Վրաստանում ստուգված կարտոֆիլը հայկական բեռից չէ. Ինչո՞ւ ՍԱՊԾ-ն չի բողոքում
«Վրաստանի լաբորատորիայում ստուգման ենթարկված կարտոֆիլը հայկական բեռից չէ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ վստահեցրեց Սննդի անվտանգության պետական ծառայության Բուժասանիտարիայի տեսչության պետ Արթուր Նիկոյանը:
Նա նաև փոխանցեց, որ ՍԱՊԾ պետի հետ մեկնել են Վրաստան` վրացական կողմի պատասխանատուների հետ բուսասանիտարական խնդիրները լուծելու համար. համաձայնություն են ձեռք բերել այսուհետ համատեղ կատարել լաբորատոր փորձաքննությունները, թեև մինչև այդ էլ, բանախոսի փոխանցմամբ, հայկական կողմից նման առաջարկություն եղել էր, սակայն Վրաստանն դրական չէր արձագանքել:
Նա նաև վստահեցրեց, որ վրացական կողմը զինված է ժամանակակից լաբորատոր սարքավորումներով, մի բան, որով հայկական կողմը չի կարող հպարտանալ, իսկ թե քանի տարվա հնության են հայակական լաբորատոր սարքավորւոմները, Ա. Նիկոյանը չկոնկրետացրեց:
Aysor.am-ի հարցին` ինչո՞ւ հայկական կողմը չի բողոքում, որպեսզի պաշտպանի հայկական կարտոֆիլի հեղինակությունը, քանի որ և՛ Հայաստանը, և՛ Վրաստանը Առևտրի միջազգային կազմակերպության անդամներ են և ՀՀ-ն նման իրավունք ունի, պարզվեց ՍԱՊԾ-ն ավելի լոյալ է տրամադրված, քան ԱՀԿ-ն և փորձում է բանակցությունների միջոցով խնդիրները հարթել, ոչ թե պաշտպանել հայկական կարտոֆիլի հեղինակությունը:
Նշենք, որ շուրջ 500 տոննա կարտոֆիլի կարանտին վարակվածության վերաբերյալ տեղեկատվությունը շրջանառվեց ոչ միայն հայկական, այլև վրացական, ռուսական, նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցներով:
Հավելենք նաև, որ ավելի վաղ ՍԱՊԾ մամլո խոսնակ Արմինե Սուքիասյանը Aysor.am-ին հայտնել էր, որ ՍԱՊԾ տեղեկություններով հայկական կարտոֆիլն ընդհանրապես լաբորատոր փորձաքննության չէր ենթարկվել:

А.Никоян: Зараженная партия картофеля не была экспортирована из Армении
Прошедший лабораторную экспертизу в Грузии картофель не был экспортирован из Армении. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник Фитосанитарной инспекции Государственной службы безопасности продуктов питания Армении Артур Никоян.
Как отметил А.Никоян, совместно с главой Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении А.Бахчагуляном они побывали в Грузии с целью обсуждения и решения проблемы на месте. Достигнута договоренность о том, что отныне в случае возникновения каких-либо проблем, образцы продукции будут проходить экспертизу совместно с армянской стороной.
Он также заверил, что в Грузии есть оснащенные современными технологиями лаборатории, опытные специалисты, то есть ошибки быть не могло: все дело в том, что образцы зараженного картофеля были взяты не из армянской партии.
На вопрос корреспондента Aysor.am, не собирается ли армянская сторона жаловаться, поскольку и Армения, и Грузия являются членами Всемирной торговой организации и у Армении есть такое право, А.Никоян заявил, что армянская сторона пытается урегулировать вопрос посредством переговоров.
Отметим, ранее agregator.pro и ряд других СМИ распространили информацию о том, что Грузия вернет в Армению более 470 тыс. килограммов картофеля. По информации службы доходов министерства финансов Грузии, при первичном осмотре груза на таможне в Садахло были выявлены признаки заражения продукта вредными микроорганизмами Ralstonia solanacearum (бурая гниль) и Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc (картофельный рак).
Между тем, пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении Армине Сукиасян заявила, что эти данные не соответствуют действительности, и армянский картофель не проходил лабораторной экспертизы в Грузии.