«Ժառանգությունը»` ՄՄ-ի, ԵՄ-ի, Պուտինի այցի և գազի գնի մասին
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է Սերժ Սարգսյանի 2013թ. սեպտեմբերի 3-ի հայտարարությունը և խորին ափսոսանք է հայտնում, որ դրա արդյունքում Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրի վիլնյուսյան գագաթաժողովում չկայացավ երեքևկես տարի բանակցված Հայաստան-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը: Այս մասին ասված է կուսակցության լրատվական ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
««Ժառանգությունը» գոհացուցիչ չի համարում Վիլնյուսում ընդունված Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարությունը: Կուսակցությունը ողջունում է Վիլնյուսի գագաթաժողովի եզրափակիչ հռչակագիրը, այդ փաստաթղթում Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների հետագա սերտացում նախատեսող դրույթները:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ վիլնյուսյան գագաթաժողովին հետևած այցի կապակցությամբ տարակուսելի էին ՌԴ ռազմակայանից մեկնարկած այդ այցը պետական կոչելը, ինչպես նաև հայ-ռուսական «դարավոր բարեկամության» մասին հայտարարությունները, երբ Հայաստանի երեքհազարամյա պատմության մեջ Ռուսաստանի ներկայությունը հազիվ երկու դար է կազմում, ներառում է գաղութատիրության հատված և լի է ցավալի էջերով: Տարակուսելի էր նաև, որ Հայաստանում գտնվող Վ.Պուտինը, չնայած ռազմավարական դաշնակցության մասին պնդումներին և ի հեճուկս ՀԱՊԿ հիմնարար փաստաթղթերի, խուսափեց Հայաստանի հանդեպ ոտնձգությունները Ռուսաստանի ազգային անվտանգության դեմ քայլեր որակելուց: Համոզիչ չեն Հարավային Կովկասում խաղաղություն պահպանելու մտահոգությունների մասին նախագահ Պուտինի հայտարարությունները, երբ ՌԴ-ն տնտեսական շահերի վկայաբերմամբ մեծաքանակ զենք է մատակարարում տարածաշրջանային կայունությանը մարտահրավեր նետող Ադրբեջանին:
Բացասական ենք գնահատում հայրենի իշխանությունների կողմից ՌԴ նախագահի այցի ընթացքում ստորագրված փաստաթղթերը` ՀայՌուսգազարդի 20% բաժնեմասը պարտքի դիմաց հանձնելուց մինչև հանրակրթության ոլորտում համագործակցության հուշագիր: Դատապարտում ենք խաբեությունը, որով հանուն 2012-13-ի ընտրությունների իշխանությունները միտումնաբար թաքցրեցին գազի թանկացումը և կուտակեցին պարտքեր: Ողջունում ենք Հայաստանին բնական գազ մատակարարելու՝ Իրանի պատրաստակամությունը և պահանջում ենք ՀՀ դե ֆակտո իշխանություններից անմիջապես բանակցություններ սկսել այդ ուղղությամբ:
«Ժառանգությունն» իր զորակցությունը և համերաշխությունն է հայտնում Ուկրաինայի ժողովրդի պայքարին, բազմամիլիոնանոց հանրահավաքների մասնակիցներին:
«Ժառանգությունը» համարում է, որ ԵՄ-Ռուսաստան գլոբալ դիմակայության վերածվող զարգացումների մեջ ոչ թե հանգամանքները պետք է խափանեն Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցությունը, այլ ՀՀ քաղաքացիների, քաղաքական ուժերի, հասարակական դաշտի համախմբումն ու հետևողական պայքարը ետ պահեն երկիրն այդ անհեռանկար միությունից և ուղուց»,- ասված է կուսակցության տարածած հաղորդագրության մեջ:

«Наследие» распространила заявление в связи со вступлением Армении в ТС
Партия «Наследие» осуждает озвученное президентом Армении Сержем Саргсяном 3 сентября 2013 года заявление и выражает глубокое сожаление в связи с тем, что на саммите «Восточного партнерства» в Вильнюсе не состоялось парафирование Соглашения об ассоциации Армении с ЕС, вокруг которого в течение 3,5 лет велись переговоры. Об этом говорится в распространенном пресс-службой партии «Наследие» заявлении.
«Партия „Наследие” считает неудовлетворительным принятое в рамках саммита „Восточного партнерства” в Вильнюсе совместное заявление Армении и Евросоюза. Партия приветствует итоговую декларацию Вильнюсского саммита, содержащиеся в данном документе положения, предусматривающие дальнейшее сближение отношений между Арменией и Евросоюзом», - говорится в заявлении.
Обращаясь к визиту президента России Владимира Путина в Армению, партия «Наследие» отмечает, что заявления главы российского государства о сохранении мира на Южном Кавказе не кажутся убедительными в свете того, что Россия, ссылаясь на свои экономические интересы, продает большие партии вооружения Азербайджану, бросающему вызов региональной стабильности.
«Мы считаем отрицательными документы, подписанные властями республики в ходе визита президента России – от передачи 20% акций компании „АрмРосгазпром” до меморандума о сотрудничестве в сфере общего образования. Осуждаем обман, к которому власти прибегли ради выборов 2012-13гг., умышленно скрыв повышение тарифов на газ и накопив долги. Мы приветствуем готовность Ирана поставлять природный газ Армении и требуем от де-факто властей РА начать переговоры в этом направлении», - отмечается в заявлении политической силы.
Партия «Наследие» выражает также поддержку и солидарность «борьбе украинского народа и участникам многомиллионных митингов». «Наследие» считает, что в условиях глобального противостояния ЕС-Россия, объединение и последовательная борьба граждан, политических сил и гражданского общества Армении должны удержать страну от вступления в Таможенный союз.