Ուկրաինայի նախկին նախագահները առաջարկել են ցրել երկրի կառավարությունը
Ուկրաինայի առաջին նախագահ Լեոնիդ Կրավչուկը և նախկին նախագահ Լեոնիդ Կուչման գործող նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին ճգնաժամից դուրս գալու ելք են առաջարկել: Ըստ նրանց՝ դա կլինի վարչապետի հրաժարականը:
Նրանք նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ ասել են, որ ժամանակն է, որ Յանուկովիչը քայլ անի, այլապես ցուցարարները չեն հեռանա փողոցներից: Նախագահները հիշեցրել են նախկինում նման քայլերի գնալու փորձը և համարել, որ դա այս պահին խնդրի միակ լուծումն է: Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայում եվրաինտեգրման կողմնակիցների բողոքի ակցիաներ և ցույցեր են ընթանում, որոնք սկսվել են նոյեմբերի 21-ին, երբ իշխանությունները հայտարարեցին ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստումը դադարեցնելու որոշման մասին։
Նոյեմբերի 30-ին Ուկրաինայի ոստիկանության հատուկ ջոկատայինները մահակներով ցրեցին «Եվրամայդանը», սակայն ցույցը հաջորդ օրը վերսկսվեց: Ընդդիմադիրները հայտարարել են, որ կշարունակեն ակցիաներն այնքան ժամանակ, մինչև կառավարությունը հրաժարական տա:

Януковичу намекнули об отставке премьера как пути выхода из кризиса
Первый президент Украины Леонид Кравчук и экс-президент Леонид Кучма намекнули действующему главе государства Виктору Януковичу о том, что нередко добровольная отставка премьера может быть путем выхода из политического кризиса, сообщает «Интерфакс».
Во время встречи на заседании «круглого стола» Кравчук вспомнил, что в бытность его спикером Верховной рады студенты в Киеве также требовали отставки правительства. «И премьер тогда сам пошел. Кстати, это не так часто бывает, когда пишут добровольно, а не ждут, пока их подтолкнут», — отметил он.
В свою очередь Кучма напомнил, что «Витольд Фокин тоже уходил сам в отставку, но он добровольно-принудительно, а я добровольно». Экс-президент добавил, что «гражданское общество сейчас ждет сигнала от президента».
Ранее сообщалось, что в ходе этой встречи Янукович пообещал содействовать освобождению задержанных участников «евромайдана».