«Պետբյուջեն մարտահրավերների լուծումներն առաջարկող քաղաքական փաստաթուղթ է»
Պետական բյուջե փաստաթղթի հիմնական առանձնահատկությունը, թերևս, այն է, որ դա կոնկրետ ժամանակահատվածում պետության ու ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների առաջնահերթ լուծումներն առաջարկող քաղաքական փաստաթուղթ է: Հաջորդ տարվա բյուջեի մասին խոսելիս՝ նման կարծիք է հայտնել ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը:
Այս բյուջեն, ըստ նրա, բացառիկ է՝ բյուջեի եկամուտների ձևավորման տեսակետից, որովհետև. «Երևի թե, առաջին անգամ նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ մենք հարկային եկամուտների բավական էական աճ ենք նախատեսում և դրան զուգահեռ՝ չենք նախատեսում հարկային վարչարարության բեռի ավելացում»:
«Առավել կարևոր եմ համարում անդրադառնալ ծախսերի գերակայություններին և նշել, որ բնականաբար այդ գերակայությունների մեջ առաջնահերթը Ղարաբաղն է և երկրի պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, հաջորդը՝ սոցիալական ոլորտը»,- ասել է Հ. Նաղդալյանը:
Շարունակելով խոսքը` Հ. Նաղդալյանը նշել է, որ իրենք ստանձնել են քաղաքական պատասխանատվություն և հետևողականորեն իրականցնելու են իրենց գործը, հետևաբար` Հանրապետական խմբակցությունը կողմ է քվեարկում 2014թ. բյուջեի նախագծին:

“The principal feature of the 2014 draft state budget is that it is a political document that proposes priority solutions – within a concrete period - to the challenges facing the state and people,” the vice speaker of the Armenian parliament Hermine Naghdalian said today.
In her words, the budget is unique in terms of revenue formation. “Perhaps it is the first time in Armenia’s history that we have planned quite a considerable growth in tax revenues, while not planning to increase the burden of tax administration in parallel with it,” she noted.
“I consider it important to address the priorities of the budget expenditures and to say that naturally among such priorities are Karabakh and defense sector, then the social sphere,” H. Naghdalian said.
In her words, the Republican Party of Armenia (HHK) assumed political responsibility and consistently implements its programs so the HHK parliamentary faction will vote for the 2014 draft state budget.