Փորձագետի բլոգ. Պուտինի հայաստանյան ու ադրբեջանական այցերի նրբերանգները
ՌԴ նախագահի պետական այցի ու դրա շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և ստորագրված համաձայնագրերի մասին քիչ թե շատ խոսվել է ու դեռ կխոսվի: Սակայն այս այցը բավականին հետաքրքիր նրբերանգներ էր պարունակում, մանավանդ, երբ այն համեմատության մեջ ենք դնում ՌԴ նախագահի՝ ավելի վաղ Ադրբեջան կատարած այցի հետ:
Մինչ Պուտինի՝ Հայաստան կատարած այցը, տևական ժամանակ խոսվում էր այն մասին, որ նա առաջինն այցելեց Ադրբեջան, հետո նոր՝ մի քանի հետաձգված այցից հետո՝ Հայաստան:
Այն, որ ՌԴ նախագահն առաջինն այցելեց Ադրբեջան (օգոստոսի 13-ին)՝ փաստ է, սակայն այստեղ շատ ավելի կարևոր է, թե այդ այցն ինչ բնույթ էր կրում, ինչ իրադարձություններ են հետևում ու նախորդում այդ այցին և վերջապես, ի՞նչ փաստաթղթեր ու պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում:
Ադրբեջան կատարելիք այցին նախորդել էր բավականին բացասական իրադարձային ֆոն: Նախ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանն այդպես էլ չկարողացան համաձայնության գալ ՌԴ-ի համար անչափ կարևոր նշանակություն ունեցող էներգակիրների արտահանման հարցով: ՌԴ-ն ամեն ինչ անում էր, որպեսզի Ադրբեջանն էներգակիրներն իր միջոցով արտահանի Եվրոպա, ինչը վերջինիս հնարավորություն կտար պահպանելու իր հեգեմոն դիրքը Եվրոպային էներգակիներ վաճառելու հարցում, սակայն Ադրբեջանն ի վերջո որոշում կայացրեց, այն տեղափոխել՝ շրջանցելով ՌԴ-ին, ինչը ծանր հարված էր ռուսական աշխարհաքաղաքական շահերին:
Երկրորդ, Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց, որպեսզի իր երկրի տարածքում՝ Գաբալայում, տեղակայված ռուսական ռադիոլոկացիոն կայանի վարձակալման ժամկետի ավարտից հետո (այն ավարտվում էր 2012 թվականին), ռուսական կողմը դուրս գա Ադրբեջանից: Դրան հասնելու ճանապարհին, Ադրբեջանը` որպես վարձակալության նոր գին առաջարկեց 300 մլն դոլար, նախկինում այն 7 մլն դոլար էր: Ճիշտ է՝ Ռուսաստանն իր տարածքում՝ Արմավիրում, նոր՝ առավել ժամանակակից ՌԼԿ էր կառուցել, որն իր ֆունկցիոնալ առումով լուծում էր այն խնդիրները, որոնք մինչ այդ դրված էին Գաբալայի ՌԼԿ-ի վրա, սակայն ՌԴ-ն, քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, ամեն կերպ ցանկանում էր պահպանել իր ներկայությունը Ադրբեջանում:
Երրորդ և ոչ պակաս կարևոր հանգամանքը ՌԴ-ի կողմից առաջ քաշվող ինտեգրացիոն գործընթացների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի պասիվ դիրքորոշումն է:
Մեկ կարևոր հանգամանք ևս. ի տարբերություն ՌԴ նախագահի՝ Ադրբեջան կատարած այցի, որը պաշտոնական բնույթի էր, Հայաստան կատարած այցը պետական մակարդակի էր, որը այցերի առումով ամենաբարձրն է համարվում:
Եթե սրան հավելենք նաև այն 5-6 փաստաթղթերը, որոնք վերը նշված առանցքային հարցերի համեմատ երկրորդային բնույթի էին, ապա մի փոքր դժվար է դառնում խոսել ՌԴ նախագահի Ադրբեջան կատարած այցի էական արդյունքի մասին:
ՌԴ նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցին, նվազագույնը նախորդում էին երկու առանցքային իրադարձություններ. սեպտեմբերի 3-ին, արդեն պաշտոնապես, ՀՀ նախագահը հայտարարեց Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու մտադրության մասին, երկրորդ, Ռուսաստանը հնարավորություն ստացավ մոդեռնիզացման ու հզորացման գործընթաց սկսել Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայում:
Այցի ընթացքում ստորագրվեց 12 փաստաթուղթ, որոնք ընդգրկում էին երկկողմ կարևորություն ներկայացնող մի շարք բնագավառներ՝ քաղաքական, ռազմատեխնիկական, տնտեսական, էներգետիկ, կրթական:
ՌԴ նախագահի այցը նրբերանգներ էր պարունակում մասնավորապես միջազգային հանրությանը և մասնավորապես մեր արևելյան ու արևմտյան հարևաններին ուղղված մեսիջներով, այն է, որ ՌԴ ոչ միայն պահպանելու է իր՝ տարածաշրջանային խաղաղացողի կարգավիճակը, այլև ամրապնդելու է իր դիրքերը, և որ իր պլաններում չի մտնում տարածաշրջանային անկայության դրսևորումները:

