Վրաստանում ստուգված կարտոֆիլը հայկական բեռից չէ. Ինչո՞ւ ՍԱՊԾ-ն չի բողոքում
«Վրաստանի լաբորատորիայում ստուգման ենթարկված կարտոֆիլը հայկական բեռից չէ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ վստահեցրեց Սննդի անվտանգության պետական ծառայության Բուժասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանը:
Նա նաև փոխանցեց, որ ՍԱՊԾ պետի հետ մեկնել են Վրաստան` վրացական կողմի պատասխանատուների հետ բուսասանիտարական խնդիրները լուծելու համար. համաձայնություն են ձեռք բերել այսուհետ համատեղ կատարել լաբորատոր փորձաքննությունները, թեև մինչև այդ էլ, բանախոսի փոխանցմամբ, հայկական կողմից նման առաջարկություն եղել էր, սակայն Վրաստանն դրական չէր արձագանքել:
Նա նաև վստահեցրեց, որ վրացական կողմը զինված է ժամանակակից լաբորատոր սարքավորումներով, մի բան, որով հայկական կողմը չի կարող հպարտանալ, իսկ թե քանի տարվա հնության են հայակական լաբորատոր սարքավորւոմները, Ա. Նիկոյանը չկոնկրետացրեց:
Aysor.am-ի հարցին` ինչո՞ւ հայկական կողմը չի բողոքում, որպեսզի պաշտպանի հայկական կարտոֆիլի հեղինակությունը, քանի որ և՛ Հայաստանը, և՛ Վրաստանը Առևտրի միջազգային կազմակերպության անդամներ են և ՀՀ-ն նման իրավունք ունի, պարզվեց ՍԱՊԾ-ն ավելի լոյալ է տրամադրված, քան ԱՀԿ-ն և փորձում է բանակցությունների միջոցով խնդիրները հարթել, ոչ թե պաշտպանել հայկական կարտոֆիլի հեղինակությունը:
Նշենք, որ շուրջ 500 տոննա կարտոֆիլի կարանտին վարակվածության վերաբերյալ տեղեկատվությունը շրջանառվեց ոչ միայն հայկական, այլև վրացական, ռուսական, նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցներով:
Հավելենք նաև, որ ավելի վաղ ՍԱՊԾ մամլո խոսնակ Արմինե Սուքիասյանը Aysor.am-ին հայտնել էր, որ ՍԱՊԾ տեղեկություններով հայկական կարտոֆիլն ընդհանրապես լաբորատոր փորձաքննության չէր ենթարկվել:

Nikoyan: Infected potato shipment was not from Armenia
The potato shipment, samples of which were sent for laboratory testing in Georgia, was not exported from Armenia, the head of Phyto-Sanitary Inspection of Armenia’s State Food Safety Service (SFSS) Arthur Nikoyan told reporters today.
Nikoyan said that he together with the SFSS head A. Bakhchagulian went to Georgia to discuss and solve the problem on the spot. An agreement was reached that in case of a new problem, samples will be tested jointly with the Armenian side.
He assured those present that Georgian laboratories have modern equipment and qualified experts so any mistake is ruled out: the point is that samples of contaminated potatoes were taken not from a shipment from Armenia.
Asked by Aysor.am if the Armenian side intends to file a complaint as both Armenia and Georgia are members of WTO and Armenia has such a right, Nikoyan replied that the Armenian side tries to deal with the problem through negotiations.
Let us remind you that Agregator.pro and several other media outlets reported earlier that Georgia was going to return over 470 thousand kilograms of potatoes to Armenia. According to the Revenue Service of Georgian Finance Ministry, during the primary inspection of a cargo at the Sadakhlo checkpoint, signs of potato contamination with brown rot and и Synchytrium endobioticum microorganisms were revealed. The SFSS spokeswoman Armine Sukiasian said the information was not true and Armenian potato samples didn’t undergo laboratory testing in Georgia.