Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ թողեց Վարդան Սեդրակյանի գործով դատավճիռը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը անփոփոխ է թողել ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի մահափորձի գործով առաջին ատյանի դատարանի կայացրած վճիռը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում սկսվել էր ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի գործով բերված վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Ամբաստանյալները պահանջում են բեկանել առաջին ատյանի դատարանի վճիռը և գործը ուղարկել նոր քննության: Պ. Հայրիկյանը նորից անդրադառնալով մահափորձին, նշեց, որ դրա հետքերը տանում են ՌԴ, իսկ որպես ապացույց հիշատակեց ՌԴ քաղաքացիների կողմից Վ. Սեդրակյանին փոխանցած 100000 դոլարի մասին: Նա նշեց, որ այդ մարդկանց պետք է հրավիրեն դատարան:
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ` Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվել է 14 տարի ազատազրկման ժամկետով, Խաչատուր Պողոսյանը՝ 14, Սամվել Հարությունյանը 12 տարի ժամկետով:

Апелляционный суд Армении оставил приговор В.Седракяну неизменным
Апелляционный уголовный суд Армении сегодня, 25 ноября, огласил решение по делу бывшего кандидата в президенты Армении, специалиста по эпосу Вардана Седракяна. Суд оставил неизменным оглашенный ранее судом общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш приговор.
Напомним, решением суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана Вардан Седракян приговорен к лишению свободы сроком на 14 лет. Участники покушения Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян были приговорены к 12 и 13 годам заключения соответственно.
Согласно материалам дела, В.Седракян, выдвинув кандидатуру на президентских выборах 18 февраля 2013 года, в ходе агитационной кампании вместе со своими близкими Самвелом Арутюняном и Хачатуром Погосяном в начале января 2013 года заказал убийство другого участника президентской гонки, главы Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна.
Адвокат Седракяна Александр Сирунян ранее заявил о четком намерении обратиться с жалобой в Европейский суд по правам человека в случае, если они, пройдя через все судебные инстанции Армении, не добьются успеха.