Նախագահ. Գյումրին դարձավ հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագայի խորհրդանիշ
Այսօր Գյումրին, որը միշտ եղել է մեր ժողովուրդների և երկրների պատմությունների միահյուսման մարմնացումը, իրոք դարձավ հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագայի խորհրդանիշը:
Այս մասին Գյումրիում մեկնարկած հայ-ռուսական տարածաշրջանային գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Դեռևս հեռավոր 1829 թվականին Կովկաս ճանապարհորդության ժամանակ մեծ պոետ Ալեքսանդր Պուշկինը բիբլիական Արարատի ճանապարհին կանգ է առել Գյումրիում: 1837թ. այստեղ հիմնվել է ռուսական ամրոց, և քաղաք է այցելել կայսր Նիկոլայ Առաջինը: Քաղաքը վերանվանվել է Ալեքսանդրապոլ՝ ի պատիվ նրա տիկնոջ՝ կայսրուհի Ալեքսանդրա Ֆյոդորովի: Այստեղ տեղակայված է եղել Ռուսաստանի զինված ուժերի երկու ամենավաստակավոր գնդերից մեկը՝ Հյուսիսային դրագունյան 18-րդ գունդը, որտեղ իրենց ծառայությունն են անցկացրել Խորհրդային Միության ապագա մարշալ Սեմյոն Միխայիլի Բուդյոննին և իրավամբ ազգային երթի՝ «Սլավոնուհու հրաժեշտի» հեղինակը՝ Վասիլի Ագապինը: Գունդ, որն առանձնացել է շատ ճակատագրական մարտերում և պարգևատրվել Ռուսաստանի մի շարք բարձրագույն պարգևանշաններով, հիրավի, կարելի է համարել ակունքը մարտական եղբայրության ավանդույթների, որոնք շարունակում է 102-րդ ռուսական ռազմակայանը, որտեղ մենք այսօր պատրաստվում ենք այցելել: Այստեղ՝ Գյումրիում է գտնվում «Պատվո բլուրը»՝ ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ զոհված ռուսական բանակի սպաների պանթեոնը»,- հիշեցրեց Նախագահը:
Ըստ երկրի ղեկավարի՝ այս օրերին Գյումրիում համաժողովի անցկացումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի ևս մեկ հանգամանքի պատճառով: 25 տարի առաջ ավերիչ երկրաշարժը հսկայական վնաս է հասցրել այս քաղաքին: Զոհվել է ավելի քան 25 հազար մարդ, հարյուր հազարավորները մնացել էին առանց տանիքի: Ոչնչացվել էր քաղաքային ամբողջ ենթակառուցվածքը, և կաթվածահար էր եղել արտադրությունը:
«Մենք շնորհակալ ենք բարյացակամ բոլոր մարդկանց, աշխարհի բոլոր երկրներին, Խորհրդային Միության ժողովուրդներին և, իհարկե, առաջին հերթին, Ռուսաստանին՝ աղետի գոտու և Գյումրի քաղաքի վերականգնման գործում նրա անգնահատելի ներդրման համար: Այդ օգնության իսկական խորհրդանիշը, մարմնավորումը դարձավ այսօր Գյումրիում ներկա Նիկոլայ Իվանի Ռիժկովը, ով որպես բարեխիղճ մարդ, արդեն երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակողոթի մոտ է և սպասում է մեզ:
Նա ղեկավարում է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, իսկ այն օրերին ԽՍՀՄ կառավարության նախագահն էր: Նիկոլայ Ռիժկովը գիտի, որ գյումրեցիներն իրավամբ նրան համարում են յուրային: Այստեղ ոչ ոք չի մոռանում, թե որքան անձնվիրաբար նա ստանձնեց որոնողափրկարարական աշխատանքների համակարգումը, իսկ հետո նաև՝ վերականգնողական աշխատանքներն ամենածանր օրերին՝ անմիջապես այդ սարսափելի աղետից հետո: Նա, իրավամբ, համարվում է պատվավոր գյումրեցի և միակն է, ով, չլինելով հայ, կրում է Հայաստանի ազգային հերոսի բարձր կոչումը»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով այսօր պետական այցով Հայաստան է ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:

С.Саргсян: Гюмри – символ будущего армяно-российских отношений
Сегодня Гюмри, который всегда был воплощением переплетения истории наших народов и стран, воистину стал символом будущего армяно-российских отношений. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе выступления на Третьем армяно-российском межрегиональном форуме в Гюмри, открывшемся по прибытии в республику с государственным визитом президента РФ Владимира Путина.
«Ещe в далeком 1829 году, во время поездки на Кавказ, великий поэт Александр Пушкин, по дороге к Библейскому Арарату, заезжал в Гюмри. В 1837-м году здесь была заложена русская крепость, и город посетил Император Николай Первый. Город был переименован в Александрополь в честь его супруги императрицы Александры Федоровны. Здесь располагался один из двух самых заслуженных полков вооруженных сил России – 18-й Северский Драгунский полк, в котором проходили службу будущий Маршал Советского Союза Семен Михайлович Буденный и автор поистине народного марша “Прощание славянки” Василий Агапкин. Полк, отличившийся во многих судьбоносных боях и награжденный рядом высших знаков отличия России, поистине можно считать источником традиций боевого братства, продолжаемых 102-й российской военной базой, которую мы сегодня планируем посетить. Здесь, в Гюмри, находится Холм Чести – пантеон офицеров Русской Армии, погибших в русско-турецких войнах», - заявил президент С.Саргсян.
По словам главы армянского государства, проведение форума в Гюмри в эти дни имеет особое значение в силу еще одного обстоятельства: 25 лет назад разрушительное землетрясение нанесло колоссальный ущерб этому городу. Погибло более 25 тысяч людей, сотни тысяч остались без крова. Была уничтожена вся городская инфраструктура и парализовано производство.
«Мы благодарны всем людям доброй воли, всем странам мира, народам Советского Союза и, конечно, в первую очередь, России за неоценимый вклад, который она внесла в дело восстановления зоны бедствия и города Гюмри. Настоящим символом, олицетворением этой помощи стал присутствующий сегодня в Гюмри Николай Иванович Рыжков.
Он руководит Межпарламентской комиссией, а в те дни – Председатель правительства СССР. Николай Иванович знает, что гюмрийцы по праву считают его своим. Здесь никто не забывает, как самоотверженно он Вы взял на себя координацию поисково-спасательных, а потом и восстановительных работ в самые тяжелые дни, сразу после того страшного бедствия. Он по праву считается почетным гюмрийцем и единственный, кто, не будучи армянином, носит высокое звание Национальный герой Армении», - отметил президент Серж Саргсян.
Напомним, по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна сегодня с государственным визитом в Армению прибыл президент России Владимир Путин.