրաստում, վերապատրաստում և որակավորման բարձրացում՝ հաշվի առնելով ՄԱԳԱՏԷ-ի խորհուրդները,
• ընդլայնել ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության շրջանակները:
2012թ. հոկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և ԱՄՆ կառավարության միջև ստորագրվեց էներգետիկայի, ներառյալ՝ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում փոխըմբռնման մասին հուշագիր: Փաստաթուղթը թույլ է տալիս մեր երկրների միջև խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառում ավելի սերտ համագործակցություն զարգացնել: Այդ հուշագրի շրջանակներում արդեն իրականացվել է երկու հաջող նախագիծ:
ՄԱԳԱՏԷ-ի և միջազգային փորձագետների աջակցությամբ հսկայական աշխատանք է տարվել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) գործող էներգաբլոկի սեյսմիկ անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ: 2012թ. պլանային-նախազգուշական նորոգումների ժամանակ հենակետային կառուցվածքներ են տեղադրվել անվտանգության տեսանկյունից կարևոր հիմնական համակարգերի և բաղադրիչների սեյսմակայունությունն ուժեղացնելու համար: Դրանով ավարտվեցին «ՀԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի սեյսմիկ անվտանգության վերագնահատման ծրագրի» երրորդ՝ վերջին փուլի աշխատանքները՝ համաձայն ՄԱԳԱՏԷ- ի մշակած տեխնիկական պահանջների: Այսպիսով ՀԱԷԿ սեյսմիկ անվտանգության ծրագրային մակադրակն ապահովված է:
2011թ. անցկացված «ՕՍԱՐՏ» առաքելության խորհուրդներով վերանայվել է «ՀԱԷԿ շահագործման անվտանգության բարձրացման ծրագիրը»: ՀԱԷԿ-ը ներկա պահին իրագործել է առաքելության հիմնական առաջարկություններն ու խորհուրդները: 2013թ. կայացել է ՄԱԳԱՏԷ-ի «ՕՍԱՐՏ» կրկնակի առաքելությունը, որը բավարար առաջընթաց է արձանագրել իրականացվող աշխատանքներում, բայց նաև վեր է հանել խնդրահարույց հարցեր՝ կապված մասնավորապես ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման հետ:
Եվրամիության տեխնիկական աջակցության շրջանակներում մասնագետներն արդեն սկսել են «Ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի ան¬վտանգ կառավարման ռազմավարության» մշակումը:
Ցանկանում եմ նաև Ձեզ տեղեկացնել, որ այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը վավերացրել է «Աշխատած միջուկային վառելիքի հետ անվտանգ վարվեցողության և ռադիոակտիվ թափոնների հետ անվտանգ վարվեցողության միացյալ կոնվենցիան»:
Հայկական կողմը Եվրամիության օժանդակությամբ ավարտել է գործող էներգաբլոկի վրա սթրես-թեստի աշխատանքները: Հաշվետվությունը քննարկման է ներկայացված Հայաստանի Հանրապետության միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտե: Կոմիտեի փորձագիտական եզրակացության հետ այն մինչև այս տարեվերջ կփոխանցվի Եվրամիության համապատասխան մարմիններին:
Այժմ իրականացվում են ՀԱԷԿ հիմնական համակարգերի, կառուցվածքների և բաղադրիչների ներկայիս վիճակի մոնիթորինգի և մնացորդային պաշարի գնահատման աշխատանքները: ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման ծրագիրը քննարկման է ներկայացվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն:
Այս տարվա սեպտեմբերից ռուսական կազմակերպությունների կողմից սկսվել են Մեծամորի ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները: Մեզ համար, իհարկե, դա շատ կարևոր է:
Օգտվելով առիթից, ցանկանում եմ դիմել ՌԴ պատվիրակության ներկայացուցիչներին խնդրանքով, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի ռեսուրսի երկարաձգման աշխատանքներում առավելագույնս ներգրավվեն նաև մասնագիտացված կազմակերպություններ Հայաստանից:
Հայաստանը հաստատում է իր մտադրությունը զարգացնել միջուկային էներգետիկան, և այդ ուղղությունը առանցքային տեղ է զբաղեցնում էներգետիկայի զարգացման ծրագրում: Միայն ԱԷԿ-ի առկայությունը բազային էլեկտրաէներգիայի արտադրման կառուցվածքում մեզ թույլ կտա պահպանել երկրի էներգետիկ անվտանգության և անկախության պատշաճ մակարդակը»,-ընդգծել է Հանրապետության Նախագահը:
Նշելով, որ Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն ՀԱԷԿ-ի, «Հայատոմ» ինստիտուտի և Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ համատեղ մեծ աշխատանք է իրականացրել, Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ, այդուհանդերձ, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին անհրաժեշտ է ուժեղացնել վերահսկողությունը Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի և ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունների հանձնարարականները ՀԱԷԿ ղեկավարության կողմից ժամանակին և որակով կատարելու նպատակով: Մասնավորապես՝ անհրաժեշտ է շտապ կատարել միջին ակտիվության թափոնների համապատասխան ծավալի ապահովման և պահպանության պայմանների բարելավման աշխատանքները, ինչպես նաև իրականացնել հերմոծավալի խտության բարձրացման միջոցառումներ:
