ՄԻԵԴ-ի վատ նախադեպը. Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չէ
ՄԻԵԴ-ը Շվեյցարիայի դեմ «Թուրքական բանվորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեկի» գործով վճիռ է կայացրել: Ըստ այդ վճռի Շվեյցարիան խախտել է Փերինչեկի իրավունքները, որը մեղադրվել էր ռասսայական խտրականության համար, քանի որ հրապարակայնորեն ժխտել էր Հայոց ցեղասպանությունը:
Փերինչեկի դեմ բողոք էր ներկայացրել «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան՝ 2005 թվականին: Հայցից 2 տարի անց՝ 2007 թվականին, Լոզանի դատարանը Փերինչեկին մեղավոր ճանաչեց ռասսայական խտրականության մեջ՝ պարտավորեցնելով նրան տուգանք վճարել: Փերինչեկը հայց ներկայացրեց, որը Վերաքննիչ դատարանը մերժեց՝ պարզաբանելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը նույնպիսի պատմական փաստ է, ինչպես Հոլոքոստը:
Նույն պատասխանը թուրք գործիչն ստացավ Շվեյցարիայի Դաշնային դատարանում, որից հետո նա դիմեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: ՄԻԵԴԸ որոշել է, որ Շվեյցարիան խախախել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը՝ գրելով բառացիորեն հետևյալը. «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հանցագործություն չէ»:
asbarez.com-ը գրում է, որ այս որոշումը վատ նախադեպ կարող է դառնալ ժխտողականության համար՝ հավելելով, որ Շվեյցարիան դեռ ժամանակ ունի բողոքարկելու ՄԻԵԴ վճիռը

ЕСПЧ решил, что отрицание Геноцида армян – не преступление
Европейский суд по правам человека признал нарушение Швейцарией прав лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека, обвиненного в расовой дискриминации по делу о публичном отрицании Геноцида армян.
Догу Перинчек участвовал в различных конференциях в Швейцарии в 2005 году, на которых публично отрицал факт Геноцида армян в 1915 году. Ассоциация "Швейцария-Армения" подала в суд в Швейцарии жалобу в июле 2005 года, требуя возбудить уголовное дело против Перинчека в связи с его высказываниями. Суд в Лозанне в марте 2007 года признал Перинчека виновным в расовой дискриминации, обязав его выплатить несколько штрафов. Перинчек выступил с иском, в котором обжаловал это решение. Апелляционный суд отклонил жалобу в июне того же года, указав, что Геноцид армян является историческим фактом, так же как и Холокост.
Европейский суд по правам человека решил, что Швейария нарушила статью 10 Европейской конвенции по правам человека (свобода выражения мнения), заявив, что «отрицание Геноцида армян не является преступлением».
Asbarez.com отмечает, что данное решение может стать нежелательным прецедентом для тех, кто отрицает факт Геноцида армян, отмечая, что у Швейцарии пока есть время для обжалования решения суда.