Մեկ հետազոտական ինստիտուտը իր հետևից կարող է տանել երկրի տնտեսությունը
2012 թ-ին գիտության պետական կոմիտեի բյուջեն կազմել է 11.3 մլրդ դրամ, 2014 թ-ի բյուջեի նախագծով առաջարկվում է 12.66 մլրդ դրամ:
ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը Aysor.am-ին ներկայացրեց կառույցի վերջին տարիների աշխատանքը՝ այդ թվում կարևորելով անկախ փորձագիտական համակարգի ձևավորումը: Գիտության պետական կոմիտեի ջանքերով ստեղծվել է 1500 փորձագետներից կազմված բազա, որում 300-ը սփյուռքահայեր են, 200-ը` արտասահմանցի, 1000-ը՝ Հայաստանում բնակվող գիտնականներ:
«ԱՊՀ տարածքում ամենահաջողվածը մեր փորձագիտական համակարգն է: Մենք վերցրել ենք միջազգային լավագույն փորձը և տեղայնացրել»,- նշեց պարոն Հարությունյանը՝ հավելելով, որ շատ երկրներ գալիս են Հայաստան՝ համակարգն ուսումնասիրելու, նաև մեզնից ուզում են գնել այդ համակարգը. «Գիտպետկոմը, համակարգը մշակելիս, հաշվի է առել տարբեր երկրների ոչ միայն փորձը, նաև՝ սխալները»:
Անկախ փորձագիտական համակարգը ստեղծված է գիտական թեմաների փորձաքննություն իրականացնելու նպատակով: Թեմատիկ հայտերը ներկայացվում են երկլեզու. երկու լեզուներով ծրագրերի օն լայն ստացում ոչ մի երկրում դեռեւս չեն անում:
Ներկայացված ծրագրերը փորձագետների կողմից գնահատվում են կից տրվող հարցաշարում գնահատականներ դնելու միջոցով: Գնահատվում է հայտի գիտական և գիտատեխնիկական նորույթը և արդիականությունը, գիտական թեմայի իրականացման նախադրյալները, փուլերը և ժամկետները, պահանջվող ֆինանսական միջոցների հիմնավորվածությունը և գիտության տվյալ բնագավառի առանձնահատկություններից բխող այլ հարցեր:
Ներկայացված յուրաքանչյուր ծրագրին հավանություն է տրվում` ելնելով անկախ փորձագետների միջինացված միավորից և հանձնաժողովի թիմի գնահատականից:
Ինչ վերաբերում է ծրագրերի ֆինանսավորմանը, ապա պարոն Հարությունյանը նշեց, որ չնայած գիտության հատկացված բյուջեն դեռ քիչ է, սակայն բավականին արդյունավետ է կիրառվում: Այնուամենայնիվ, կոմիտեի նախագահը վստահեցրեց, որ կան բազմաթիվ հաջողված ծրագրեր, որոնք կֆինանսավորվեն բյուջեի ավելացման պարագայում:
Օրինակ, 2013 թ-ին ֆիզիկայի ոլորտում կարող էին 40 ծրագիր ֆինանսավորել, սակայն 30 ծրագիր է ֆինանսավորել. գումարը չի հերիքել:
Հայաստանն ավանդաբար ուժեղ է բնագիտության ոլորտներում: Որոշակի տեղաշարժ է նկատվում նաեւ հայագիտության և հումանիտար ոլորտներում. ավելացել են միջազգային հրապարակումները, գիտական թեմաների քանակը:
Խոսելով գիտության ոլորտում արտագաղթի մասին, Գիտպետկոմի նախագահը դրա մեջ վատ բան չի տեսնում, սակայն կարևորում է, որ գիտնականները ոչ միայն դուրս գնան աշխատեն, այլև՝ վերադառնան և Հայաստանում զբաղվեն հետազոտական աշխատանքներով:
«Գիտնականները եթե հրավիրվում են արտերկրում աշխատելու, դա նաև նշանակում է, որ մեր գիտնականները պահանջված են դրսում: Այնտեղ նրանք կարողանում են զբաղվել հետազոտությամբ, պահպանել իրենց գիտական մակարդակը»,- ասաց նա:
Իսկ, ընդհանրապես, ողջ աշխարհում է այդպես. որտեղ գիտնականին ավելի են վճարում և կան լավ աշխատանքային պայմաններ` գիտնականները գնում-աշխատում ու վերադառնում են:
Գիտելիքահեն տնտեսություն ունենալու համար կոմիտեի նախագահն առաջարկում է ստեղծել հետազոտական համալսարաններ: «Համաշխարհային փորձից ելնելով կարող եմ նշել, որ այդ համալսարաններն իրենց բյուջեի 45-50 տոկոսը ծախսում են գիտության վրա, դասախոսներն ընտրվում են միջազգային մրցույթով, ծրագրերը արագ թարմացվում են, ունեն իրենց տեխնոպարկերը, բիզնես-ինկուբատորները և այլն»:
