Տոնոյան. Հայաստանում ռուսական ռազմակայանը համալրվում է 18 ուղղաթիռներով
«Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը տեղաբաշխված է տարբեր ռազմական ավաններում, որոնց ցանկը, անհրաժեշտության դեպքում, ենթակա է փոփոխման»,- «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում պարզաբանելով ռուսական ռազմակայանի համար տարածքներ հատկացնելու կառավարության որոշումը՝ ասել է պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
Նրա խոսքով` ռուսական կողմին հավելյալ տարածքներ տրամադրելու վերջին որոշումը բխում է նաև Հայաստանի անվտանգության խնդիրներից: Նույն նկատառումներով, էլ ըստ փոխնախարարի, ռուսական ռազմակայանը համալրվում է 18 ուղղաթիռներով:
«ՀՀ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ռազմակայանի խնդիրների փոփոխության պատճառով 102-րդ բազայի ռազմաօդային բաղադրիչը ուժեղացվում է մեկ ուղղաթիռային էսկադրիլիայով»,- ասել է Տոնոյանը։
Ըստ Տոնոյանի` Էրեբունի օդանավակայանում տեղակայված ռուսական ավիաբազայի արդիականացման և նոր սպառազինությամբ համալրման նպատակով տրամադրվող տարածքները հայկական զինուժի կողմից չեն օգտագործվում և դրանք տրամադրվում են ժամանակավոր օգտագործման համար:
«Ժամանակավոր` նշանակում է՝ այն ժամանակաշրջանը, որով երկարաձգված է ռուսական բազայի տեղակայումը Հայաստանում»,- հստակեցրել է փոխնախարարը։
«Ազատություն» ռ/կ-ի հարցին, թե ի՞նչ պայմաններով են տրվում տարածքները և արդյոք ռուսական կողմը վարձահատո՞ւյց է լինում դրանց համար, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է.- «ՌԴ-ն վարձահատույց չէ Հայաստանին ֆինանսական առումով, բայց մեր պայմանավորվածությունները մեր անվտանգության ապահովման առումով երևի թե ֆինանսականից ավելի բարձր են»։
«Սա ես ավելի շատ կկոչեի պրեվենտիվ բնույթ՝ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման առումով, բայց ռուսական բազան ավելի ժամանակակից պայմաններին համապատասխան է դառնում»,- ասել է նա։
Դ. Տոնոյանն անդրադարձել է նաև վերջին շրջանում ադրբեջանական զինուժի կողմից Տավուշի մարզի ուղղությամբ կրակոցների փաստին.
«Վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանում չեն եղել նախագահական ընտրություններ, չի եղել նաև նոր պաշտպանության նախարարի նշանակում։ Մեր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ սա ավելի շատ պայմանավորված է եղել այդ անցումային շրջանով՝ պաշտպանության նախարարի նոր նշանակման հետ կապված։ Համանախագահող երկրների հայտարարությունից հետո, որով ռազմական գործողությունների կարող էին դիտարկվել որպես խաթարող գործողություն՝ խաղաղության ամրապնդման ջանքերին, այդ պահից սկսած կտրուկ նվազել են հրադադարի խախտումները»:

D. Tonoyan: Russian military base in Armenia equipped with 18 helicopters
The Russian military base in Armenia is deployed in various areas - military towns whose list is subject to change in case of need, First Deputy Defense Minister of Armenia David Tonoyan said in an interview with RFE/RL Armenian service, when commenting on the Armenian government’s decision to allocate additional areas to the Russian military base.
In his words, the latest decision to allocate additional lands to the Russian side stems from Armenia’s security interests. He said that for the same reason the Russian base is being equipped with 18 helicopters.
“The air force component of the 102nd base is being reinforced with a helicopter squadron as the military base’s tasks of ensuring the security of Armenia have changed,” the deputy minister said.
He explained that the lands allocated for modernization of the Russian air base located in Erebuni Airport and for its re-equipment with modern weapons are not used currently by Armenian troops and have been provided for temporary use.
“The temporary use means a period, for which the deployment of the Russian military base in Armenia has been extended,” the deputy minister clarified.
Let us remind you that in April 2011 Armenia’s National Assembly ratified a decision to prolong the deployment of the Russian military base in Armenia for 49 years.
Asked on what conditions the areas are allocated and if the Russia side pays for them, David Tonoyan replied: “Russia does not pay financially, but our agreements on ensuring our security are above financial aspects”.
Asked why the Russian military base is being modernized and if that modernization means that tension has increased, D. Tonoyan said: “I would call it a preventive step to ensure regional security, but the Russian base is also being brought into line with modern standards”.
As regards the further development of Armenia-NATO relations given that, according to statements of the Armenian authorities, Armenia will join the Customs Union in a few months, the deputy minister said: “From the viewpoint of cooperation in the spheres where we cooperate, it is assistance with our reforms, our military training, and formation of our skills in peacekeeping cooperation. In this sense we don’t see any restrictions for our cooperation with NATO or EU countries”. NATO’s cooperation with Armenia is being carried out within the framework of the Individual Partnership Action Plan (IPAP), he added.
The recent gunfire opened by Azerbaijan at border areas of Tavush province in Armenia was also discussed during the talk with the deputy minister. Asked why the Azerbaijan side displayed such activity as there had been no similar incidents in recent years, D. Tonoyan said: ‘In recent years Azerbaijan didn’t hold presidential elections, nor was a new defense minister appointed. Our analysis shows that it was more conditioned by the transition period when the new defense minister was appointed”.
“Since the moment when the Minsk Group Co-chairs said that military actions can be seen as actions aimed at damaging peace efforts, the number of ceasefire violations has declined sharply,” David Tonoyan added.