«Գյումրու ռազմակայանին հողատարածքներ տրամադրելը բխում է Հայաստանի շահերից»
Ռուսաստանը ցանկանում է դառնալ ուժային բևեռ և այդ նպատակով համագործակցելու է իր դաշնակիցների հետ, այդ թվում` Հայաստանի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանին նոր հողատարածքներ տրամադրելու թեմային` նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նա նշեց, որ գոյություն ունի թուրքական սպառնալիք և այդ պատճառով Հայաստանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությունը որոշում է կայացրել այդ հողատարածքները տրամադրել ռուսական ռազմակայանին:
«Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը որոշում է կայացրել արդյունավետ և տրամաբանված համագործակցության մեջ մտնել Ռուսաստանի հետ»,- ասաց Լ.Շիրինյանը:
Նրա խոսքով` ռուսական ռազմաբազայի արդիականացումն ու ընդլայնումը բխում է նաև Հայաստանի շահերից` հաշվի առնելով ազգային անվտանգության ապահովման խնդիրը:
«Այս պահին ձևավորվում է Մոսկվա-Երևան-Թեհրան աշխարհաքաղաքական առանցքը»,- հիշեցրեց քաղաքագետը:
Իր հերթին, ՀՆԽ-ի հետախույզ Վովա Վարդանովը, անդրադառնալով թեմային, նշեց, որ ռուսական ռազմական բազայի 5.000-ոց անձնակազմի համար Գյումրիի բազան շատ փոքր է և նրանց հողատարածքները տրամադրելը օրինաչափ է` նույնիսկ մի քիչ էլ ուշացած:
«Մենք ռուսների հետ ունենք պայմանագիր, որ ռուսները պետք է մեր հետ միասին ապահովեն Հայաստանի անվտանգությունը»,- ասաց Վ. Վարդանովը:

Модернизация российской военной базы исходит из интересов Армении
«Россия желает стать силовым полюсом, и с этой целью будет сотрудничать со своими союзниками, в том числе и с Арменией», - заявил сегодня журналистам политолог Левон Ширинян.
Комментируя решение правительства Армении о предоставлении российской 102-ой военной базе дополнительных территорий на военном аэродроме «Эребуни» в Ереване, он указал на существующие угрозы со стороны Турции.
«Военно-политическое руководство Армении приняло решение начать эффективное и опирающееся на логику сотрудничество с Россией», - отметил Л. Ширинян.
По его словам, модернизация российской военной базы исходит также из интересов Армении, учитывая вопрос обеспечения национальной безопасности республики.
В свою очередь разведчик группы особого назначения Владимир Варданов заявил, что для пятитысячного контингента российской военной базы гюмрийская база слишком мала и решение о предоставлении дополнительной площади является закономерным и даже несколько запоздалым шагом.
«У нас с Россией есть договор, согласно которому мы должны совместно обеспечивать безопасность Армении», - отметил В.Варданов.