Ա. Կասպրշիկ. Շփման գծում կորուստների թիվը նվազել է
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հասկացրեցին, որ մտադիր են առավել հաճախակի հանդիպել և ակտիվացնել խաղաղ գործընթացը, ինչն իսկապես լավատեսության հիմքեր է ստեղծում: Այս մասին, «Թրենդ» լրատվական գործակալության հետ զրույցում, նշել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Նա նշել է, որ 2013 թվականի ընթացքում, ԵԱՀԿ առաքելության անդամները 17 անգամ այցելել են շփման գիծ:
Ա. Կասպրշիկը տեղեկացրել է, որ իրենց դիտարկումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ 2012 թվականի համեմատ, 2013 թվականին, շփման գծում ավելի քիչ թվով կորուստներ ու վիրավորներ են գրանցվել:
Նա նշել է, որ, այդուհանդերձ, լուրջ ռիսկայնությունը պահպանվում է, մանավանդ, այն մարդկանց դեպքում, ովքեր բնակվում է սահմանամերձ բնակավայրերում: Իսկ դա մեծ դժվարությունների է հանգեցնում:
Կասպրշիկը տեղեկացրել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ու ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչն իրենց մանդատի համաձայն, կողմերի հետ վստահության միջոցների ամրապնդման ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացնում:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ իր թիմն աշխատում է ռազմական միջադեպերի հետաքննության հնարավոր մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ, ինչպես նաև, երկու կողմերի մտավորականների, գիտնականների ու հասարակական շրջանակների միջև հանդիպումներ կազմակերպելու համար:
Բանախոսը հույս է հայտնել, որ նույնիսկ առկա լրջագույն խնդիրների պայմաններում, ի վերջո հնարավոր կլինի թուլացնել շփման գծում առկա լարվածությունը, նվազեցնել կորուստների ու վիրավորների ռիսկայնությունը, ստեղծել բարենպաստ մթնոլորտ, ինչը հնարավորություն կտա նախագահներին` քաղաքական հակամարտության կարգավորման ճանապարհին, հասնելու կայուն առաջընթացի:

Andrzej Kasprzyk: Number of incidents on line of contact declined
Presidents of Armenia and Azerbaijan – Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev made clear that they intend to accelerate the pace of their meetings and intensify the peace process, which gives cause for optimism in 2014, Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk told the Trend news agency.
In his words, with the assistance and consent of the sides, in 2013 members of the OSCE Mission visited the line of contact of the armed forces 17 times. He said that the number of those killed or injured as a result of violations of the ceasefire declined in 2013 as compared with 2012.
Nevertheless, the agreement on the ceasefire remains self-regulating and the risks are serious as never before, while those living near the line of contact will continue to be exposed to difficulties until the ceasefire regime is strengthened, A. Kasprzyk said.
According to him, the Co-chairs of the OSCE Minsk Group and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office have mandates to work with the sides in order to develop trust building measures. Besides, his team helps work out mechanisms for investigation of possible armed incidents, Andrzej Kasprzyk noted.
In his words, some trust building measures are more difficult to carry out than others, but they will help to ease tension on the line of contact sooner or later.