70 կողմ, 40 դեմ. 2014-ի բյուջեն ընդունվեց
Քիչ առաջ Ազգային Ժողովը 70 կողմ, 40 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց «2014-ի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը: Այսպիսով` ԱԺ արտահերթ նստշրջանն ավարտվեց:
Մինչ քվեարկության մեկնարկը անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ կողմ է քվեարկելու նախագծին, քանի որ իր համար շատ կարևոր երեք առաջարկություն կառավարությունն ընդունել է, մնացած մասով քննարվում է:
Իսկ ահա ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ իր որոշումն ամրապնդվեց Տիգրան Սարգսյանի եզրափակիչ ելույթը լսելուց հետո:
«Պարոն Սարգսյանը շատ հանգիստ բերեց վիճակագրություն, որ վկայում է Հայաստանում հաստատված ծայրահեղ ծանր սոցիալական իրավիճակի մասին և նույնիսկ կես խոսք չասաց այն մասին, որ այդ վիճակը ստեղծվել է նաև այն պատճառով, որ գործող կառավարությունը չի կատարել նախկինում ստանձնած բազմաթիվ պարտավորություններ»,- ասաց փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է ապագայի խոստումներին, ապա, պատգամավորի խոսքով, դրանց կարելի է լուրջ վերաբերել այնքանով, որքանով կատարվել են կառավարության նախկինում տրված խոստումները:
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ այն կառավարությունը, որ չի ապահովի 7 տոկոս տնտեսական աճ, պետք է հրաժարական տա: Այս բյուջեի նախագծում կառավարությունը նախատեսել է 5,8 տոկոս տնտեսական աճ: Շնորհակալություն»,- ամփոփելով խոսքը` ասաց Փաշինյանը ու դեմ քվեարկեց բյուջեին:

A vote on the draft law on the state budget of the Republic of Armenia for 2014 was held in the National Assembly of Armenia today. The draft was adopted with 70 votes in favor, 40 against, and one abstention. The special session of the Armenian parliament has finished.
Prior to the vote, independent deputy Edmon Marutian said he would vote for the draft since the government accepted three important proposals, while the others are under discussion.
Deputy of the Armenian National Congress (HAK) faction Nikol Pashinian said for his part that following the final speech of Prime Minister Tigran Sargsyan, he decided to remain true to his earlier decision.
“Mr. Sargsyan very quietly presented statistics that bears evidence of an extremely difficult social situation in Armenia, but he didn’t utter even a word that there is such a situation because the government has failed to fulfill the numerous obligations it assumed previously,” the deputy noted.
‘I would like to remind you about President Serzh Sargsyan’s words that a government unable to ensure a 7% growth should resign. The government forecast a 5.8% growth in this draft budget,” N. Pashinian said, noting that he will vote against the 2014 draft state budget submitted by the government.