ՊՆ-ն վերահաստատում է. Հ. Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի լինի
ԿԽՄԿ-ին խնդրում ենք Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորին փոխանցել, որ տուն վերադառնալուց հետո նա ամբողջ ծավալով կկարողանա օգտվել իր իրավունքներից: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես հետամուտ է լինում իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարմանը: Մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ նախատեսված է 1948թ. դեկտեմբերի 10-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով սահմանված իրավունքների ու ազատությունների ամբողջ շրջանակը:
Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 13-րդ հոդվածը սահմանում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի տեղաշարժվելու և բնակության վայր ընտրելու ազատության իրավունք յուրաքանչյուր պետության սահմաններում, ինչպես նաև իրավունք ունի ցանկացած երկրից, այդ թվում՝ իր երկրից հեռանալու և իր երկիր վերադառնալու իրավունք: Իսկ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 25-րդ հոդվածը սահմանում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական հիմքերով գտնվող յուրաքանչյուր ոք ունի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ազատ տեղաշարժվելու և բնակավայր ընտրելու իրավունք:
Յուրաքանչյուր ոք ունի Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու իրավունք: Յուրաքանչյուր քաղաքացի և Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվելու իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ոք ունի Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու իրավունք:
Հայկական կողմը կրկին երաշխավորում է, որ ս.թ. օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը տեղանքում չկողմնորոշվելու պատճառով շփման գիծը հատած, դրա հետևանքով ադրբեջանական զորքերի վերահսկման գոտում հայտնված և վերջիններիս կողմից գերեվարված Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվի:
ԿԽՄԿ-ին խնդրվում է Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորին փոխանցել, որ տուն վերադառնալուց հետո նա ամբողջ ծավալով կկարողանա օգտվել իր իրավունքներից՝ շարունակելով մշտապես բնակվել Հայաստանում կամ մշտական բնակության տեղափոխվելով երկրորդ, երրորդ կամ նույնիսկ՝ չորրորդ երկիր»,- գրել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Минобороны: Акоп Инджигулян не будет подвергнут уголовному преследованию
«Республика Армения всегда придерживается соблюдения своих международных обязательств. В частности, Конституцией Республики Армения предусмотрен весь круг прав и свобод человека, установленных Всеобщей Декларацией Прав Человека от 10 декабря 1948 года.
Статья 13 Всеобщей Декларации Прав Человека устанавливает, что каждый человек имеет право свободно передвигаться и выбирать себе местожительство в пределах каждого государства, каждый человек имеет право покидать любую страну, включая свою собственную, и возвращаться в свою страну», - написал на своей страничке в соцсети «Фейсбук» пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Статья 25 Конституции Республики Армения гласит, что каждое лицо, находящееся в Республике Армения на законных основаниях, имеет право на свободное передвижение и выбор места жительства на территории Республики Армения, каждый имеет право выезда за пределы Республики Армения и каждый гражданин и каждое лицо, имеющее право проживать в Республике Армения, имеет право на возвращение в Республику Армения.
Армянская сторона вновь гарантирует, что Акоп Инджигулян, который вследствии невозможности ориентирования на местности в ночь на 8 августа сего года случайно пересек линию соприкосновения, в последствии чего оказался в зоне контроля азербайджанских войск и был арестован последними, не будет подвергнут уголовному преследованию.
Просим МККК передать армянскому солдату, арестованному в Азербайджане, что по возвращении домой он сможет в полной мере пользоваться своими правами, продолжая постоянно проживать в Армении или переезжая во вторую, третью или даже четвертую страну», - отметил А.Ованнисян.