Լիտվայի դեսպան. Վիլնյուսով կյանքը չի ավարտվում
Հայաստանը բազմաթիվ ձեռքբերումներ ունի Ասոցացման համաձայնագրի շրջանակում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում: «Վիլնյուսից հետո. ծառացած մարտահրավերները և ապագայի թաքնված հնարավորությունները» խորագրով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
«Վիլնյուսով կյանքը չի ավարտվում: Մենք այդ մասին արդեն հայտարարել ենք, որ շարունակելու ենք բոլոր բարեփոխումները, հատկապես այն ոլորտներում, որտեղ դրանք նախանշված էին»,- մասնավորապես ասաց դեսպանը` հիշեցնելով, որ Վիլնյուսից հետո լինելու է Ռիգայի գագաթաժողովը, «հետևաբար` ամեն ինչ շարունակվում է և ոչ թե՝ ավարտվում»:
Դեսպանն իր անհամաձայնությունն արտահայտեց նաև, թե ՀՀ-ԵՄ բանակցությունները ոչինչ չեն տվել. «Վիլնյուսում ընդունված Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարության մեջ արձանագրված է, թե ինչի է հասել Հայաստանն այս տարիների ընթացքում»:

Lithuanian ambassador: Life does not end with Vilnius summit
Armenia has registered numerous achievements as a result of reforms implemented within the framework of the Association Agreement, Lithuanian Ambassador to Armenia Erikas Petrikas said at the public discussion on challenges and opportunities after the Vilnius summit.
‘Life does not end with the Vilnius summit. We already said that we would continue reforms, particularly in spheres where reforms are planned. There will be Riga after Vilnius, therefore everything will continue, rather than end,” he noted.
In the ambassador’s words, he does not share the opinion that Armenia-EU negotiations did not produce any results. “In Vilnius, a joint statement about what Armenia has achieved in these years was issued,” E. Petrikas said.