Սամցխե-Ջավախքը նոր նահանգապետ ունի
Նախօրեին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ներկայացրել է Վրաստանի 9 տարածաշրջանների նահանգապետերին:
Սամցխե-Ջավախքի նորանշանակ նահանգապետ է նշանակվել Ակակի Մաճուտաձեն, ով ծնվել է 1974թ.-ին Թբիլիսիում: Այս մասին տեղեկացնում է «Հարավային դարպասը»:
«Մաճուտաձեն արտաքին տնտեսության գծով մասնագետ է, ունի իրավապահ և ֆինանսական մարմիններում աշխատանքային փորձ: Շատ հայրենասեր մարդ է և լավ մենեջեր»,- նկարագրելով նահանգապետին` ասել է վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ տարածաշրջանի նախկին նահանգապետ՝ Իվանե Ծիկլաուրին Վրաստանում նախագահական ընտրությունների հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 28-ին դիմում գրեց աշխատանքից ազատվելու խնդրանքով: Նրա դիմումը բավարարվեց նոյեմբերի 15-ին:
Մինչ այս նախագահի լիազորի պարտականությունները կատարում էր նախկին նահանգապետի առաջին տեղակալ՝ Հարություն Հովհաննիսյանը:

В Самцхе-Джавахке новый губернатор
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили представил накануне девять новых государственных поверенных – губернаторов, назначенных правительством на новые должности. В частности, губернатором Самцхе-Джавахка назначен Акакий Мачутидзе, который родился в Тбилиси в 1974 году. Об этом сообщает газета «Южные ворота».
По словам грузинского премьера, Акакий Мачутидзе является специалистом в сфере международной экономики и имеет значительный опыт работы в правоохранительных и финансовых органах. «Он патриот и очень хороший менеджер», - отметил Гарибашвили.
Отметим, предыдущий губернатор Самцхе-Джавахка Иванэ Циклаури подал в отставку на следующий день после президентских выборов. С 15 ноября должность государственного поверенного исполнял его заместитель Арутюн Ованесян.