Հայտարարություն. «Ժառանգությունը» մերժում է թուրքական նախապայմանները
«Ժառանգությունը» մերժում է թուրքական նախապայմանները: Կուսակցությունը Թուրքիայի վարչապետի՝ Հայաստան կատարած այցին ընդառաջ հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ վարելով հանդուրժողական քաղաքականություն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, առանց նախապայմաններ թելադրելու, հայտարարել է, որ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ: Սակայն այս 20 տարիների ընթացքում դա չի ընդունվել և մերժվել է Թուրքիայի կողմից:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Հայաստան ժամանելուց մի քանի օր առաջ հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ ասելով. «Դուք երբ հարևան երկրի հողերի բռնազավթումից հրաժարվեք, մեր բարեկամ լինելու առջև արգելքներ չեն լինի»: Եվ սա հայտարարում է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը մի պետության, որը մոտ մեկ դար առաջ Ցեղասպանության արդյունքում բռնազավթել է հայ, հույն և արաբ ժողովրդների բնօրրանի զգալի հատվածը: Մի պետության, որն աջակցում է ռազմատենչ իր քաղաքականությունը շարունակող և հայկական Նախիջեւանի, Շահումյանի, Գետաշենի ու Արծվաշենի տարածքները բռնազավթած Ադրբեջանին:
«Թուրքիան պետք է քաջ գիտակցի, որ եթե Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար իր առջև նախապայմաններ չի դրել, դա չի կարող անվերջ շարունակվել կամ էլ դա չի նշանակում, որ Հայաստանը չի կարող հայտարարել իր նախապայմանների մասին:
Հայ ժողովուրդը Թուրքիայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու հարցում ունի իր մեկնակետը, որի հիմնական բաղադրիչը Թուրքիայի կողմից օկուպացված հայկական բոլոր տարածքների վերադարձն է և հայ ժողովրդի՝ իր հայրենի բնօրրանը վերադառնալու իրավունքի իրացումը»,-ասված է «Ժառանգության» հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ այսօր Հանրապետության հրապարակում ընթացող բողոքի ակցիային նաև «Ժառանգությունն» էր մասնակցում:

Партия «Наследие» отвергает предусловия Турции
Партия «Наследие» выступила с заявлением в связи с визитом главы МИД Турции Ахмета Давутоглу в Ереван, в котором отмечается, что Армения, придерживаясь толерантности в политике, заявила без предъявления предусловий, что готова установить дипломатические отношения с Турцией. Однако за эти 20 лет Турция не принимала и отвергала это.
За несколько дней до визита в Армению глава МИД Турции Ахмет Давутоглу выступил с заявлением, отметив: «Когда вы откажетесь от „захвата земель“ соседней страны, тогда не будет препятствий для того, чтобы мы стали друзьями». И об этом заявляет руководитель внешнеполитического ведомства страны, которая около века назад в результате Геноцида захватила значительную часть родины армян, греков, арабских народов. Государство, которое содействует Азербайджану, продолжающему ее милитаристскую политику и оккупировавшему армянские земли Нахичевана, Шаумяна, Геташена и Арцвашена.
«Турция должна прекрасно осознавать, что если Армения для установления дипломатических отношений не предъявляла предусловий, то это не будет продолжаться вечно, и это не означает, что Армения не может заявлять о своих предусловиях.
У армянского народа есть своя отправная точка в вопросе установления добрососедских отношений с Турцией, основной тезис которой – возвращение всех оккупированных Турцией армянских земель и реализация права армянского народа вернуться на свою родину», - отмечается в заявлении партии «Наследие».
Отметим, что в сегодняшней в акции протеста протест против визита главы МИД Турции Ахмета Давутоглу в Армению принимали участие также представители партии «Наследие».