«Ժառանգությունը»` ՄՄ-ի, ԵՄ-ի, Պուտինի այցի և գազի գնի մասին
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է Սերժ Սարգսյանի 2013թ. սեպտեմբերի 3-ի հայտարարությունը և խորին ափսոսանք է հայտնում, որ դրա արդյունքում Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրի վիլնյուսյան գագաթաժողովում չկայացավ երեքևկես տարի բանակցված Հայաստան-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը: Այս մասին ասված է կուսակցության լրատվական ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
««Ժառանգությունը» գոհացուցիչ չի համարում Վիլնյուսում ընդունված Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարությունը: Կուսակցությունը ողջունում է Վիլնյուսի գագաթաժողովի եզրափակիչ հռչակագիրը, այդ փաստաթղթում Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների հետագա սերտացում նախատեսող դրույթները:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ վիլնյուսյան գագաթաժողովին հետևած այցի կապակցությամբ տարակուսելի էին ՌԴ ռազմակայանից մեկնարկած այդ այցը պետական կոչելը, ինչպես նաև հայ-ռուսական «դարավոր բարեկամության» մասին հայտարարությունները, երբ Հայաստանի երեքհազարամյա պատմության մեջ Ռուսաստանի ներկայությունը հազիվ երկու դար է կազմում, ներառում է գաղութատիրության հատված և լի է ցավալի էջերով: Տարակուսելի էր նաև, որ Հայաստանում գտնվող Վ.Պուտինը, չնայած ռազմավարական դաշնակցության մասին պնդումներին և ի հեճուկս ՀԱՊԿ հիմնարար փաստաթղթերի, խուսափեց Հայաստանի հանդեպ ոտնձգությունները Ռուսաստանի ազգային անվտանգության դեմ քայլեր որակելուց: Համոզիչ չեն Հարավային Կովկասում խաղաղություն պահպանելու մտահոգությունների մասին նախագահ Պուտինի հայտարարությունները, երբ ՌԴ-ն տնտեսական շահերի վկայաբերմամբ մեծաքանակ զենք է մատակարարում տարածաշրջանային կայունությանը մարտահրավեր նետող Ադրբեջանին:
Բացասական ենք գնահատում հայրենի իշխանությունների կողմից ՌԴ նախագահի այցի ընթացքում ստորագրված փաստաթղթերը` ՀայՌուսգազարդի 20% բաժնեմասը պարտքի դիմաց հանձնելուց մինչև հանրակրթության ոլորտում համագործակցության հուշագիր: Դատապարտում ենք խաբեությունը, որով հանուն 2012-13-ի ընտրությունների իշխանությունները միտումնաբար թաքցրեցին գազի թանկացումը և կուտակեցին պարտքեր: Ողջունում ենք Հայաստանին բնական գազ մատակարարելու՝ Իրանի պատրաստակամությունը և պահանջում ենք ՀՀ դե ֆակտո իշխանություններից անմիջապես բանակցություններ սկսել այդ ուղղությամբ:
«Ժառանգությունն» իր զորակցությունը և համերաշխությունն է հայտնում Ուկրաինայի ժողովրդի պայքարին, բազմամիլիոնանոց հանրահավաքների մասնակիցներին:
«Ժառանգությունը» համարում է, որ ԵՄ-Ռուսաստան գլոբալ դիմակայության վերածվող զարգացումների մեջ ոչ թե հանգամանքները պետք է խափանեն Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցությունը, այլ ՀՀ քաղաքացիների, քաղաքական ուժերի, հասարակական դաշտի համախմբումն ու հետևողական պայքարը ետ պահեն երկիրն այդ անհեռանկար միությունից և ուղուց»,- ասված է կուսակցության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Heritage Party condemns Armenian President Serzh Sargsyan’s statement of September 3, 2013, and deeply regrets that the Association Agreement, over which Armenia and the EU had negotiated for 2.5 years, was not initialed at the Eastern Partnership summit in Vilnius, Heritage Party said in a statement.
“Heritage Party considers as unsatisfactory the joint statement that Armenia and the European Union adopted at the Eastern Partnership summit in Vilnius. The party welcomes the final declaration of the Vilnius summit and that document’s provisions stipulating the establishment of closer ties between Armenia and the EU,“ Heritage Party noted.
As for Russian President’s Vladimir Putin’s visit to Armenia, Heritage said that the Russian leader’s assurances about maintenance of peace in the South Caucasus do not seem convincing in view of the fact that Russia, citing its economic interests, sold large shipments of arms to Azerbaijan that challenges regional stability.
“We consider as negative the documents signed by the country’s authorities during the Russian president’s visit – from the transfer of 20% of ArmRosGazprom’s shares to the memorandum on cooperation in the sphere of general education. We condemn the deception the authorities resorted to for the sake of the elections held in 2012 and 2013, intentionally concealing the increased gas tariff and contracting debts. We welcome Iran’s readiness to supply natural gas to Armenia and we demand that the de facto authorities of Armenia start negotiations in that direction,” the statement of Heritage Party reads.
The party also expresses support and solidarity with ‘the struggle of the Ukrainian people and participants of multi-million rallies’. Heritage believes that amid the global confrontation between the EU and Russia, the unification and consistent struggle of Armenia’s citizens, political forces and civil society should keep Armenia from joining the Customs Union.