«Տիկին Փոստանջյան, տե՞նց ա ընդունված՝ ստեղ ինչ ասում եք՝ անցնում ա»
«Տիկին Փոստանջյան, տե՞նց ա ընդունված, որ ստեղ ինչ ասում եք՝ անցնում ա՞: Եթե Բեգլարյան Գագիկը ուզենար մոնոպոլիա ստեղծեր, ըստ օրենքի նախագծի տաքսիստների աշխատանքն այսքան չէր պարզեցվի, այլ՝ կբարդացվեր, որպեսզի ոչ բոլորը հնարավորություն ունենային աշխատել»,- ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, ի պատասխան «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանի՝ տաքսիստների վերաբերյալ հարցին, ասաց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը:
Նախարարը նշեց, որ սովորական, պարզ տրամաբանություն է պետք հասկանալու համար, որ տաքսու վարորդի աշխատանքն այնքան է պարզեցվել, որ յուրաքանչյուրը կարող է դիմումով ներկայանալ ՏԿՆ և աշխատել որպես տաքսու վարորդ.
«Պարզեցվել է այնպես, որ ամեն ոք կարող է տաքսու վարորդ աշխատել, իսկ որ այդ պարզեցմամբ ես պատրաստվում եմ մոնապոլիա ստեղծել, դա արդեն տրամաբանությունից դուրս է, դա ճիշտ չի»,- ասաց Գ. Բեգլարյանը՝ ավելացնելով, որ տաքսիստները նույնիսկ շնորհակալություն են հայտնում ՏԿՆ-ին՝ պարզեցման համար:
Նա խորհուրդ տվեց Փոստանջտյանին տաքսի նստել և զրուցել տաքսիստների հետ: Ի պատասխան Զարուհի Փոստանտջյանն ասաց, որ հենց այսօր մի տաքսիստ բողոքել է նշված պարզեցված պայմաններից:
«Այդ դյուրին պայմանները ստեղծում եք հենց Ձեզ համար, Ձեր մոնոպոլիան զարգացնելու համար»,- դիմելով նախարարին՝ ասաց Փոստանջյանը:
«Տիկին Փոստանջյան, այսօրվանից հետո եթե նստեք տաքսի ինձ թվում է արդեն կասեք, որ տաքսիստը սխալ գիտի, որովհետև արդեն հասկացաք, չէ, որ պարզեցվում է տաքսիստ-իշխանություն հարաբերությունը և դա մոնոպոլիա երբեք չի կարող ստեղծել: Հիմա, ինձ թվում է, դուք ունեք այն ազնվությունը, որ յուրաքանչյուր տաքսիստ, որ ունի այս հարցի վերաբերյալ թյուրըմբռնում, նրան հակառակում կհամոզեք, որի համար շատ շնորհակալ եմ »,- իր խոսքը եզրափակեց Գագիկ Բեգլարյանը:

Г.Бегларян: Обвинять меня в создании монополи нелогично и неправильно
«Если бы Гагик Бегларян захотел создать монополию, то лицензирование таксистов не упрощалось бы по проекту закона, а усложнялось, чтобы не все имели возможность работать», - заявил сегодня в парламенте во время правительственного часа министр транспорта и связи Гагик Бегларян, отвечая на вопрос главы парламентской фракции партии «Наследие» Заруи Постанджян о таксистах.
Министр отметил, что нужна простая логика, чтобы понять, что лицензирование водителей такси настолько упрощено, что любой может прийти с заявлением в министерство транспорта и связи и начать работать таксистом.
«Эта система настолько упрощена, что каждый может работать водителем такси. А то, что я этим упрощением собираюсь создать монополию уже нелогично и неправильно», - сказал Г.Бегларян.
Он посоветовал Заруи Постанджян побеседовать с таксистами, в ответ руководитель фракции «Наследие» отметила, что как раз сегодня один из них жаловался на эти упрощенные условия.
«Эти упрощенные условия Вы создаете для себя, чтобы развивать Вашу монополию», - заявила депутат, обращаясь к министру транспорта и связи.
«Госпожа Постанджян, думаю, что после сегодняшнего дня Вы сможете объяснить таксистам при встрече, что у них неправильная информация, поскольку поняли, что упрощаются отношения таксист – власти и это никоим образом не может привести к созданию монополии», - резюмировал Г.Беглдарян.