ՊՆ-ն վերահաստատում է. Հ. Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի լինի
ԿԽՄԿ-ին խնդրում ենք Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորին փոխանցել, որ տուն վերադառնալուց հետո նա ամբողջ ծավալով կկարողանա օգտվել իր իրավունքներից: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես հետամուտ է լինում իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարմանը: Մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ նախատեսված է 1948թ. դեկտեմբերի 10-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով սահմանված իրավունքների ու ազատությունների ամբողջ շրջանակը:
Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 13-րդ հոդվածը սահմանում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի տեղաշարժվելու և բնակության վայր ընտրելու ազատության իրավունք յուրաքանչյուր պետության սահմաններում, ինչպես նաև իրավունք ունի ցանկացած երկրից, այդ թվում՝ իր երկրից հեռանալու և իր երկիր վերադառնալու իրավունք: Իսկ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 25-րդ հոդվածը սահմանում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական հիմքերով գտնվող յուրաքանչյուր ոք ունի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ազատ տեղաշարժվելու և բնակավայր ընտրելու իրավունք:
Յուրաքանչյուր ոք ունի Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու իրավունք: Յուրաքանչյուր քաղաքացի և Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվելու իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ոք ունի Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու իրավունք:
Հայկական կողմը կրկին երաշխավորում է, որ ս.թ. օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը տեղանքում չկողմնորոշվելու պատճառով շփման գիծը հատած, դրա հետևանքով ադրբեջանական զորքերի վերահսկման գոտում հայտնված և վերջիններիս կողմից գերեվարված Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվի:
ԿԽՄԿ-ին խնդրվում է Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորին փոխանցել, որ տուն վերադառնալուց հետո նա ամբողջ ծավալով կկարողանա օգտվել իր իրավունքներից՝ շարունակելով մշտապես բնակվել Հայաստանում կամ մշտական բնակության տեղափոխվելով երկրորդ, երրորդ կամ նույնիսկ՝ չորրորդ երկիր»,- գրել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Defense Ministry: Injughulyan not to be subject to criminal prosecution
The ICRC is asked to pass to the Armenian soldier captured in Azerbaijan that upon his return home he can fully enjoy his rights, the Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisian wrote on his Facebook page.
“The Republic of Armenia always complies with its international commitments. In particular, the Constitution of the Republic of Armenia restates the full scope of rights and freedoms enshrined in the Universal Declaration of Human Rights (UDHR) adopted on 10 December 1948.
Article 13 of the Universal Declaration of Human Rights constitutes that everyone has the right to freedom of movement and residence within the borders of each state and further, everyone has the right to leave any country, including his own, and to return to his country. Article 25 of the Constitution of the Republic of Armenia states that everyone legally residing in the Republic of Armenia has the right to freedom of movement and choice of residence in the territory of the Republic Armenia, everyone has a right to leave the Republic of Armenia and that every citizen and everyone legally residing in the Republic of Armenia has the right to return to the Republic of Armenia.
The Armenian side has reiterated its pledge for several times that Hakob Injighulyan who lost his bearings on the terrain on the night of August 8th, inadvertently crossed the Line of Contact and was subsequently found in the area of protection of Azerbaijani troops and captured by the latter, will not be subject to any criminal prosecution.
The ICRC is asked to pass to the Armenian soldier captured in Azerbaijan that upon his return home he can fully enjoy his rights by continuing his residency in Armenia or moving into the 2nd, 3rd or even 4th country,” Artsrun Hovhannisian wrote.