Իրանը փակել է Ադրբեջանի սահմանային Բիլե Սավարի և Ջոլֆայի անցակետերը
Ադրբեջանի քայլերին ի պատասխան՝ Իրանը փակել է Բիլե Սավարի և Ջոլֆայի անցակետերը: Այս մասին հաղորդում է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ օրերս ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որտեղ նշվում էր, որ Նախիջևանի տարածքում Արաքս գետի ափին ամրացման աշխատանքներ կատարող տրակտորի ուղղությամբ իրանական կողմից կրակ է արձակվել:
Իրանական աղբյուրը, անդրադառնալով վերոնշյալ տեղեկատվությանը գրում է. «Համաձայն միջազգային նորմերին՝ նման դեպքերում երկու երկրների սահմանապահները պետք է հանդիպեն, որպեսզի լուծեն առկա խնդիրները, սակայն, հակառակ իրանական կողմի խնդրանքին, Ադրբեջանը հրաժարվեց բանակցել իրանական կողմի հետ և, խախտելով երկկողմ համաձայնագրերը, ինչպես նաև Փոլդաշտ բնակավայրում տեղի ունեցած միջադեպը որպես պատրվակ օգտագործելով, փակեց Փոլդաշտ-Շահ Թախթի անցակետը, ինչի հետևանքով իրանցի վարորդները մեծ խնդիրների առջև են կանգնել»:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, երկու օր սպասելուց հետո համապատասխան զգուշացում է կատարել և Ադրբեջանի անհասկանալի քայլերին ի պատասխան, փակել է Բիլե Սավարի և Ջոլֆայի անցակետը»,-նշում է իրանական աղբյուրը:

Иран закрыл КПП в Билясуваре и Джульфе
«В ответ на действия Азербайджана Иран закрыл КПП в Билясуваре и Джульфе», - об этом сообщает иранское информагентство «ИСНА».
Напомним, на днях азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что иранская сторона обстреляла трактор, проводивший на территории Нахичевана, на реке Аракс, берегоукрепительные работы.
Комментируя данную информацию, иранский источник отмечает: «Согласно международным нормам, в подобных случаях пограничники обеих стран должны встретиться, чтобы решить имеющиеся проблемы, однако вопреки просьбе иранской стороны, Азербайджан отказался вести переговоры с иранской стороной, и, нарушив двусторонние соглашения, а также воспользовавшись инцидентом в местности Полдашт, закрыл КПП Полдашт-Шахтахты, что создало серьезные проблемы для иранских водителей».
«Исламская Республика Иран через два дня выступила с соответствующим предупреждением и в ответ на непонятные действия Азербайджана закрыла КПП в Билясуваре и Джульфе»,- пишет иранский источник.