ՀՀ դեղարտադրողները 25 տոկոսով ավելի դեղորայք են արտադրել և իրացրել
2013թ-ի հունվար-հոկտեմբեր 86 մլն դոլարի դեղորայք է ներմուծվել` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 80 մլն դոլարի դեղորայքի դիմաց: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ դեղորայքի ներմուծման վիճակագրական տվյալներ ներկայացրեց ՀՀ առողջապահության նախարարի խորհրդական Ղուկաս Ուրիխանյանը:
Նա նաև փոխանցեց, որ Հայաստանի արտադրողները այս տարի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին արտադրել և իրացրել են 10 մլն դոլարի դեղորայք, ՀՀ-ում իրացվել է 4.6 մլն դոլարի, ԱՊՀ երկրում 3.6 մլն դոլարի, այլ երկրներում 1.8 մլն դոլարի դեղորայք: Այս ցուցանիշը 2012թ-ի համեմատ աճել է 25 տոկոսով:
Հայաստանում գրանցված է 4500 անվանում դեղ, որից 387 անվանումը հիմնական ցանկում է, 624 անուն դեղը բաց է թողնվում առանց դեղատոմսի: Հայաստանում գրանցված է 17 դեղարտադրող ընկերություն, և մոտ 60 դեղներմուծող ընկերություն, գործում է 8 խոշոր դեղատնային ցանց:

Armenian drug makers report 25% growth in production and sales
Armenia’s drug imports amounted to $86 million in January-October 2013 as compared with $80 million in the same period of last year, the Armenian health minister’s advisor Ghukas Urikhanian said at a press conference today.
According to him, Armenian pharmaceutical companies manufactured and sold drugs of $10 million in January-October, including sales of $4.6 million in Armenia, $3.6 million in CIS countries and $1.8 million in other countries. The index increased by 25% compared with 2012.
4,500 drugs are registered in Armenia, with 387 being included in the main list. 624 drugs are available without a prescription. 17 pharmaceutical companies operate in Armenia. There are about 60 drug importers and 8 drugstore chains.