Հանդիպում Ստամբուլում. Ի՞նչ են քննարկելու հայերն ու ադրբեջանցիները
«Դեկտեմբերի 1-5-ը Ստամբուլում կայանալիք հանդիպմանը մասնակցելու են կանայք՝ Հայաստանից, Ադրբեջանից և Ղարաբաղից: Մենք էլ ենք մասնակցելու այդ հանդիպմանը, իսկ հանդիպման նպատակն է բարձրացնել կանանց դերը կոնֆլիկտի լուծման գործում»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալության հրապարակած այն տեղեկությանը, թե Ստամբուլում դեկտեմբերի 1-5-ը «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական և հայկական համայնքների մասնակցությամբ հանդիպում է նախատեսվում», ասաց «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ-ի ծրագրերի օգնական Տաթևիկ Աղաբեկյանը:
Նշենք, որ ըստ աղբյուրի, ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է Դիլար Ալիևի անվան կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի ղեկավար Նովելլա Ջաֆարօղլուն:
Ընդ որում՝ «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը,հայկական կողմը ներկայացնող կազմակերպության՝ «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» անունը, ներկայացրել էր սխալ՝ Հայաստանի կանանց կենտրոն (Женский центр Армении):
Տ. Աղաբեկյանը նշեց, որ գոյություն ունի ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի կողմից ընդունված 1325 բանաձևը, որը 2000 թ.-ից գոյություն ունի, սակայն Հայաստանը ոչ մի կոնկրետ բան չի անում կանանց՝ կոնֆլիկտների լուծման գործընթացներում առավել ակտիվ մասնակից դարձնելու համար:
«Ծրագրի նպատակն այն է, որպեսզի հանդիպման մասնակիցներից յուրաքանչյուրն իր երկրում, կոնֆլիկտի լուծման հարցերում, կանանց դերն առավել մեծացնի: Այս հանդիպումը հերթական հանդիպումներից է, մինչ այդ այդպիսի հանդիպումներ ևս եղել են»,- ասաց Տ. Աղաբեկյանը:
Անդրադառնալով Ստամբուլում կայանալիք հանդիպման ձևաչափին, «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» ներկայացուցիչը նշեց, որ հանդիպմանը մասնակիցները ներկայացնելու են ինչպես Հայաստանն ու Ադրբեջանը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը:
Ըստ նրա՝ հանդիպումները հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնություններն են և այդպիսի հանդիպումներ տեղի են ունենում արդեն 5 տարի շարունակ:
Աղաբեկյանը հերքեց «ԱՊԱ» լրատվական գործակալության հրապարակած այն տեղեկությունը, թե հանդիպումը կայանալու է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական համայնքների ֆորմատով և հավելեց, որ այդպիսի հատուկ նպատակ չի հետապնդվել և որ ադրբեջանական գործակալությունը սխալ է մեկնաբանել և ներկայացրել տեղեկատվությունը:
Հավելենք, որ ադրբեջանցի իրավապաշտպան Նովելլա Ջաֆարօղլուի գործունեության մասին գաղտնազերծումներ արել նաև Wikileaks-ը: Մասնավորապես նրանում մանրամասներ են ներկայացվում վերջինիս կողմից Բաքվում և Թբիլիսիում կազմակերպվող «հաշտեցման» կոնֆերանսների մասին, որոնք ֆինանսավորվել են Անկարայի և Բաքվի կողմից: Ջաֆարօղլուն սկզբնական շրջանում հանդիպումներ է կազմակերպել Վրաստանի, Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի կանանց մասնակցությամբ: Wikileaks-յան գրառումներում արձանագրված է, որ որոշ կոնֆերանսներին մասնակցել են նաև Հայաստանը և Լեռնային ղարաբաղը ներկայացնող կանայք:
Հետաքրքրական է, որ Ջաֆարօղլուն ընդգծել է, որ իր հանդիպումներից մեկից առաջ, վերջինս իր գաղափարի մասին տեղյակ է պահել Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովին, որպեսզի նա աջակցի Հայաստանն ու Արցախը ներկայացնող կանանց մուտքը Ադրբեջան՝ Բաքվում կայանալիք կոնֆերանսին մասնակցելու նպատակով: Վերջինս խոստացել է առաջարկը քննարկել «պատասխանատուների» հետ: Ջաֆարօղլուն նշել է, որ այդ «պատասխանատուների» մեջ է նաև երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը:

Members of Armenian and Azerbaijani NGOs to meet in Istanbul
“Women from Armenia, Azerbaijan and Karabakh will take part in the meeting in Istanbul on December 1-5. The purpose is to increase the role of women in the settlement of the Karabakh conflict,” Tatevik Aghabekian, program coordinator of Women’s Resource Center NGO, told the correspondent of Aysor.am.
She refuted the APA news agency’s information that representatives of the Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno Karabakh will meet in Istanbul. In her words, there was no such goal and APA provided incorrect information.
According to the source, the Azerbaijani side is represented byNovella Jafaroglu, Chairwoman of Association of Women’s Rights Protection after D. Aliyeva.
T. Aghabekian said the UN Security Council adopted Resolution 1325 in 2000, but since then no concrete steps have been taken to promote women’s participation in the resolution of conflicts.
“The program has the following aim: the meeting participants should increase the role of women in resolution of the conflicts in their countries. It is a regular meeting, such meetings have been rganized previously,” T. Aghabekian noted.
As for the Istanbul meeting’s format, she said the participants will represent Armenia, Azerbaijan, and Nagorno Karabakh. According her, such meetings have been held on the initiative of NGOs in the past five years.
It should be mentioned that Wikileaks released materials about activities of Azerbaijani human rights activist Novella Jafaroglu, in particular, the details of Anakara- and Baku-financed ‘conciliatory’ conferences organized by her in Baku and Tbilisi. Initially, Jafaroglu was organizing meetings with the participation of women of Georgia, Abkhazia and South Ossetia.
According to Wikileaks, women representing Armenia and Nagorno Karabakh attended some of the meetings.
It is noteworthy that Jafaroglu said that prior to one of her meetings, she told Azerbaijani Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov about her idea so that he would facilitate the entry of women representing Armenia and Karabakh into Azerbaijan with the aim of attending a conference in Baku. The deputy minister promised to discuss the idea with ‘responsible persons’.