Փորձագետի բլոգ. Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքում է անհերքելին
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից, դեռ նոյեմբերի 8-ին, տեղեկություն էր տարածվել այն մասին, թե Ադրբեջանի Բեյլագանի շրջանում ռազմական տեխնիկայի մասնակցությամբ խոշոր ճանապարհատրանսպորտային պատահար է գրանցվել, ինչի արդյունքում տանկը հայտնվել էր ջրանցքում: Ընդ որում՝ մինչ ջրանցքում հայտնվելը, տանկը «հողին էր հավասարեցրել» ավտոկանգառն ու ճզմել երկու մեքենա:
Չնայած այն հանգամանքին, որ փաստի տարածմանը զուգահեռ լրատվամիջոցներում ու սոցցանցում տարածվում էին նաև ականատեսների կողմից արված լուսանկարները, միջադեպից մի քանի օր անց, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ, որում ոչ թե պարզաբանումներ է ներկայացրել միջադեպի մանրամասների առնչությամբ, այլ «հաթաթա տվել» այն լրատվամիջոցներին, որոնք այդ մասին տեղեկություն են տարածել:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հորդորել է ԶԼՄ-ներին «ապատեղեկատվություն» չտարածել՝ նման դեպքերում, լուրեր թողարկելուց առաջ «ճշգրիտ ինֆորմացիա» ստանալու համար դիմել նախարարությանը: Ու սա այն դեպքում, որ ՊՆ-ն այս դեպքից հետո «խորը անհասանելիության մեջ էր»:
Այն, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ի սկզբանե փորձում էր քողարկել միջադեպը, հայտնի էր դեռ միջադեպի օրը, քանզի դեպքից անմիջապես հետո, զինվորական ու ոստիկանական հատուկ ստորաբաժանումները շրջափակել էին պատահարի տարածքը՝ չթույլատրելով լրատվամիջոցներին՝ իրականացնելու իրենց մասնագիտական գործունեությունը: Եթե այդ տարածքում ոչինչ տեղի չէր ունեցել, ապա ինչո՞ւ էր շրջափակվել տարածքը և ի վերջո, ի՞նչ լուսանկարներ էր տարածվել մամուլում:
Եվ պատահական չէ, որ պաշտպանական գերատեսչության կողմից հաղորդագրություն տարածելուց հետո, ՊՆ մամուլի ծառայությունը ծաղրի առարկա է դարձել հենց ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից, որոնք նշում են, որ հակառակ սպասումներին, ՊՆ մամուլի ծառայությունում իրականացված փոփոխությունները որևէ արդյունք չեն տվել և այդ մարմինը շարունակում է իր նախորդի ձևավորած «բարի ավանդույթները»:
Այս միջադեպը լավագույնս ի ցույց է դնում այն գործելաոճը, որը հատուկ է ադրբեջանական քարոզչամեքենային, երբ Ադրբեջանի պետական մարմինները փորձում են հերքել անհերքելին՝ փորձելով քողարկելով այնպիսի ակնհայտ փաստեր, որոնք որևէ կերպ կասկածի տեղիք չեն տալիս: Ադրբեջանի պետական քարոզչամեքենան աշխատում է խափանումներով, ինչի բացահայտ օրինակներից մեկն էլ այս միջադեպի հետ կապված զարգացումներն էին:

Expert blog: Azerbaijani defense ministry tries to refute the irrefutable
Azerbaijani mass media reported on November 8 that a tank slammed into a bus stop near Milabad village in Beylagan province, damaging two parked cars and pushing them into a canal. After the collision, the tank also overturned and fell into the canal.
Despite the fact that in parallel with the mass media reports, photos taken by witnesses also appeared on social sites, the Azerbaijani defense ministry a few days later issued a statement that contained not explanations, but threats against the mass media outlets that had disseminated that information.
The Azerbaijani defense ministry called upon them to apply to the ministry for ‘exact information’ instead of spreading ‘misinformation’ – even though after the incident the ministry was in an ‘inaccessibility zone’.
At first the defense ministry of Azerbaijan tried to suppress the fact of the road accident caused by the tank. Immediately after the accident, ministry and police officials cordoned off the area, impeding journalists’ work. If nothing happened, then why was the area cordoned off and photos posted by witnesses?
It is no accident that following the statement, the defense ministry’s press service became a laughing stock. Azerbaijani mass media said that despite expectations, the changes in the ministry’s press service produced no results and that structure carries on the ‘best traditions’ of its predecessors.
The abovementioned incident clearly demonstrates the work methods of Azerbaijani propaganda when Azerbaijan’s state bodies try to refute the irrefutable and conceal obvious facts.