Նախագահը խոսել է նաև ՀԱԷԿ-ի օպերատիվ անձնակազմի պատրաստման և վերապատրաստման համար անհրաժեշտ պայմանների լիարժեք ապահովման կարևորության մասին, որի ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն սկսվել են: Դրանք ավարտին հասցնելու համար Սերժ Սարգսյանը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությանը հանձնարարել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության օժանդակությամբ ապահովել անհրաժեշտ միջոցների ներգրավումը:
Հանրապետության Նախագահը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության ուշադրությունն է հրավիրել այն հարցի վրա, որ անհրաժեշտ է ատոմային էներգետիկայի ոլորտի կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որպեսզի պահպանվի և զարգանա գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքը:
Նախագահի բացման խոսքից հետո, խորհրդի անդամներին անցած նիստի հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին մանրամասն տեղեկատվություն են տրամադրել ՀԱԷԿ տնօրենը և ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի ղեկավարը: Նիստի մասնակիցներին ներկայացվել են նաև Հայաստանի միջուկային անվտանգությունը կարգավորող մարմնի հաշվետվությունը և Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի գործունեությունը:

Армения и Россия  расширяют рамки сотрудничества в сфере атомной энергетики
Президент Серж Саргсян сегодня в Доме приемов правительства встретился с председателем Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Армении Адольфом Биркхофером, который прибыл в Ереван для участия в очередном заседании Совета по безопасности атомной энергетики (СБАЭ).
Глава государства и председатель Совета по безопасности атомной энергетики коснулись плановых работ, реализованных в направлении повышения безопасности Армянской АЭС (ААЭС) и в их результате нынешнего состояния станции. В этой связи они с удовлетворением констатировали, что плановый уровень сейсмической безопасности ААЭС обеспечен. Серж Саргсян и Адольф Биркхофер также затронули вопросы, связанные с дальнейшей эксплуатацией ААЭС, строительством нового энергоблока и сотрудничеством с МАГАТЭ, в том числе результатов миссии «ОСАРТ».
После встречи президент Серж Саргсян с председателем СБАЭ Адольфом Биркхофером в Доме приемов правительства принял участие в заседании Совета по безопасности атомной энергетики и выступил со вступительной речью.
Президент поприветствовал членов независимого консультативного органа, состоящего из имеющих международное признание и авторитет ученых и специалистов сферы и всех участников заседания. Серж Саргсян с большим сожалением проинформировал присутствующих, что в январе этого года ушел из жизни член Совета по безопасности атомной энергетики, известный ученый, академик Национальной академии наук Армении Гамлет Вардапетян, который сыграл большую роль в создании и развитии теоретических и экспериментальных исследований в области ядерной физики.
Президент предложил минутой молчания почтить память известного ученого, после чего представил участникам заседания нового члена Совета по безопасности атомной энергетики, академика НАН Армении, доктора физико-математических наук, профессора Роберта Авакяна и пожелал ему успешной и плодотворной работы.
Серж Саргсян подчеркнул, что важность сотрудничества в формате Совета трудно переоценить, учитывая особую роль атомной энергетики в деле обеспечения энергетической безопасности нашей страны.
Он высоко оценил деятельность Совета с момента основания, отметив, что за прошедший период выполнена большая работа, и поблагодарил членов Совета за неоценимую помощь в вопросе повышения ядерной и радиационной безопасности действующего в республике ядерного энергоблока. За оказанную помощь Серж Саргсян поблагодарил также МАГАТЭ и правительства России, США, Чехии, Великобритании, Италии и Европейскую комиссию.
«Армения постоянно совершенствует внутреннее законодательство и добросовестно выполняет взятые на себя международные обязательства. Парламентом Армении в мае сего года ратифицированы «Поправки к конвенции о физической защите ядерного материала» от 2005 года и принятый Закон о введении соответствующих дополнений в закон «О безопасном использовании атомной энергии в мирных целях», связанных с учетом и контролем ядерных материалов.
