ԼՂՀ ճանաչման օրինագծի քննարկում. Կողմ են Փաշինյանը և ՀՅԴ-ն
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է բանակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատով, որպեսզի գան միասնական որոշման: ԱԺ-ում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ նման դիրքորոշում հայտնեց պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը և ավելացրեց, որ ինքը հանձնաժողովում դեմ է քվեարկել նախագծին, քանի որ սա կարևոր հարց է:
«Ես բերել եմ մի քանի տասնյակ փաստարկներ ու պատրաստ եմ ևս մի քանի հազարը բերել ու ապացուցել, որ այս օրինագծի ընդունումը չի բխում ԼՂՀ-ի ու Հայաստանի շահերից: Եթե բերեք գոնե մեկ փաստարկ, որ ճանաչումով կապահովի ձեր նշած կետերը, ես կողմ կքվեարկեմ»,-դիմելով Զարուհի Փոստանջյանին` ասաց Ալ. Արզումանյանը:
Իր հերթին ԱԺ ՀՅԴ  խմբակության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը նշեց, որ իրենք պետք է մասնակցեն այս քվերակությանը, որովհետև հակառակ դեպքում դա կարող է այլ կերպ դիտարկվել. «Մենք մասնակցելու ենք ու կողմ ենք քվեարկելու»:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ ասաց, որ իր խմբակցությունը ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքի ու անկախության ջատագովն է, սակայն ԼՂՀ անկախության ճանաչումը, նրա խոսքով, ժամանակավրեպ է:
«Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչումը կնշանակի, որ Հայաստանը դուրս է գալիս բանակցություններից ու տապալում դրանք: Հաշվի առնելով նաև այն, որ ԼՂՀ-ն ևս նման քայլը ժամանակավրեպ է համարում, ճանաչումը կնշանակի, որ Հայաստանը միակողմանի նման քայլ է անում, որը հակասում է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին: ԼՂՀ ճանաչմանը կարելի է հասնել ոչ թե թղթով, այլ` վերաբնակեցումով ու զարգացումով»,- ասաց նա՝  հավելելով, որ ՀԱԿ-ը չի մասնակցի այս օրինագծի քննարկմանը:
Իսկ ահա նույն խմբակցության մեկ այլ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ինքը մասնակցելու է քվեարկությանը և կողմ քվեարկելու. «Կողմ եմ քվեարկելու ոչ թե որովհետև դեմ եմ սառն ու պրագամատիկ հաշվարկին, այլ նրա համար, որ հատկապես հիմա, երբ պետք է ուղերձ հղել միջազգային հանրությանն ու սփյուռքի հայրենակիցներին առ այն, որ Հայաստանում կան մարդիկ, ուժեր, որոնք ՀՀ-ի անկախությանը հավատում են նույնպիսի ոգևորությամբ, ինչպես հավատում էին 88-ին։ Քվեարկելու եմ հանուն Հայաստանի և ԼՂՀ անկախության ու ընդդեմ սառը և պրագմատիկ հուսահատության»:
Պատգամավորների ելույթից հետո օրինագծի հեղինակ Զարուհի Փոստանջյանն իշխանություներին մեղադրեց «հայրենիքը ծախելու» մեջ. «Դուք եք ձախողել ամբողջ գործընթացը, հենց ի սկզբանե ձախողել եք, հիմա եկել մի իրավիճակի ենք բախվել, որ դուք պարտավոր եք ճանաչել Արցախի անկախությունը»:
Այդ պահին խորհրդարանի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն անջատեց նրա խոսափողն ու ասաց, որ հարցի քննարկումն ավարտված է:
«Եթե որևէ մեկը հայրենիքը ծախելու մասին ուզում է խոսել, թող իր կուսակցությունում քննարկի»,- եզրափակեց խոսքը Հ. Նաղդալյանը:

АРФД и Никол Пашинян выступили за принятие законопроекта о признании НКР
Нагорно-Карабахская Республика, Армения и Азербайджан должны вести переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ, чтобы достичь единого решения. Такую позицию высказал сегодня в ходе обсуждение проекта закона «О признании независимости Нагорно-Карабахской Республики» в Национальном Собрании Армении депутат Александр Арзуманян. Он отметил, что проголосовал во время обсуждения законопроекта в комиссии «против», поскольку считает это важным вопросом.
«Я привел десятки аргументов и готов привести еще несколько тысяч и доказать, что принятие этого проекта не вытекает из интересов Армении и НКР. Если приведете хоть один аргумент, что признание обеспечит отмеченные Вами пункты, я проголосую за законопроект», - заявил А.Арзуманян, обращаясь к Заруи Постанджян.
Руководитель парламентской фракции АРФД Армен Рустамян в свою очередь отметил, что фракция должна участвовать в этом голосовании, поскольку в противном случае это может рассматриваться иным образом. «Мы будем участвовать в этом голосовании и проголосуем за проект закона», - сказал он.
Руководитель фракции «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян заявил, что фракция АНК является сторонником принципа самоопределения и независимости народа НКР, однако признание независимости НКР, по его словам, несвоевременно.
«Признание Арменией независимости НКР будет означать, что Армения выходит из переговорного процесса и проваливает переговоры. Учитывая то, что НКР также считает этот шаг несвоевременным, признание будет означать, что Армения в одностороннем порядке делает шаг, противоречащий праву на самоопределение народа НКР. Признания НКР можно достичь не принятием проекта, а заселением и развитием», - сказал Л.Зурабян. Он отметил, что АНК не будет участвовать в обсуждении этого законопроекта.
Депутат Никол Пашинян из фракции АНК заявил, что он примет участие в голосовании и проголосует за принятие проекта закона. «Я проголосую «за» не потому, что против холодного и прагматичного расчета, а потому, что особенно сейчас нужно направить мессидж международному сообществу и соотечественникам Диаспоры о том, что в Армении есть люди, которые верят в независимость Армении с таким же воодушевлением, как верили в 88 году. Я проголосую «за» независимость Армении и НКР и «против» холодного и прагматичного отчаяния», - заявил Н.Пашинян.
Автор законопроекта, руководитель парламентской фракции «Наследие» Заруи Постанджян заявила, что он проект был представлен еще в 2007 году. «Мы считаем, что сегодня настал момент признать НКР. Это актуально и важно, в особенности учитывая вызовы, которые стоят перед двумя армянскими государствами», - отметила Заруи Постанджян.