Բակո Սահակյան. Պարենային անվտանգությունը կարևոր է Արցախի համար
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 9-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2013թ. հեռուստամարաթոնին եւ ԼՂՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի նախագծին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահը ներկայացրել է հեռուստամարաթոնի ընթացքն ու արդյունքները եւ համապատասխան հանձնարարականներ տվել հանրապետության կառավարությանը Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի շինարարության պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
ԼՂՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ վարչապետը, փոխվարչապետը, գյուղատնտեսության նախարարը և ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահը:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը պարենային անվտանգությունը համարել է մեր պետության անվտանգության կարևոր բաղադրիչներից մեկը՝ ընդգծելով, որ նրա ապահովումը հատկապես հրամայական է Արցախի համար` հաշվի առնելով բազմաթիվ ռազմաքաղաքական գործոնների առկայությունը:
Նախագահ Սահակյանը հավանություն է տվել Արցախի Հանրապետության պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի նախագծին՝ հանձնարարելով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին սահմանված կարգով ընթացքավորել եւ հաստատման ներկայացնել հայեցակարգի նախագիծը` համապատասխան հանձնարարականներով:

Президент Нагорного Карабаха созвал заседание Совета безопасности
Под председательством президента Нагорного Карабаха Бако Саакяна 9 декабря состоялось заседание Совета безопасности, в повестке которого были вопросы, связанные с телемарафоном 2013 года и проектом Концепции обеспечения продовольственной безопасности НКР.
Как сообщили в пресс-службе президента, Б.Саакян представил ход и результаты телемарафона, а также дал соответствующие указания правительству республики по должному выполнению строительства автодороги Варденис-Мартакерт.
По вопросу о Концепции обеспечения продовольственной безопасности с докладами выступили премьер-министр НКР, вице-премьер, министр сельского хозяйства и председатель Национальной статистической службы.
Б.Саакян назвал продовольственную безопасность одной из важнейших составляющих безопасности республики, подчеркнув, что ее обеспечение представляет особую важность для Арцаха, учитывая наличие целого ряда военно-политических факторов.
Президент Саакян одобрил проект Концепции обеспечения продовольственной безопасности, поручив секретарю Совета безопасности начать процедуру утверждения документа в установленном порядке и с соответствующими поручениями.