Հայաստանը կդիմի «Հազարամյակի մարտահրավերների» գրասենյակ
Այսօր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստի ժամանակ հայտնեց, որ Վաշինգտոնը դրական է գնահատել Հայաստանում «Հազարամյակի մարտահրավերների» շրջանակում իրականացված ծրագիրի արդյունքները ու այն գնահատել Է՝ արդյունավետ:
«Քանի որ բոլոր նպատակները ի կատար են ածվել, մենք ունենք հնարավորություն դիմելու «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին»,- ասաց վարչապետը՝ հիշեցնելով, որ կարող էին դիմել կառույցին այն ժամանակ, եթե տարվա ընթացքում դրական ցուցանիշներ արձանագրվեին և Հայաստանը բոլոր երեք հիմնական չափանիշներով ստացել է դրական գնահատական:
«Մեր հիմնական թույլ կողմը համարվում էր կոռուպցիոն ռիսկերը և այսօր այդ ոլորտում ևս արձանագրվել են դրական տեղաշարժեր»,- շեշտեց Տիգրան Սարգսյանը` հանձնարարելով ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանին կրկին դիմել Վաշինգտոնում գտնվող «Հազարամյակի մարտահրավերներին»` ֆինանսական միջոցներ ստանալու համար:
Միաժամանակ վարչապետը փոխանցեց, որ ֆինանսական միջոցներ ստանալու հավանականությունը այնքան էլ մեծ չէ, քանի որ ֆինանսական միջոցների համար դիմող երկրների թիվը մեծ է:

Armenia to apply again to MCC
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan announced at the government session today that Washington gave a positive assessment of the Millennium Challenge Corporation (MCC) funded program.
“As all the objectives have been realized, we now have the opportunity to apply to the Millennium Challenge Corporation,” the prime minister said. In his words, corruption risks were indicated as a weakness, but positive changes were recorded in this direction as well. Tigran Sargsyan instructed Finance Minister David Sargsyan to apply again for MCC funding.
The prime minister at the same time said that there is little probability that that Millennium Challenge Corporation will provide finding because a large number of countries filed such applications to MCC.