Մանկատներին և ծերանոցներին սնունդ մատակարարողները տուգանվել են
Երեկ ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն մանկապարտեզներին, մանկատներին և ծերանոցներին սնունդ մատակարարող «Երեքնուկ», «Սեար գրուպ», «Ամարաս Յուս» ընկերություններին տուգանել է 115 մլն-ական դրամով։ Ինչո՞ւ, բացատրենք. օրինակ՝ «Ամարաս Յուսը» թիվ 38 մանկապարտեզում հաղթել է մատակարարման մրցույթում, սակայն հրաժարվել է ծառայություն մատուցել՝ զիջելով 2-րդ տեղը զբաղեցրած «Սեար գրուպին»։ Արդյունքում՝ թթվասեր մատակարարելու համար պետությանը ներկայացվել է 740 դրամին համարժեք գնային առաջարկ, սակայն մատակարարվել 11500 դրամով։
«Ժողովուրդը» պարզել է, որ «Երեքնուկի», «Սեար գրուպի» և «Ամարաս Յուսի» տնօրենը նույն մարդն է՝ Յուրա Ադյան։ Ըստ թերթի լավատեղյակ աղբյուրների, նա արմատներով Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Ղազարահող գյուղից է, նրա համար Արցախի իշխանությունները ամենաբարձր մակարդակով միջնորդել են, որ «շատ չնեղացնեն»։
Օրինախախտներից մեկի սեփականատերն էլ, ըստ թերթի աղբյուրների, Երևանի քաղաքապետարանի վարչության պետերից մեկն է, որի անունը ճշտվում է:

«Жоховурд»: Директором оштрафованных компаний является Юра Адян
Газета “Жоховурд” пишет, что вчера Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении оштрафовала компании-поставщиков продуктов питания для детсадов, детдомов, домов престарелых. Это компании «Ерекнук», «Сеар групп», «Амарас Юс». Каждая оштрафована на 15 млн. драмов.
«Объясните, почему, например, компания «Амарас Юс», победившая в конкурсе по поставкам в детском саду N38, отказалась от предоставления услуг, уступив занявшей второе место компании «Сеар групп». Государству было представлено предложение цены на сметану в 740 драмам, однако поставка была осуществлена по цене в 11500 драмов. Директором компаний «Ерекнук», «Сеар групп», «Амарас Юс» является один и тот же человек – Юра Адян. По сведениям достоверных источников, он выходец из Нагорного Карабаха, из деревни Газараох Мартакертского района, и поэтому власти Карабаха на самом высшем уровне ходатайствовали, чтобы его «не слишком обижали»», – пишет газета.