Վ. Սարգսյան. Շարքային սպառողի համար գազի սակագինը կմնա նույնը
Նախօրեին ստորագրված փաստաթղթերով ՌԴ-ն կատարեց շատ կարևոր գործընկերային քայլ: Մենք ֆիքսեցինք 5 տարով գազի մատակարարման սակագնի հաշվարկման ֆորմուլան, և դա շատ կարևոր է, որովհետև նախկին 5 տարվա ընթացքում մենք 5 անգամ գնի փոփոխություն ենք ունեցել: Եվ թեև դա սպառողի համար ամեն անգամ չի արտացոլվել գնի բարձրացմամբ, բայց ամեն անգամ որոնվել են ճանապարհներ, որոնցով հնարավոր է եղել փոխհատուցել դա՝ առանց սպառողի շահերին հարվածելու»,- այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Ռուսական կողմի հետ համաձայնության արդյունքը, Վ. Սարգսյանի խոսքով, գնի կայունության ապահովումն էր, թեև սպառողների համար գազի սակագինը փոփոխությունների չի ենթարկվի:
Ինչ վերաբերում է «ՀայՌուսգազարդի» 20 տոկոսի վաճառքին` Վ. Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությանը պատկանող մասնաբաժինը ռուսական կողմին փոխանցվել է՝ «փոխհատուցելու համար գազի գնի այն տարբերությունը», որը գոյանում էր սահմանի վրա հաշվարկվող մատակարարման գնի և սպառողի համար հաշվարկված գնի միջև:
Արդյունքում` թեև Ռուսաստանը նախօրեի համաձայնություններով զրոյացնում է գազի արտահանման մաքսատուրքը, այսինքն՝ Հայաստանն այսուհետ ձեռք կբերի բանակցված սակագնից մոտ 30 տոկոսով էժան, բայց Հայաստանի տարածքում իրացման սակագները չեն վերանայվի:
«Այս պայմանավորվածությունների արդյունքում գազի գինը չի նվազի, բայց ակնհայտորեն մեծ առավելություն է, որ այն չի ավելանա, որովհետև գազի այն գինը, որ դրված էր պայմանագրում, ի սկզբանե 30 տոկոսով ավելի բարձր էր, քան այն գինը, որ օգտագործվել է սակագնի այս վերջին բարձրացման ժամանակ հաշվարկ կատարելիս: Այսինքն՝ 270 դոլարի փոխարեն հաշվարկի մեջ օգտագործվել է 189, որն էլ եղավ այն թիվը, որի վրա փաստորեն մենք կարողացանք բանակցել և պայմանավորվել երեկ ռուսական կողմի հետ»,- պարզաբանել է Վիգեն Սարգսյանը և վստահեցրել, որ եթե ռուսական կողմի հետ բանակցությունները հաջող ավարտ չունենային, Հայաստանը ստիպված կլիներ կրկին վերանայել ներքին սակագները:
«Եթե այդ բանակցությունները հաջողության չբերեին, և եթե մենք չունենայինք երեկվա ստորագրված պայմանագիրը, ապա սակագնի հերթական վերանայման կարիք կարող էր առաջանալ, որից մենք փաստորեն կարողացանք խուսափել ոչ միայն այսօրվա համար, այլ առաջիկա հինգ տարվա համար: Կարողացանք ունենալ որոշակի վստահության պաշար գազի գնի վերաբերյալ, քանի որ Հայաստան մատակարարվող գազի գինը փոխշաղկապվեց Ռուսաստանի ներքին սակագնի հետ, և դա շատ մեծ առավելություն է»,- ասել է նա:

V. Sargsyan: Gas tariff will remain same for ordinary consumers
“The documents signed yesterday are an important step taken by our partner Russia. We fixed the supplied gas tariff formula for 5 years, which is of importance as the gas price has changed five times in the past five years. Although it was not reflected each time in a gas price rise for consumers, each time we sought ways of compensation without any prejudice to consumer rights,” Chief of the President’s Staff Vigen Sargsyan said at a press conference today.
According to him, the agreements with the Russian side will ensure stability of gas prices, although the gas tariff for Armenian consumers will remain the same.
As regards the sale of 20% of ArmRosgazprom Company’s shares, V. Sargsyan said that the government’s stake was transferred to the Russian side to ‘compensate for the gas price difference’ between the delivered gas price calculated at the border and the price for consumers.
As a result, although Russia nullifies the gas export duty under the agreements reached yesterday, that is, henceforth Armenia will receive gas at a price which is by 30% lower than the contractual price, nevertheless the sale tariffs in the territory of Armenia will not be reviewed.
“As a result of these agreements the gas price will not decline, but the obvious advantage is that it will not increase either because the price indicated in the agreement was initially 30% higher than the price used in calculations during the latest increase in the tariff. In other words, instead of $270, $189 was used in calculations, which was the index, over which we could conduct negotiations and come to an agreement with the Russian side yesterday,” Vigen Sargsyan explained, adding that if the negotiations with the Russian side had not been successful, Armenia would have had to review domestic tariffs once again.
“If the negotiations had not been successful and we had not signed that agreement yesterday, it could have been necessary to review the tariff once again, but we managed to avoid it not only yesterday, but in the next five years,’ Vigen Sargsyan said.