Տեխնոլոգիական հետազոտական համալսարանի գործարկմամբ Հայաստանի տնտեսությունը կզարգանա, երիտասարդ գիտնականների համար հրաշալի դարբնոց կլինի. մեկ նման ինստիտուտը իր հետևից կարող է տանել Հայաստանի տնտեսությունը:
Պետք է նշել, որ ԱՄՆ-ի 4000 համալսարաններից 200-ը հետազոտական է, ՌԴ-ն ունի 17 հետազոտական համալսարան, իսկ Հայաստանում այն դեռևս չկա:

Один исследовательский институт может потянуть за собой экономику страны
Бюджет Государственного комитета науки в 2012 году составил 11.3 млрд. драмой, а проектом бюджета на 2014 год предусматривается 12.66 млрд. драмов.
Председатель Государственного комитета науки Самвел Арутюнян представил корреспонденту Aysor.am деятельность ведомства за последние годы, в том числе отметив важность формирования экспертной системы. Усилиями Государственного комитета науки составлена база 1500 экспертов, в которой 300 человек – армяне Диаспоры, 200 – иностранцы, а 1000 – ученые из Армении.
«Наша экспертная система – самая удавшаяся на территории СНГ. Мы использовали лучший международный опыт», - отметил С.Арутюнян. По его словам, из многих стран приезжают в Армению для изучения этой системы, затем хотят приобрести ее.
«Государственный комитет науки при разработке системы учел не только опыт различных стран, но и ошибки», - отметил он.
Независимая экспертная система создана с целью проведения экспертизы научных тем. Тематические заявки представляются на двух языках. Каждая представленная программа получает одобрение, исходя из усредненной единицы оценки независимых экспертов и комиссии.
Что касается финансирования программ, то С.Арутюнян отметил: несмотря на то, что выделенный сфере науки бюджет незначительный, он используется довольно эффективно. Председатель комитета заверил, что есть многочисленные удавшиеся программы, которые будут профинансированы в случае увеличения бюджета.
К примеру, в 2013 году в сфере физики могли быть профинансированы 40 программ, однако из-за нехватки средств финансирование получили лишь 30 программ.
По его словам, Армения традиционно сильна в сфере естественных наук. Некоторый прогресс наблюдается также в области армяноведения и гуманитарной сфере, увеличились международные публикации, количество научных тем.
Обратившись к вопросу эмиграции в сфере науки, председатель Государственного комитета науки отметил, что не видит в этом ничего плохого, однако важно, чтобы ученые не только уезжали работать заграницу, но и возвращались оттуда в Армению и занимались исследовательскими работами.
«Если ученых приглашают работать заграницу, это значит, что наши ученые востребованы. Там они могут заниматься исследованиями и сохранить свой научный уровень», - сказал он.
В целом, по его словам, во всем мире принято, что ученые уезжают работать туда, где им хорошо платят и создают благоприятные условия труда.
Для перехода к наукоемкой, инновационной экономике председатель комитета предлагает создать исследовательские университеты. Задействование технологического исследовательского университета приведет к развитию экономики Армении и станет прекрасной кузницей для молодых специалистов. «Один такой институт может потянуть за собой всю экономику страны», - отметил С.Арутюнян.
Следует отметить, что 200 из 4000 университетов США – исследовательские, в России есть 17 исследовательских университетов, а в Армении пока ни одного.