Գ. Հարությունյան. Մենք միշտ պետք է պատրաստվենք և՛ պատերազմի, և՛ խաղաղության
«Մենք միշտ պետք է պատրաստվենք և՛ պատերազմի, և՛ խաղաղության: Այս առումով Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը որոշակի դրական տարրեր է պարունակում: Սա առաջին հանդիպումն էր մոտ 2-2,5 տարի դադարից հետո: Երկու նախագահներն էլ նոր վերընտրված նախագահներ են, այսինքն հանգիստ պայմաններում որոշումներ ընդունելու բավական ժամանակ ունեն»,- այսօր կայացած ասուլիսում անդրադառնալով Վիեննայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը, նշեց «Նորավանք» հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
Նա առանձնացրեց մի քանի գործոններ, որոնք կարող են որոշակի զարգացումներ պայմանավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացում: Առաջինը նա մատնանշեց հետագա տարիներին էներգառեսուրսների սպառման հետևանքով Ադրբեջանի տնտեսական կարողությունների թուլացումը: Մյուս գործոնն, ըստ բանախոսի, կապված է Եվրասիական միությանը Հայաստանի ապագա անդամակցության հետ, ինչը անվտանգության լրացուցիչ աջակցություն է ապահովում:
«Այս ամենը պետք է ստիպի Ադրբեջանի նախագահին ավելի իրատես մոտենալ խնդիրներին՝ չնայած գիտենք, որ ադրբեջանական կողմը մշտապես դիմում է անընդունելի քայլերի՝ բեկանելու բանակցային գործընթացը»,- ասաց Գ. Հարությունյանը:
Նրա կարծիքով՝ավելի լայն տարածաշրջանային զարգացումները նույնպես կարող են դրական ազդել գործընթացի վրա, երբ Սիրիայի հարցում որոշակի համաձայնության են եկել ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը, իսկ միջուկային ծրագրի հետ կապված ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջև սկսվել են խաղաղ բանակցություններ:

Gagik Harutyunian: We should prepare for both war and peace
“We should constantly prepare for both war and peace. In this sense the Sargsyan-Aliyev meeting had some positive elements. It was their first meeting in the past 2.5 years. The presidents of Armenia and Azerbaijan have recently been reelected, which means that the heads of two states have enough time to take decisions in quiet conditions,” Director of Noravank Scientific and Educational Foundation Gagik Harutyunian said at a press conference today, when commenting on the Vienna meeting of the Armenian and Azerbaijani presidents.
He indicated a number of factors that may determine some developments in the talks on the Karabakh conflict settlement. First of all, G. Harutyunian noted the weakening of Azerbaijan’s economic potential due to depletion of its energy resources in the future.
The second factor, according to the speaker, is related to Armenia’s upcoming membership in the Eurasian Union, which means additional assistance in ensuring its security.
“These circumstances should make the presidents of Armenia and Azerbaijan take a more realistic approach to the problem, although the Azerbaijani side frequently resorts to unacceptable actions aimed at wrecking the talks,” he said.
Gagik Harutyunian expressed an opinion that the atmosphere in the region may have a positive impact on the negotiating process as the U.S. and Russia came to an agreement over Syria, while Washington and Tehran started talks on the Iranian nuclear problem.