Մուշում նախարարության շենքը կառուցվել է Սբ. Մարիամ հայկական վանքի քարերով
Թուրքիայում գործող Հայ ճարտարապետների և ինժեներների համերաշխության միությունը, որն ուսումնասիրում է ներկայիս Թուրքիայի արևելյան շրջաններում (Արևմտյան Հայաստանի տարածքներ) գտնվող ավերված եկեղեցիները և վանական համալիրները, հաստատել է, որ Մուշի մի շարք կառույցներում օգագործվել են ավերված պատմական շինությունների քարերը: Այս մասին հայտնում է ermenihaber.am կայքը:
Կազմակերպությունն ուսումնասիրել է բազմաթիվ եկեղեցիներ, ինչպես քաղաքում, այնպես էլ գյուղերում, և հաստատել, որ խաչքարերը, հայատառ գրությամբ հղկված քարերն օգտագործվել են տների, հասարակական շենքերի կառուցման համար: Սուրբ Կարապետ, Սուրբ Մարիամ, որը ժողովրդի մեջ հայտնի նաև Կարմիր վանք անունով, վանական համալիրները ոչնչացրել են՝ տանելով քարերը և գանձ գտնելու հույսով փորելով հատակները:
Թուրքական «Սաբահ» թերթը զրուցել է կազմակերպության ղեկավար Նազարեթ Բինալթըի հետ: Վերջինս հայտնելով, որ հոկտեբերի 24-ին եռօրյա հետազոտական այցով իրենց արշավախումբը եղել է երկրի արևելյան շրջաններում, պատմել է, որ այնտեղ պատմական վանական համալիրներից միայն մի քանի մասունքներ են մնացել: Արշավախմբի անդամներից ճարտարապետ Զաքարիա Միլդանօղլուն էլ հայտնել է, որ երկրի արևելյան շրջաններում մեծ թվով եկեղեցիներ են ավերվել: Նա պատմել է, որ Մուշից 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սուլուջա գյուղում Սուրբ Մարիամ մայր տաճարի ուսումնասիրության ժամանակ տարեց մի գյուղացի մոտեցել է իրենց և ասել, որ 1950-ականներին կառուցված հասարակական նշանակության կառույցների, ինչպես նաև Մուշի արդարադատության շենքի կառուցման համար այդտեղից են քարեր տարել:
Միլդանօղլուն նշել է, որ Մուշ վերադառնալուն պես գնացել է Մուշի արդարադատության շենք, որտեղ կատարած ուսումնասիություններից հետո պարզել, որ իսկապես շենքի կառուցման համար որպես շինանյութ օգտագործվել են 1950-ականներին ավերված Սբ. Մարիամ վանքի քարերը:
«Ականատեսները հայտնում են, որ Մուշի բազմաթիվ շենքերի կառուցման համար տաճարի քարերն են օգատգործվել»,- հավելել է Միլդանօղլուն, նշելով, որ տարածքում գտնվող շատ եկեղեցիներ առ այսօր օգտագործվում են որպես ախոռ, մարագ, պահեստ, իսկ գերեզմանաքարերն էլ նետված են խոտերի մեջ:

Палата правосудия в провинции Муш возведена из камней армянской церкви
Действующий в Турции Союз армянских архитекторов, который занимается исследованием разрушенных церквей и монастырских комплексов, находящихся на территории современной Турции, подтвердил, что при строительстве ряда сооружений в провинции Муш использовались камни разрушенных исторических зданий. Об этом сообщает информационный сайт «Ermenihaber.am».
Организация исследовала множество церквей, как в городах, так и селах, и пришла к заключению, что часто армянские хачкары, камни с армянскими надписями использовались при строительстве жилых домов, общественных зданий. Монастырские комплексы «Сурб Карапет», «Сурб Мариам» были разрушены в поисках сокровищ, а камни унесены.
Турецкая газета Sabah побеседовала с главой организации Назарет Биналти, по словам которого, 24 октября они организовали трехдневную экспедицию в восточные районы Турции, где от исторических монастырских комплексов остались лишь руины. Другой участник экспедиции, архитектор по специальности Закария Милданоглу, отмечает, что в восточных районах страны были разрушены многочисленные церкви.
Так, по его словам, в селе Сулуджа к ним подошел один из жителей, который рассказал, что в 1950-ых годах при строительстве зданий общественного назначения, а также Палаты правосудия провинции Муш использовались камни расположенного в селе собора «Сурб Мариам».
Закария Милданоглу сообщил также, что он побывал в палате правосудия Муша, и выяснилось, что действительно в качестве стройматериалов при возведении здания использовались камни с разрушенного в 1950-ых годах церкви «Сурб Мариам».