Հանդիպում Ստամբուլում. Ի՞նչ են քննարկելու հայերն ու ադրբեջանցիները
«Դեկտեմբերի 1-5-ը Ստամբուլում կայանալիք հանդիպմանը մասնակցելու են կանայք՝ Հայաստանից, Ադրբեջանից և Ղարաբաղից: Մենք էլ ենք մասնակցելու այդ հանդիպմանը, իսկ հանդիպման նպատակն է բարձրացնել կանանց դերը կոնֆլիկտի լուծման գործում»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալության հրապարակած այն տեղեկությանը, թե Ստամբուլում դեկտեմբերի 1-5-ը «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական և հայկական համայնքների մասնակցությամբ հանդիպում է նախատեսվում», ասաց «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ-ի ծրագրերի օգնական Տաթևիկ Աղաբեկյանը:
Նշենք, որ ըստ աղբյուրի, ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է Դիլար Ալիևի անվան կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի ղեկավար Նովելլա Ջաֆարօղլուն:
Ընդ որում՝ «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը,հայկական կողմը ներկայացնող կազմակերպության՝ «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» անունը, ներկայացրել էր սխալ՝ Հայաստանի կանանց կենտրոն (Женский центр Армении):
Տ. Աղաբեկյանը նշեց, որ գոյություն ունի ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի կողմից ընդունված 1325 բանաձևը, որը 2000 թ.-ից գոյություն ունի, սակայն Հայաստանը ոչ մի կոնկրետ բան չի անում կանանց՝ կոնֆլիկտների լուծման գործընթացներում առավել ակտիվ մասնակից դարձնելու համար:
«Ծրագրի նպատակն այն է, որպեսզի հանդիպման մասնակիցներից յուրաքանչյուրն իր երկրում, կոնֆլիկտի լուծման հարցերում, կանանց դերն առավել մեծացնի: Այս հանդիպումը հերթական հանդիպումներից է, մինչ այդ այդպիսի հանդիպումներ ևս եղել են»,- ասաց Տ. Աղաբեկյանը:
Անդրադառնալով Ստամբուլում կայանալիք հանդիպման ձևաչափին, «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» ներկայացուցիչը նշեց, որ հանդիպմանը մասնակիցները ներկայացնելու են ինչպես Հայաստանն ու Ադրբեջանը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը:
Ըստ նրա՝ հանդիպումները հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնություններն են և այդպիսի հանդիպումներ տեղի են ունենում արդեն 5 տարի շարունակ:
Աղաբեկյանը հերքեց «ԱՊԱ» լրատվական գործակալության հրապարակած այն տեղեկությունը, թե հանդիպումը կայանալու է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական համայնքների ֆորմատով և հավելեց, որ այդպիսի հատուկ նպատակ չի հետապնդվել և որ ադրբեջանական գործակալությունը սխալ է մեկնաբանել և ներկայացրել տեղեկատվությունը:
Հավելենք, որ ադրբեջանցի իրավապաշտպան Նովելլա Ջաֆարօղլուի գործունեության մասին գաղտնազերծումներ արել նաև Wikileaks-ը: Մասնավորապես նրանում մանրամասներ են ներկայացվում վերջինիս կողմից Բաքվում և Թբիլիսիում կազմակերպվող «հաշտեցման» կոնֆերանսների մասին, որոնք ֆինանսավորվել են Անկարայի և Բաքվի կողմից: Ջաֆարօղլուն սկզբնական շրջանում հանդիպումներ է կազմակերպել Վրաստանի, Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի կանանց մասնակցությամբ: Wikileaks-յան գրառումներում արձանագրված է, որ որոշ կոնֆերանսներին մասնակցել են նաև Հայաստանը և Լեռնային ղարաբաղը ներկայացնող կանայք:
Հետաքրքրական է, որ Ջաֆարօղլուն ընդգծել է, որ իր հանդիպումներից մեկից առաջ, վերջինս իր գաղափարի մասին տեղյակ է պահել Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովին, որպեսզի նա աջակցի Հայաստանն ու Արցախը ներկայացնող կանանց մուտքը Ադրբեջան՝ Բաքվում կայանալիք կոնֆերանսին մասնակցելու նպատակով: Վերջինս խոստացել է առաջարկը քննարկել «պատասխանատուների» հետ: Ջաֆարօղլուն նշել է, որ այդ «պատասխանատուների» մեջ է նաև երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը:

Представители НПО Армении и Азербайджана встретятся в Стамбуле
«В запланированной 1-5 декабря в Стамбуле встрече примут участие женщины из Армении, Азербайджана и Карабаха. Цель встречи – повысить роль женщин в урегулировании карабахского конфликта», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am координатор программ общественной организации «Женский ресурс-центр» Татевик Агабекян.
Татевик Агабекян опровергла распространенную агентством «АПА» информацию о том, что встреча состоится в формате азербайджанской и армянской общин Нагорного Карабаха, подчеркнув, что такая цель не преследовалась, и азербайджанское агентство неправильно прокомментировало и представило информацию.
Отметим, что согласно источнику, азербайджанскую сторону представляет председатель Общества защиты прав женщин имени Дилары Алиевой Новелла Джафароглу.
Т.Агабекян отметила, что Советом Безопасности ООН в 2000 году была принята резолюция 1325, однако с тех пор ничего конкретного не предпринимается, чтобы активизировать участие женщин в процессе урегулирования конфликтов.
«Цель программы состоит в том, чтобы участники встречи максимально увеличили роль женщин в вопросах решения конфликтов в своих странах. Эта одна из очередных встреч, до этого такие встречи также были», - сказала Т.Агабекян.
Касаясь формата встречи в Стамбуле, представитель «Женского ресурс-центра» отметила, что участники встречи будут представлять как Армению и Азербайджан, так и Нагорный Карабах.
По ее словам, такие встречи проходят по инициативе общественных организаций уже в течение 5 лет.
Отметим, что Wikileaks публиковал материалы о деятельности азербайджанской правозащитницы Новеллы Джафароглу. В частности, в депешах представлялись подробности организуемых правозащитником в Тбилиси и Баку конференций «примирения», которые финансировались Анкарой и Баку. Джафароглу в начальный период организовывала встречи с участием женщин Грузии, Южной Осетии и Абхазии.
В материалах Wikileaks зафиксировано, что в некоторых встречах участвовали также женщины, представляющие Армению и Нагорный Карабах.
Примечательно то обстоятельство, что Джафароглу заявила, что до одной из своих встреч, она проинформировала о своей идее заместителя министра иностранных дел Азербайджана Халафа Халафова, чтобы он посодействовал въезду в Азербайджан женщин, представляющих Армению и Нагорный Карабах, с целью участия в запланированной в Баку конференции. Последний обещал обсудить идею с «ответственными лицами».