Արամ Մանուկյան. Եթե մարդը կերել է բյուջեի փողերը, պետք է պատժվի
Վերահսկիչ պալատն անցած գործունեության ժամանակ բավականին դրական բաներ արեց՝ հանրությանը ներկայացնելով բյուջեի խախտումները, յուրացումները: Բայց արդյունավետության և օգտակար գործողության գործակցի վերջնական գնահատման առումով վիճակն ամենևին բարվոք չէ: Խորհրդարանում քիչ առաջ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը:
«Գիտակցելով հանդերձ, որ դուք չեք կարող ձեր հայտնաբերած խախտումների համար մարդկանց պատժել, այնուամենայնիվ, ես այս խնդիրը համարում եմ համակարգային: Խնդրում եմ ասել՝ որքա՞ն է ձեր խախտումների արդյունքում պատասխանտվության ենթակված մարդկանց թիվը: Ի՞նչ իմաստ ունեն ձեր բացահայտումները, եթե մարդիկ չեն պատժվում»,- շարունակեց խոսքը Ա. Մանուկյանը:
Ի պատասխան ՎՊ նախագահի թեկնածու Իշխան Զաքարյանը նշեց, որ վերջնական արդյունքի հետ կապված հարցերն իրենց ֆունկցիաներից դուրս են, իսկ ընդհանուր արդյունավետությունը միայն այդ գործիքով դիտելը ճիշտ չէ:
«Կարող է լինել պատիժ, կարող է չլինել, հնարավոր է մի դեպքում խախտումները վերացվեն, բայց, ընդհանուր առմամբ, արդյունավետությանը՝ կոնկրետ ծրագրերի հետ կապված, գնահատականներ չեն կարող տալ: Գուցե խնդիր կա, որ հասցեականությունը մինչև վերջ չենք տարել: Գուցե նաև փորձենք հստակ մատնանշել այն շրջանակը, որտեղ վերահսկողության առումով խնդիր կա, բայց, ընդհանուր առմամբ, դա մեր ֆունկցիայից դուրս է»,- մանրամասնեց Ի. Զաքարյանը:
Արձագանքման ժամանակ Ա. Մանուկյանը նշեց, որ կա հստակ ձևավորված կարծիք, ըստ որի, ՎՊ բացահայտումները կոնկրետ քաղաքական նպատակ ունեն՝ ոմանց ճնշել. «Դուք պետք է հստակ հերքեք սա: Եթե մարդը կերել է բյուջեի փողերը, պետք է պատժվի, մեզ փորձեք համոզել սրանում»:
Ի. Զաքարյանն ի պատասխան ասաց, թե երբեք այդ գնահատականների շրջանակ չի մտնելու. «Կան դեպքեր, դրանք միշտ հրապարակային են, ես կարծում եմ, որ լինում են պատժիչ դեպքեր, հասարակությունն էլ իմանում է, թե որ դեպքով ինչ պատիժներ են և ովքեր են այդ պատիժը կրում»:

А.Манукян: Если человек расхитил бюджетные средства, должен быть наказан
Контрольная палата Армении за прошедший период деятельности осуществила довольно позитивные шаги, представив общественности нарушения и хищения бюджетных средств. Однако в плане окончательной эффективности и коэффициента полезного действия ситуация не столь благоприятная. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении депутат от фракции «Армянского национального конгресса» (АНК) Арам Манукян.
«Осознавая тот факт, что Вы не можете наказывать людей за выявленные нарушении, тем не менее, я считаю эту проблему системной. Прошу сказать, сколько человек было привлечено к ответственности в результате выявленных нарушений? Какой смысл имеют Ваши разоблачения, если люди не наказываются», - сказал А.Манукян.
В ответ И.Закарян заявил, что вопросы, касающиеся окончательного результата, находятся вне функций Контрольной палаты и рассматривать эффективность деятельности ведомства лишь в данном контексте неправильно.
Депутат от АНК отметил, что есть сформировавшееся мнение, согласно которому выявленные Контрольной палатой нарушения преследуют конкретную политическую цель – оказать давление на некоторых лиц. «Вы должны четко опровергнуть это. Если человек расхитил бюджетные средства, он должен быть наказан, попытайтесь убедить нас в этом», - сказал Арам Манукян.
Что касается политических оценок, Ишхан Закарян отметил, что никогда не станет делать этого. «Есть случаи и они всегда публичные. Я думаю, что бывают случаи наказания, общественность также узнает о том, по каким случаям они бывают и кто несет это наказание», - сказал И.Закарян.