Փորձագետի բլոգ. Թուրքիան հարաբերությունների ջերմացման իմիտացիա է ստեղծում
Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ` թուրքական կողմը բավականին ակտիվացել է, ավելին՝ Անկարան պաշտոնապես հաստատել է Ահմեդ Դավութօղլուի՝ դեկտեմբերի 12-ին Հայաստանում կայանալիք Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու փաստը:
Սրան զուգահեռ, թուրք-ադրբեջանական ինֆորմացիոն տարածքից, անանուն աղբյուրներին հղումներով, մեսիջներ են ուղղվում Հայաստան այն մասին, որ Թուրքիան այս կամ այն պայմանների պարագայում պատրաստ է նորմալացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների ջերմացման իմիտացիա ստեղծելու ճանապարհին, Թուրքիան նույնիսկ հռետորաբանական բառախաղի է դիմում՝ ավանդական քարոզչական թեզերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ փոխարինելով առավել մեղմ թվացող, սակայն իմաստային առումով նախկինին չզիջող թեզերով:
Եթե Թուրքիան ավանդաբար հայտարարում էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը կապված է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի և մասնավորապես, հայկական զորքերի՝ ազատագրված 7 շրջաններից դուրս բերելու հետ, ապա իր վերջին հարցազրույցում Դավութօղլուն Թուրքիայի պահանջը ձևակերպում է հետևյալ կերպ. «Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների նորմալացումը կախված է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումից» (Habertürk):
Ընդ որում, նույն հարցազրույցում խոսելով իր երկրի՝ Վրաստանի ու Ադրբեջանի հետ ունեցած սերտ համագործակցության մասին, Դավութօղլուն նշել է, որ «եթե հայ-ռուսական հարաբերությունները հաշվի չառնենք, ապա Հայաստանը կարելի է ասել շրջափակման մեջ է»:
Այն, որ Ադրբեջանի հետ Հայաստանը չի կարող այս պահին բաց սահման ունենալ՝ հասկանալի է, սակայն Դավութօղլուն Թուրքիայի կողմից, Հայաստանի սահմանի շրջափակման մասին խոսելիս այդպես էլ փաստարկներ չի ներկայացրել Հայաստանի հետ սահմանը փակելու իրավական հիմնավորումների մասին: Ոչ պակաս կարևոր է այն հանգամանքը, որ Դավութօղլուն «պատահաբար» մոռացել է, որ Հայաստանը հարավային հատվածում ևս հարևան ունի՝ Իրանը, որի հետ բավականին ակտիվ տնտեսական հարաբերություններ է կառուցել: Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա ոչ մեկ չի հերքում թուրք-վրացական հարաբերությունների սերտ լինելու հանգամանքը, սակայն դա չի նշանակում, թե Վրաստանի հետ Հայաստանի սահմանը փակ է և Հայաստանի կապը արտաքին աշխարհի հետ իրականացվում է իր հետ անմիջական սահմաններ չունեցող Ռուսաստանի միջոցով:
Որքան էլ թուրքական կողմի քայլերը պրիմիտիվ են, ու թվում է, թե բոլորին էլ պարզ է Թուրքիայի այս ակտիվացման իրական պատճառները, սակայն պետք է փաստենք, որ հայաստանյան որոշ շրջանակներում, թուրքական խայծը, դիտմամբ, թե պատահմամբ, «կուլ են տալիս»՝ ակամայից նպաստելով թուրքական թեզերի տարածմանը:
Թուրքիայից հնչող բոլոր հայտարարություններին արձագանքելու անհրաժեշտություն միշտ չէ, որ լինում է, սակայն կարևոր է, որ մանավանդ, առաջիկա 2-3 տարիներին, հայաստանյան փորձագիտական ու լրատվական դաշտը ադեկվատ արձագանքի Թուրքիայից եկող մեսիջներին, իսկ Հայաստանը պաշտոնական մակարդակով խնդիր ունի լինել առավել ակտիվ՝ անհրաժեշտության դեպքում` պաշտոնապես արձագանքելու ու գնահատական տալու թուրքական իմիտացիոն քայլերին:

Expert blog: Turkey imitates thaw in relations with Armenia
Official Ankara confirmed that Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu will attend the meeting of the BSEC Council of Foreign Ministers in Yerevan on December 12. In parallel with that, information is being spread that Turkey is prepared to normalize relations with Armenia in case of fulfillment of a number of conditions by Armenia.
On the path of imitating a thaw in Armenian-Turkish relations, Ankara replaces its traditional propaganda theses with those that might seem softer, but are not inferior to the previous theses in terms of their contents.
Turkey previously declared that the Armenian-Turkish normalization process is related to the process of the Nagorno Karabakh conflict settlement, whereas in his recent interview, the Turkish foreign minister formulated his demand as follows: “The normalization of relations between Armenia and Turkey depends on establishment of peace in the South Caucasus” (Haberturk).
When commenting on Turkey’s relations with Georgia and Azerbaijan, Ahmet Davutoglu declared that “Armenian-Russian relations aside, Armenia is in a blockade - one can say”.
Speaking about closing the border with Armenia, Davutoglu didn’t provide any legal grounds for that step. And he ‘accidentally’ forgot the fact that Armenia is bordered by Iran to the south and it has quite active economic ties with this country. As regards Georgia, nobody denies that Turkey and Georgia have close relations, but it does not mean that the Armenian-Georgian border is closed and Armenia communicates with the outside world only through Russia, which has no common border with Armenia.
The real reasons for Turkey’s activation are clear, but some circles in Armenia accidentally or intentionally ‘allow themselves to be run by that policy’ and contribute to the dissemination of Turkish theses.
It is not always necessary to react to Turkey’s statements, but it is important that in the next 2-3 years the Armenian expert and reporting circles respond adequately to messages from Turkey. Armenia should become more active at an official level and react to and assess Turkey’s sham steps if necessary.