Հայաստանի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջև ստորագրվել է հուշագիր
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում: Ինձ զեկուցել են աշխատանքային խմբերի շրջանակում ընթացող քննարկման մասին, և մեր այսօրվա հանդիպման օրակարգում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ է», - ասել է վարչապետ Սարգսյանը:
«Մենք առաջին անգամ ենք Երևան ժամանում այսպիսի մեծ պատվիրակությամբ: Դա պայմանավորված է Մաքսային միության անդամ-երկրների նախագահների ընդունած որոշման իրագործման անհրաժեշտությամբ, որը վերաբերում է Հայաստանի՝ ՄՄ-ին և միասնական տնտեսական տարածքին միանալու գործընթացն սկսելուն», - իր հերթին նշել է Վիկտոր Խրիստենկոն:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ հանդիպման ժամանակ համատեղ աշխատանքային խմբերի ներկայացուցիչները զեկուցել են Հայաստանի՝ ՄՄ-ին միանալու գործընթացին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ կատարված ուսումնասիրությունների և քննարկումների արդյունքները: Մասնավորապես, արծարծվել են տեխնիկական, սանիտարական, բուսասանիտարական կանոնակարգման, սակագնային և ոչ սակագնային կանոնակարգման, հակամենաշնորհային կանոնակարգման, մաքսային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև մաքսային և հարկային ոլորտներին առնչվող հարցեր: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ օրենսդրությունը Մաքսային միության ընդհանուր օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու խնդրին: Ամփոփելով մտքերի փոխանակումը՝ կողմերն ամրագրել են ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և վերահաստատել բանակցությունները շարունակելու պատրաստակամությունը:
Այնուհետև ստորագրվել է Փոխգործակցության խորացման մասին հուշագիր Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջև: Փաստաթուղթն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության անունից՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի անունից՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն: Հուշագրի ստորագրման արարողությանը հաջորդել է ՀՀ վարչապետի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի համատեղ մամուլի ասուլիսը:

Армения и ЕЭК подписали меморандум об углублении взаимодействия
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня делегацию во главе с председателем коллегии Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) Виктором Христенко. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Рад приветствовать Вас в правительстве Армении. Мне доложили об обсуждениях в рамках рабочих групп и в повестку нашей сегодняшней встречи включен широкий спектр вопросов, представляющих взаимный интерес», - сказал Тигран Саркисян.
«Мы впервые приезжаем в Ереван с такой большой делегацией. Это обусловлено необходимостью реализации принятого президентами стран-членов Таможенного союза решения, которое касается начала процесса присоединения Армении к ТС и единому экономическому пространству», - отметил в свою очередь Виктор Христенко.
В ходе встречи совместные рабочие группы доложили о результатах изучений и обсуждений вокруг ряда вопросов, касающихся процесса присоединения Армении к Таможенному союзу. Стороны обратились также к вопросу приведения в соответствие с общим законодательством Таможенного союза законодательства Армении. Обобщив обмен мнениями, стороны констатировали достигнутые договоренности и подтвердили готовность к продолжению переговоров.
Затем был подписан «Меморандум об углублении взаимодействия между Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) и Арменией». Документ подписали председатель коллегии ЕЭК Виктор Христенко и премьер-министр Армении Тигран Саркисян.