Փորձագետի բլոգ. Բանակցություններում ակտիվություն է սպասվում
Վիեննայում, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև կայացած հանդիպումից հետո համանախագահները հայտարարություն տարածեցին, որում մասնավորապես նշվում էր, թե «Նախագահները համաձայնել են թափ հաղորդել հետագա բանակցություններին՝ ուղղված խաղաղ կարգավորման ձեռքբերմանը և հանձնարարել են իրենց արտաքին գործերի նախարարներին՝ համանախագահների հետ միասին, արվածի հիման վրա շարունակել աշխատանքը՝ խաղաղ գործընթացի ակտիվացման նպատակով: Նրանք պայմանավորվել են կրկին հանդիպել առաջիկա ամիսներին»:
Հանդիպման հիմնական ինտրիգը հետևյալն էր. հետագայում նախագահները բանակցությունները կշարունակեն Կազանում քննարկված փաստաթղթի՞ հիման վրա, թե՞ կսկսեն նոր էջից: Հանդիպմանն ու դրան հետևած հայտարարությունը ցույց տվեցին, որ բանակցությունները շարունակվելու են հին առաջարկների հիման վրա, համենայնդեպս, այս պահին, օրակարգում նոր փաստաթուղթ չի շրջանառվում:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նոր թափ հաղորդել բանակցություններին, ինչի նպատակով նախագահները համաձայնության են եկել առաջիկա ամիսներին կրկին հանդիպել: Սա ինքնին շատ կարևոր է, քանզի ցույց է տալիս, որ ամեն դեպքում, հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում է անցել, ինչն ապահովելու է բանակցությունների շարունակականությունը:
Ընդ որում՝ համանախագահների հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ «աշխատանքը շարունակվելու է՝ խաղաղ գործընթացի ակտիվացման նպատակով», ինչը նշանակում է, որ ադրբեջանական կողմը, գոնե հայտարարությունների մակարդակով, կողմ է արտահայտվել խաղաղ բանակցություններին՝ ընդունելով, որ միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարելի է արդյունավետ աշխատանք ակնկալել:
Մի կողմից, Վիեննայում կայացած հանդիպումն ու դրա արդյունքները լավատեսություն են ներշնչում, մյուս կողմից, վերհիշելով մինչ այս հանդիպումը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անտեսումը՝ Ադրբեջանի կողմից, դժվար է կանխատեսել, թե իրադարձությունները հետագայում ինչ ընթացք կստանան: Շատ բան պարզ կդառնա նաև Ադրբեջանում այս հանդիպմանը հետևած արձագանքներից: Այս պահին կարող ենք ֆիքսել, որ բանակցությունները «մեռյալ կետից» շարժ են արձանագրել, ինչն ինքնին դրական է:

Блог эксперта: В переговорном процессе ожидается активность
После состоявшейся в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, в котором отмечается: «Президенты согласились придать импульс дальнейшим переговорам, направленным на достижение мирного урегулирования, и поручили своим министрам иностранных дел вместе с сопредседателями продолжить работу на основе того, что было сделано, с целью интенсификации мирного процесса. Они договорились вновь встретиться в последующие месяцы».
Основная интрига встречи состоит в следующем: продолжат ли в дальнейшем президенты переговоры на основании документа, обсужденного в Казани, или начнут их с новой страницы. Встреча и последовавшее за ней заявление продемонстрировали, что переговоры будут продолжаться на основе старых предложений, по крайней мере, в данный момент нового документа в повестке нет.
В ходе встречи между президентами достигнута договоренность придать переговорам новый импульс и вновь встретиться в последующие месяцы. Это само по себе очень важно, поскольку демонстрирует, что встреча во всех случаях прошла в конструктивной атмосфере и обеспечит последовательность переговоров.
При этом в заявлении сопредседателей подчеркивается, что «будет продолжена работа с целью интенсификации мирного процесса», а это означает, что азербайджанская сторона хотя бы на уровне заявлений высказалась за мирные переговоры, осознав, что эффективная работа возможна лишь в переговорном процессе.
С одной стороны, встреча президентов в Вене и ее итоги внушают оптимизм, с другой стороны, принимая во внимание неоднократные случаи игнорирования Азербайджаном достигнутых до этой встречи договоренностей, прогнозировать дальнейший ход событий сложно. Многое будет ясно также из последовавшей за встречей реакции в Азербайджане. Сейчас мы можем констатировать, что переговоры сдвинулись с «мертвой точки» и это уже позитив.