Նախագահն ընդունել է Իրաքի փոխվարչապետին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրաքի փոխվարչապետ Ռոշ Նուրի Շաուեյսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին մեր երկրում՝ Նախագահը նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում անցյալ տարի փոխվարչապետ Ռոշ Նուրի Շաուեյսի Հայաստան կատարած առաջին այցի ժամանակ իրենց հանդիպումն ու բովանդակալից զրույցը: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ այդ այցը շրջադարձային եղավ երկու երկրների հարաբերություններում. կարճ ժամանակահատվածում ձևավորվեց հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովը, Երևանում վերաբացվեց Իրաքի դեսպանությունը, իսկ այսօր արդեն կայանում է միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ առաջին և բավականին գործնական այդ հանդիպումը կարևոր նշանակություն ունեցավ նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում, ինչի մասին է վկայում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների կտրուկ աճը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Իրաքի փոխվարչապետի ներկայիս այցը ևս նույնքան արդյունավետ կլինի, և մեկ տարի հետո Հայաստանը և բարեկամ Իրաքը նոր հաջողություններ կարձանագրեն քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններում:
Ռոշ Նուրի Շաուեյսը նշել է, թե նման լավատեսության համար բոլոր հիմքերը կան՝ իր գլխավորած պատվիրակության կազմում Հայաստան են ժամանել մեծ թվով իրաքցի գործարարներ, Երևանում հաջողությամբ անցկացված միջկառավարական հանձնաժողովի նիստից բացի, կայացել է նաև գործարար համաժողով, որոշում է ընդունվել ստեղծել հայ-իրաքյան գործարարների խորհուրդ՝ խրախուսելու համար երկու երկրների գործարարների շփումներն ու փոխադարձ ներդրումները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ հետագա աշխատանքները:

Президент Армении обсудил с вице-премьером Ирака перспективы сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял возглавляемую вице-премьером Республики Ирак Роушом Нури Шауейси делегацию. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Приветствуя членов делегации, глава государства отметил, что с теплотой вспоминает встречу и содержательную беседу с вице-премьером Ирака Роуш Нури Шауейси в ходе первого визита в Армению в прошлом году. Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что этот визит стал переворотным в отношениях двух стран: в сжатые сроки была сформирована армяно-иракская совместной межправительственная комиссия, в Ереване открылось посольство Ирака, а сегодня уже проходит второе заседание межправительственной комиссии.
Собеседники отметили, что эта первая и довольно практическая встреча имела важное значение и в развитии торгово-экономических отношений, о чем свидетельствует резкий рост объемов товарооборота между двумя странами. Серж Саргсян выразил надежду, что текущий визит вице-премьера Ирака будет столь же плодотворным, и через год Армения и дружественный Ирак зафиксируют новые успехи в политических и экономических отношениях.
Вице-премьер Ирака отметил, что для подобного оптимизма есть все основания: в составе возглавляемой им делегации в Армению прибыли большое число иракских предпринимателей. Роуш Нури Шауейси сообщил, что кроме успешно проведенного заседания межправительственной комиссии, в Ереване состоялся также бизнес-форум, на котором было принято решение о создании совместного армяно-иракского совета предпринимателей для стимулирования взаимных контактов и инвестиций.
В ходе встречи стороны обсудили дальнейшие работы по углублению взаимовыгодного сотрудничества в ряде сфер.