Փորձագետի բլոգ. Թուրքիան «մեծ խաղ» է ծրագրում
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն թուրքական «Էն Թի Վի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին` նշելով, որ «պետք է հաղթահարել մեր նկատմամբ ունեցած Հայաստանի անվստահությունը, սակայն նոր ժամանակաշրջան սկսելու համար չենք կարող հաշվի չառնել նաև Ադրբեջանի արդար պահանջները»:
Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ, Թուրքիան «մեծ խաղ» է ծրագրում, որի միջոցով հույս ունի չեզոքացնել այն մեծ ճնշումը, որը սպասվում է հատկապես 2015 թվականին: Դրան հասնելու համար Թուրքիան բավականին մեծ ռեսուրսներ է ծախսում, ինչն, ի դեպ, չի էլ թաքցնում:
Եվ այն, որ Թուրքիան հատկապես վերջին շրջանում անընդհատ փորձում է ցույց տալ, թե անկախ ամեն ինչից, ջանքեր է գործադրում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղիների փնտրտուքի հարցում, ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ նրա հայտարարություններն ու «կիսաքայլերը» 2015 թվականին ընդառաջ իրականացվող պլանների շրջանակներում են:
Ինչ վերաբերում է «անվստահության» խնդրին, ապա դա իսկապես կարևոր խոստովանություն էր, քանի հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորման ու սկսած, սակայն չավարտված բանակցությունների շարունակության առանցքային խոչընդոտներից մեկը վստահության բացակայության խնդիրն է: Ընդ որում՝ այս հարցում, վստահության դիֆիցիտը նկատելի է ինչպես Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում, այնպես էլ՝ Թուրքիայի ու այն երկրների միջև, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ներգրավված էին 2009 թվականին մեկնարկած հայ-թուրքական գործընթացում:
Թուրքիան այդ վստահության կորուստը վերականգնելու ու գործընթացն ակտիվացնելու համար նախ և առաջ պետք է կարողանա ապացուցել, որ «անկեղծությունը» պայմանավորված չէ Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ իրականացվելիք քայլերով, իսկ Ադրբեջանն ամեն դեպքում տարանջատված է գործընթացից կամ գոնե նրա ազդեցությունը Թուրքիայի վրա՝ նվազագույնին է հասցված: Իսկ ընթացիկ զարգացումների ու սպասվող իրադարձությունների ֆոնին դա բավականին դժվար է լինելու:
Այդուհանդերձ, եթե Թուրքիան իսկապես ցանկանում է նորմալացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ ու վերականգնել վստահությունը, ապա նա որպես առաջին քայլ կարող է բացել հայ-թուրքական սահմանը ու վերջ դնել ԼՂ հարցում, Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանն աջակցելուն ուղղված քայլերը:

Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said in an interview with Turkish NTV Company that “it is necessary to overcome Armenia’s distrust of us, but in order to start a new stage, we cannot but take into account Azerbaijan’s just demands”.
Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Turkey plans a’ big game’, through which it hopes to neutralize the strong pressure it expects, especially in 2015. Turkey spends quite large sums with this aim and does not conceal that.
Although Turkey tries to demonstrate, especially in the recent period, that it makes efforts to find ways of normalizing Armenian-Turkish relations, it is obvious in all cases its statements and ‘semi-steps’ are part of the plans being carried out ahead of 2015.
As regards the ‘distrust’, it was an important admission since the problem of lack of trust is one of the main obstacles to the normalization of Armenian-Turkish relations and the continuation of the launched but incomplete talks. And the deficit of trust is noticeable in both Armenian-Turkish relations and Turkey’s relations with the countries which were directly or indirectly involved in the process launched in 2009.
To restore the lost trust and make the process active, Turkey should first of all prove that the ‘sincerity’ is not conditioned by the steps that the Armenians plan to take ahead of the 100th anniversary of the Genocide , while Azerbaijan is isolated from the process or its influence on Turkey is reduced to a minimum. It will be quite difficult to do it, against the background of the current as well as expected developments.
If Turkey really wants to normalize its relations with Armenia and restore trust, it can open the Armenian-Turkish border as the first step and also stop its steps on supporting Azerbaijan’s destructive policy on the Karabakh conflict.