Արցախի հանրապետական բժշկական կենտրոնում 76 հաստիք կավելանա
Արցախում առողջապահության ոլորտի 2014թ. ֆինանսավորումը կկազմի 5 մլրդ 52 մլն 100 հազար դրամ, որը 2013-ի համեմատ ավել է 12, 3%-ով։ Այս մասին` karabakh-open.info-ի հաղորդմամբ, օրերս հայտարարել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար Զոյա Լազարյանը՝ ԱԺ-ում գալիք տարվա պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
Ըստ նախարարի՝ աճը հիմնականում պայմանավորված է այն բանով, որ մի քանի ծրագրերին ուղղվող գումարներն ավելացել են ու կոմունալ ծառայությունների սակագները` աճել։
Զոյա Լազարյանը տեղեկացրել է նաև, որ հանրապետական բժշկական կենտրոնում գալիք տարի կավելանա 76 հաստիք։ Կենտրոնում կգործի նաև նոր՝ անհետաձելի բուժօգնության բաժանմունքը, որի համար գալիք տարվա բյուջեում նախատեսված է 23 մլն դրամ։

76 jobs to be created at Artsakh republican medical center
Allocations for healthcare sector in Artsakh in 2014 will amount to 5 billion 52 million 100 thousand drams, which is by 12.3% more than in 2013, Health Minister of Nagorno Karabakh Ms. Zoya Lazarian said recently during a discussion of the 2014 draft state budget in the parliament.
According to her, the growth is conditioned by an increase in allocations for several programs as well as by increased utility costs.
Zoya Lazarian said that 76 jobs will be created at Artsakh’s Republican Medical Center next year. An emergency medical aid unit will be set up at the Center, for which 23 million drams will be provided from the state budget.