Ադրբեջանը շարունակելու է կրակել մեր ուղղությամբ` Անկարայի ուղիղ ցուցումով
«Միայն այն փաստը, որ Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը կայացավ, արդեն մի քայլ առաջ էր: Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ ցանկացել է փոխել Մինսկի խմբի բանակցային ֆորմատը, ինչը նրանց չհաջողվեց»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով նախօրեին Վիեննայում կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպմանը` ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նշեց, որ երկու նախագահների հանդիպումը ինքնին դրական փաստ է, սակայն դժվար է ասել` սառույցը կոտրվե՞ց, թե ոչ:
Քաղաքագետի խոսքով` Վիեննայում կայացած հանդիպման հիմնական իմաստն այն էր, որ նոր թափ հաղորդվի բանակցային գործընթացին:
«Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց քայլերով ցույց են տալիս, որ իրենք պատրաստ չեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծել ղարաբաղյան հիմնահարցը, քանի որ նրանք անընդհատ սադրանքներ են իրականցնում՝կրակում են խաղաղ բնակչության վրա և խախտում հրադադարի ռեժիմը»,- նշեց Մելիք-Շահնազարյանը:
Հ. Մելիք-Շահնազարյանի կանխատեսումներով` ադրբեջանական կողմը շարունակելու է իր սադրանքների քաղաքականությունը:

Azerbaijan will continue to fire, on Ankara’s direct instructions
“The fact that the Sargsyan-Aliyev meeting did take place is a step forward. Azerbaijan has repeatedly tried to change the OSCE Minsk Group negotiating format, but it failed to do it,” political scientist Hrant Melik-Shahnazarian said at a meeting with reporters today, when commenting on the summit of the Armenian and Azerbaijani presidents held in Vienna yesterday.
He considered the two presidents’ meeting a positive fact, noting at the same time that it is hard to tell whether things have started moving or not.
In the political scientist’s words, the main meaning of the Vienna meeting is that the talks shall receive a fresh impetus.
“The actions of the Azerbaijani authorities show that they are not ready for a peaceful settlement through negotiations as they frequently carry out provocations by firing at civilian population and violating the ceasefire,” Melik-Shahnazarain said.