Блог эксперта: Нюансы армянского и азербайджанского визитов Путина
О государственном визите президента России, достигнутых в рамках визита договоренностях и подписанных соглашениях уже немало сказано и еще предстоит сказать. Однако этот визит содержит довольно интересные нюансы, когда его сравниваешь с совершенным ранее в Азербайджан визитом президента России.
До визита Путина в Армению, долгое время говорилось о том, что вначале он посетил Азербайджан, затем только, после нескольких отложенных визитов, Армению.
Тот, что президент России вначале посетил Азербайджан (13 августа) – факт, однако здесь более важно, какой характер носил этот визит, какие события предшествовали и последовали визиту, и наконец, какие документы подписываются и договоренности достигаются.
Визиту в Азербайджан предшествовал довольно негативный событийный фон. Прежде всего, Россия и Азербайджан так и не смогли достичь согласия по очень важному для РФ вопросу экспорта энергоносителей. Россия сделала все, чтобы Азербайджан экспортировал энергоносители в Европу через Россию, что дало бы возможность последней сохранить свою господствующую позицию в вопросе продажи энергоносителей Европе и в дальнейшем. Однако Азербайджан, в конце концов, принял решение, транспортировать их в обход России, что было тяжелым ударом для российских геополитических интересов.
Во-вторых, Азербайджан сделал все, чтобы после истечения срока аренды (в 2012 году) размещенной на ее территории российской радиолокационной станции в Габале, российская сторона ушла из Азербайджана. На пути к этому Азербайджан в качестве новой цены аренды предложил 300 млн. долларов, против прежних 7 млн. долларов. Правда, Россия построила на своей территории, в Армавире, новую, более современную РЛС, однако исходя из политической целесообразности, любым способом пыталась сохранить свое присутствие в Азербайджане.
Третье, не менее важное обстоятельство, это пассивная позиция азербайджанской стороны в отношении выдвигаемых Россией интеграционных процессов.
Еще одно важное обстоятельство: в отличие от визита президента России в Азербайджан, который носил официальный характер, визит в Армению был государственным – на самом высоком уровне.
Если добавить к этому также те 5-6 документов, которые по сравнению с вышеупомянутыми ключевыми вопросами имеют второстепенный характер, то говорить о существенном результате совершенного президентом России визита в Азербайджан немного сложно.
Визиту президента России в Армению предшествовали как минимум два важных события. Во-первых, 3 сентября президент Армении уже официально заявил о намерении Армении присоединиться к Таможенному союзу и, во-вторых, Россия получила возможность начать процесс модернизации и усиления размещенной в Армении российской 102-й военной базы.
В ходе визита было подписано 12 документов, которые охватывают представляющие двухстороннюю важность ряд сфер – политическую, военно-техническую, экономическую, энергетическую, образовательную.
Визит президента России содержал нюансы также по направленным международному сообществу и нашим восточным и западным соседям мессиджам. В частности, Россия не только сохраняет статус регионального игрока, но и укрепляет свои позиции, кроме того, региональная нестабильность не входит в планы России.