В ближайшее время между правительствами Армения и России будет подписано Соглашение о сотрудничестве в области ядерной безопасности. Это Соглашение даст возможность:
• развить инфраструктуру ядерной безопасности Республики Армения в контексте подготовки к строительству новых ядерных энергоблоков по российским проектам;
• организовать подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов в сфере ядерной безопасности с учетом рекомендаций МАГАТЭ;
• расширить рамки сотрудничества в сфере атомной энергетики.
В октябре 2012г. между правительством Армения и правительством США был подписан Меморандум о взаимопонимании в области энергетики, включая ядерную энергетику. Документ позволяет развить более тесное сотрудничество между нашими странами в области использования атомной энергии в мирных целях. В рамках этого Меморандума уже реализованы два успешных проекта.
При содействии МАГАТЭ и международных экспертов проделана огромная работа по усилению сейсмической безопасности действующего энергоблока Армянской АЭС. Во время планово-предупредительного ремонта 2012 года установлены опорные конструкции для сейсмического усиления основных систем и компонентов, важных с точки зрения безопасности. Этим завершены работы третьего, последнего этапа Программы переоценки сейсмической безопасности второго энергоблока Армянской АЭС, технические требования к которой были разработаны МАГАТЭ. Таким образом, проектный уровень сейсмической безопасности ААЭС обеспечен.
По рекомендациям миссии «ОСАРТ», проведенной в 2011 году, пересмотрена Программа повышения эксплуатационной безопасности Армянской АЭС. Армянская АЭС в настоящее время реализовала основные предложения и рекомендации миссии. В 2013 году состоялась повторная миссия МАГАТЭ «ОСАРТ», которая отметила удовлетворительный прогресс в ходе выполняемых работ, но выявила и проблемные вопросы, в частности, вопросы, связанные с управлением радиоактивными отходами.
В рамках технической поддержки Евросоюза специалисты уже приступили к разработке Стратегии по управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом.
Хочу также проинформировать Вас о том, что в этом году Армения ратифицировала Объединенную конвенцию о безопасности обращения с отработавшим топливом и безопасности обращения с радиоактивными отходами.
Армянская сторона при содействии Евросоюза завершила работы по стресс-тесту на действующем энергоблоке. Отчет представлен на рассмотрение в Комитет по регулированию ядерной безопасности Республики Армения. Отчет с экспертным заключением Комитета до конца сего года будет передан в соответствующие органы Евросоюза.
В настоящее время выполняются работы по мониторингу текущего состояния основных систем, структур и компонентов Армянской АЭС и оценке остаточного ресурса. Программа продления проектного срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС представлена на рассмотрение в правительство Армении.
С сентября этого года российскими организациями начаты работы по проекту продления срока эксплуатации второго энергоблока Мецаморской АЭС. Для нас это, конечно, очень важно.
Пользуясь случаем, хочу обратиться к представителям российской делегации с просьбой максимального привлечения к работам по продлению ресурса второго энергоблока Армянской АЭС также специализированных организаций из Армении.
Армения подтверждает свое намерение развивать ядерную энергетику, и это направление занимает ключевое место в программе развития энергетики. Только наличие АЭС в структуре генерации базисной электроэнергии позволит нам сохранить надлежащий уровень энергетической безопасности и независимости страны», - подчеркнул президент Серж Саргсян.
Отметив, что Государственным комитетом по регулированию ядерной безопасности, совместно с Армянской АЭС, институтом «Арматом» и министерством энергетики и природных ресурсов проделана большая работа, глава государства подчеркнул, что, тем не менее, министру энергетики и природных ресурсов Армении необходимо усилить контроль за своевременным и качественным выполнением руководством Армянской АЭС всех рекомендаций Совета безопасности атомной энергетики и миссий МАГАТЭ. В частности, необходимо срочно выполнить работы по обеспечению адекватного объема и улучшению условий хранения среднеактивных отходов, а также выполнить мероприятия по повышению плотности гермообъема.
Президент также подчеркнул важность создания необходимых условий для подготовки и переподготовки оперативного персонала ААЭС, в направлении чего работы уже начались. Серж Саргсян поручил обеспечить привлечение необходимых средств при содействии министерства энергетики и природных ресурсов Армении для их завершения.
Глава государства обратил внимание руководства Армянской АЭС на то, что необходимо организовать совместные работы с организациями в области атомной энергетики таким образом, чтобы была сохранена и развивалась существующая инфраструктура.
После выступления президента Армении членам Совета детальную информацию о ходе выполнения поручений предыдущего заседания предоставили директор ААЭС и руководитель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности Армении. Участникам заседания были также представлены отчет регулирующего органа ядерной безопасности Армении и деятельность Армянской атомной электростанции.