Վ. Սարգսյան. Շարքային սպառողի համար գազի սակագինը կմնա նույնը
Նախօրեին ստորագրված փաստաթղթերով ՌԴ-ն կատարեց շատ կարևոր գործընկերային քայլ: Մենք ֆիքսեցինք 5 տարով գազի մատակարարման սակագնի հաշվարկման ֆորմուլան, և դա շատ կարևոր է, որովհետև նախկին 5 տարվա ընթացքում մենք 5 անգամ գնի փոփոխություն ենք ունեցել: Եվ թեև դա սպառողի համար ամեն անգամ չի արտացոլվել գնի բարձրացմամբ, բայց ամեն անգամ որոնվել են ճանապարհներ, որոնցով հնարավոր է եղել փոխհատուցել դա՝ առանց սպառողի շահերին հարվածելու»,- այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Ռուսական կողմի հետ համաձայնության արդյունքը, Վ. Սարգսյանի խոսքով, գնի կայունության ապահովումն էր, թեև սպառողների համար գազի սակագինը փոփոխությունների չի ենթարկվի:
Ինչ վերաբերում է «ՀայՌուսգազարդի» 20 տոկոսի վաճառքին` Վ. Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությանը պատկանող մասնաբաժինը ռուսական կողմին փոխանցվել է՝ «փոխհատուցելու համար գազի գնի այն տարբերությունը», որը գոյանում էր սահմանի վրա հաշվարկվող մատակարարման գնի և սպառողի համար հաշվարկված գնի միջև:
Արդյունքում` թեև Ռուսաստանը նախօրեի համաձայնություններով զրոյացնում է գազի արտահանման մաքսատուրքը, այսինքն՝ Հայաստանն այսուհետ ձեռք կբերի բանակցված սակագնից մոտ 30 տոկոսով էժան, բայց Հայաստանի տարածքում իրացման սակագները չեն վերանայվի:
«Այս պայմանավորվածությունների արդյունքում գազի գինը չի նվազի, բայց ակնհայտորեն մեծ առավելություն է, որ այն չի ավելանա, որովհետև գազի այն գինը, որ դրված էր պայմանագրում, ի սկզբանե 30 տոկոսով ավելի բարձր էր, քան այն գինը, որ օգտագործվել է սակագնի այս վերջին բարձրացման ժամանակ հաշվարկ կատարելիս: Այսինքն՝ 270 դոլարի փոխարեն հաշվարկի մեջ օգտագործվել է 189, որն էլ եղավ այն թիվը, որի վրա փաստորեն մենք կարողացանք բանակցել և պայմանավորվել երեկ ռուսական կողմի հետ»,- պարզաբանել է Վիգեն Սարգսյանը և վստահեցրել, որ եթե ռուսական կողմի հետ բանակցությունները հաջող ավարտ չունենային, Հայաստանը ստիպված կլիներ կրկին վերանայել ներքին սակագները:
«Եթե այդ բանակցությունները հաջողության չբերեին, և եթե մենք չունենայինք երեկվա ստորագրված պայմանագիրը, ապա սակագնի հերթական վերանայման կարիք կարող էր առաջանալ, որից մենք փաստորեն կարողացանք խուսափել ոչ միայն այսօրվա համար, այլ առաջիկա հինգ տարվա համար: Կարողացանք ունենալ որոշակի վստահության պաշար գազի գնի վերաբերյալ, քանի որ Հայաստան մատակարարվող գազի գինը փոխշաղկապվեց Ռուսաստանի ներքին սակագնի հետ, և դա շատ մեծ առավելություն է»,- ասել է նա:

В.Саркисян: Для рядовых потребителей тариф на газ останется прежним
«Подписанные накануне документы были важным шагом со стороны нашего партнера России. Мы зафиксировали на пять лет формулу расчета тарифа на поставки газа, и это очень важно, поскольку в течение последних пяти лет у нас 5 раз менялась цена. И хотя это не всегда отражалось повышением цен газа для потребителей, каждый раз шел поиск путей, благодаря которым возможно было компенсировать это без ущерба для интересов потребителей», - заявил сегодня в ходе встречи с представителями СМИ руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян.
По словам В.Саркисяна, результатом соглашений с российской стороной стало обеспечение стабильности цены на газ, хотя и тариф для потребителей в Армении не изменится.
Что касается продажи 20% компании «АрмРосгазпром», В.Саркисян отметил, что принадлежащая правительству доля была передана российской стороне, чтобы «компенсировать ту разницу в цене на газ», которая образуется между рассчитываемой на границе ценой поставляемого газа и ценой для потребителей.
В результате, хотя Россия и по достигнутым накануне договоренностям обнуляет пошлину на экспорт газа, то есть Армения впредь будет получать газ по цене примерно на 30% дешевле договорной цены, тем не менее, тарифы реализации на территории Армении не будут пересмотрены.
«В результате этих договоренностей цена на газ не снизится, но явным преимуществом является то, что она не повысится, поскольку указанная в договоре цена на газ изначально была на 30% выше, чем цена, использованная при расчете во время последнего повышения тарифа. То есть вместо 270 долларов в расчете использовалось 189, что и стало показателем, вокруг которого фактически мы могли вести переговоры и договориться вчера с российской стороной», - уточнил Виген Саркисян, заверив при этом, что, если бы переговоры с российской стороной не завершились успешно, Армения была бы вынуждена вновь пересмотреть внутренние тарифы.
«Если бы эти переговоры не привели к успеху, и если бы мы не имели подписанное накануне соглашение, то могла бы возникнуть необходимость очередного пересмотра тарифа, чего мы смогли избежать не только на сегодня, но и на предстоящие пять лет», - подчеркнул он.
Напомним, что в рамках государственного визита в Армению президента России Владимира Путина по итогам двусторонних переговоров на высшем уровне 2 декабря в резиденции президента Армении был подписан ряд соглашений, в том числе межправительственное соглашение о порядке формирования цен при поставке природного газа в Армению.