Նախարար. Կամ պետք է 155 մլնը «քյաշ» վճարեինք, կամ ինչ որ ձևով մարեինք
«Գազի գնի բարձրացման հետ կապված հարցերը սկսվել են 2011-ին, Երբ «Գազպրոմ» ընկերությունը հայտարարեց, որ նաև Հայաստանի գազի գները պետք է բարձրացվեն: Այդ ժամանակ մենք կարողացանք ռուսական կողմի հետ բանակցել, որ Հայաստանին սահմանի վրա գազը վաճառվի 189 դոլարով՝ մինչև բանակցությունները կավարտվեն և ավարտին արդեն որոշված կլինի գինը»,- ի պատասխան ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանի հարցին, այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ նախարարը նշեց, որ բանակցությունները շարունակվել են մինչև հիմա. «Արդյունքում՝ հասանք նրան, որ գազի գինը կլինի 189 դոլար և երեսուն տոկոս մաքսատուրքերից Հայաստանը ազատվում է: Այսինքն՝ առաջիկա հինգ տարիների համար այդ թիվը կազմում է շուրջ ութ հարյուր մլն դոլար: 2011-ից սկսած՝ պարտքը, վնասը, որն առաջացերլ էր 189 դոլարի պատճառով, կազմում է մոտ 300 մլն դոլար: Մեր պայմանավորվածության համաձայն՝ պարտքի մի մասը մենք ենք փակում, կեսը՝ իրենք: Ստացվում է, որ 2011-18 թթ ռուսական կողմի վրա այդ բեռը կնստի շուրջ 1.1 մլրդ դոլար, որից առ այսօր գոյացած պարտքի կեսը՝ 155 մլնը, Հայաստանը կվճարի: Ի՞նչ է ստացվում՝ կամ պետք է այդ 155 մլնը «քյաշ» փողով վճարեինք, կամ ինչ որ ձևով մարեինք»,- մանրամասնեց նախարարը:
«ՀայՌուսգազարդը» ունի տարեկան 35 մլն դոլար շահույթ, իսկ նման շահույթ ունեցող ընկերության գինը չի կարող լինել մեկ կամ երկու մլրդ, ինչպես ներկայացվում է, քանի որ հաշվարկներում ավելի ցածր թիվ է ստացվում: Ռուսական կողմի հետ մեր պայմանավորվածության արդյունքում որոշել ենք 155 մլնը՝ էլի հօգուտ մեզ: Ստացվում է, որ առաջացած պարտքի կեսը մարում ենք մենք, կեսը՝ իրենք»,- հայտարարեց նախարարը:
Ա. Մովսիսյանի պատասխանը, սակայն, չբավարարեց Արամ Մանուկյանին, և նա հստակեցրեց. «Այս տարվա կուտակած պարտքը որքան գումար է կազմում և ի՞նչ մեթոդով է հաշվվել»:
Պարտքը, ի պատասխան ասաց նախարարը, գոյացել է ոչ թե «ՀայՌուսգազարդի» անշնորք աշխատանքի պատճառով, այլ՝ կառավարությունը փորձել է մեղմացնել Հայաստանի ժողովրդի տնտեսության վիճակը՝ կապված գազի գնի հետ. «Իսկ թե հիմա դա ինչպե՞ս, ո՞ւմ գրպանից պետք է վճարել, պարզ է կառավարությունն է որոշելու, ուրեմն կառավարության գրպանից»:

А.Мовсисян: Мы добились того, что Армения освобождается от 30% пошлин
«Вопросы в связи с повышением тарифов на газ начали обсуждаться еще в 2011 году, когда компания «Газпром» объявила, что цены на газ для Армении должны быть повышены. Тогда мы смогли договориться с российской стороной, чтобы на границе газ продавался бы Армении за 189 долларов, пока переговоры завершаться и будет установлена окончательная цена», - об этом заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте Армении министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армянского национального конгресса» Арама Манукяна.
Министр сообщил, что переговоры продолжались до сих пор. «В результате, мы добились того, что цена на газ будет 189 долларов и Армения освобождается от 30% таможенных пошлин. То есть, на предстоящие пять лет эта цифра составляет около восьмисот миллионов долларов. Начиная с 2011 года, ущерб, который образовался из-за этих 189 долларов, составляет порядка 300 млн. долларов. Согласно нашей договоренности, часть долга закрываем мы, а половину – они. Получается, что в период 2011-2018гг. это обойдется российской стороне около 1.1 млрд. долларов, из которых половину образовавшегося по сей день долга – 155 млн. уплатит Армения. Что получается: или мы должны были оплатить 155 млн. наличными деньгами, или погасить эту сумму каким-то образом», - уточнил Армен Мовсисян.
По его словам, компания «АрмРосгазпром» имеет в год 35 млн. долларов прибыли, а стоимость такой компании не может составлять 1 или 2 млрд., как это представляется. «В результате нашей договоренности с российской стороной мы пришли к цифре 155 млн., опять в нашу пользу. Получается, что часть возникшего долга погашаем мы, а другую часть они», - уточнил министр энергетики.
Однако ответ министра энергетики не удовлетворил Арама Манукяна, который вновь просил уточнить, «сколько составляет накопленная в этом году задолженность и каким методом она начислена».
В ответ Армен Мовсисян заявил, что долг образовался не из-за плохой работы компании «АрмРосгазпром», просто правительство Армении пыталось смягчить экономическую ситуацию в связи с повышением цен на газ, посему, как и откуда выплачивать, решать правительству.