Սարգսյանն ու Ալիևը համաձայնել են թափ հաղորդել հետագա բանակցություններին
Վիեննայում այսօր կայացած Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպման արդյունքներով տարածել են մամլո հաղորդագրություն, որում, մասնավորապես, ասված է. «Համանախագահները ողջունեցին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին Վիեննայում, որտեղ նախագահները ժամանել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների ուղեկցությամբ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները շարունակելու նպատակով: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի Դաշնություն, Ֆրանսիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը: Սա նախագահների առաջին հանդիպումն էր 2012թ. հունվարին Սոչիում կայացած գագաթաժողովից հետո:
Առանձնազրույցի, ապա դրան հաջորդած համանախագահների և նախարարների հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում նախագահները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Նախագահները համաձայնել են թափ հաղորդել հետագա բանակցություններին՝ ուղղված խաղաղ կարգավորման ձեռքբերմանը և հանձնարարել են իրենց արտաքին գործերի նախարարներին՝ համանախագահների հետ միասին, արվածի հիման վրա շարունակել աշխատանքը՝ խաղաղ գործընթացի ակտիվացման նպատակով: Նրանք պայմանավորվել են կրկին հանդիպել առաջիկա ամիսներին:
Որպես հետագա քայլ՝ համանախագահները կկազմակերպեն աշխատանքային հանդիպումներ նախարարների հետ ԵԱՀԿ ԱԳՆ խորհրդի նիստի «հարթակներում», որը կկայանա ս.թ. դեկտեմբերի 5-ից 6-ը Կիևում: Համանախագահները ծրագրում են այցելել տարածաշրջան մինչև ընթացիկ տարվա վերջ»,-

Sargsyan and Aliyev agreed to advance negotiations
Following the meeting of Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Vienna today, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement that reads:
‘The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (the Russian Federation, France, and the United States of America) welcomed President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan and President Serzh Sargsian of the Republic of Armenia to Vienna to advance discussions on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, accompanied by their Foreign Ministers. They were joined by the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office. This was the Presidents’ first meeting since their January 2012 summit in Sochi.
During their private one-on-one meeting and the working session afterward with the Co-Chairs and the Ministers, the Presidents discussed a broad range of issues related to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Presidents agreed to advance negotiations toward a peaceful settlement. They instructed their Foreign Ministers to continue to cooperate with the Co-Chairs to build on the work to date with the aim of intensifying the peace process. They agreed to meet again in the months ahead.
As a next step, the Co-Chairs are organizing working sessions with the Ministers on the margins of the OSCE Ministerial Council, which will take place on December 5-6 in Kyiv. The Co-Chairs plan to visit the region before the end of this year’.