Փորձագետի բլոգ. Թուրքիան «մեծ խաղ» է ծրագրում
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն թուրքական «Էն Թի Վի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին` նշելով, որ «պետք է հաղթահարել մեր նկատմամբ ունեցած Հայաստանի անվստահությունը, սակայն նոր ժամանակաշրջան սկսելու համար չենք կարող հաշվի չառնել նաև Ադրբեջանի արդար պահանջները»:
Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ, Թուրքիան «մեծ խաղ» է ծրագրում, որի միջոցով հույս ունի չեզոքացնել այն մեծ ճնշումը, որը սպասվում է հատկապես 2015 թվականին: Դրան հասնելու համար Թուրքիան բավականին մեծ ռեսուրսներ է ծախսում, ինչն, ի դեպ, չի էլ թաքցնում:
Եվ այն, որ Թուրքիան հատկապես վերջին շրջանում անընդհատ փորձում է ցույց տալ, թե անկախ ամեն ինչից, ջանքեր է գործադրում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղիների փնտրտուքի հարցում, ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ նրա հայտարարություններն ու «կիսաքայլերը» 2015 թվականին ընդառաջ իրականացվող պլանների շրջանակներում են:
Ինչ վերաբերում է «անվստահության» խնդրին, ապա դա իսկապես կարևոր խոստովանություն էր, քանի հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորման ու սկսած, սակայն չավարտված բանակցությունների շարունակության առանցքային խոչընդոտներից մեկը վստահության բացակայության խնդիրն է: Ընդ որում՝ այս հարցում, վստահության դիֆիցիտը նկատելի է ինչպես Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում, այնպես էլ՝ Թուրքիայի ու այն երկրների միջև, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ներգրավված էին 2009 թվականին մեկնարկած հայ-թուրքական գործընթացում:
Թուրքիան այդ վստահության կորուստը վերականգնելու ու գործընթացն ակտիվացնելու համար նախ և առաջ պետք է կարողանա ապացուցել, որ «անկեղծությունը» պայմանավորված չէ Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ իրականացվելիք քայլերով, իսկ Ադրբեջանն ամեն դեպքում տարանջատված է գործընթացից կամ գոնե նրա ազդեցությունը Թուրքիայի վրա՝ նվազագույնին է հասցված: Իսկ ընթացիկ զարգացումների ու սպասվող իրադարձությունների ֆոնին դա բավականին դժվար է լինելու:
Այդուհանդերձ, եթե Թուրքիան իսկապես ցանկանում է նորմալացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ ու վերականգնել վստահությունը, ապա նա որպես առաջին քայլ կարող է բացել հայ-թուրքական սահմանը ու վերջ դնել ԼՂ հարցում, Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանն աջակցելուն ուղղված քայլերը:

Блог эксперта: Турция планирует «большую игру»
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давудоглу в интервью турецкой телекомпании NTV заявил, что «необходимо преодолеть недоверие Армении к нам, однако для того, чтобы начать новый этап, мы не можем не учитывать справедливые требования Азербайджана».
В преддверие 100-ой годовщины Геноцида армян Турция планирует «большую игру», при помощи которой надеется нейтрализовать то большое давление, которое ожидается особенно в 2015 году. Для достижения этого Турция тратит довольно крупные ресурсы, чего, кстати, и не скрывает.
И, несмотря на то, что Турция, особенно, в последний период постоянно пытается продемонстрировать, что независимо от всего, прилагает усилия в вопросе писка путей урегулирования армяно-турецких отношений, очевидно, что во всех случаях ее заявления и «полушаги» находятся в рамках планов, реализуемых в преддверии 2015 года.
Что касается вопроса «недоверия», то это действительно важное признание, поскольку одним из главных препятствий нерешенности армяно-турецких отношений и продолжения начавшихся, но незавершившихся переговоров, является проблема отсутствия доверия. При этом дефицит доверия в этом вопросе заметен как в отношениях Армения-Турция, так и между Турцией и теми странами, которые прямо или косвенно были вовлечены в стартовавший в 2009 году процесс.
Турция для восстановления потери этого доверия и активизации процесса должна, прежде всего, суметь доказать, что «искренность» не обусловлена запланированными в преддверие 100-ой годовщины Геноцида армян шагами, а Азербайджан во всех случаях изолирован от процесса или его влияние на Турцию хотя бы доведено до минимума. А на фоне текущих развитий и ожидающихся событий это будет довольно сложно.
Вместе с тем, если Турция действительно желает нормализовать отношения с Арменией и восстановить доверие, то в качестве первого шага может открыть армяно-турецкую границу и прекратить в вопросе карабахского конфликта шаги, направленные на поддержку деструктивной политики Азербайджана.