ՄԻԵԴ վճիռը չի ազդի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վրա. «Փաստինֆո»
Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար քրեական հետապնդման ենթարկված Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը չի ազդի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա: «Փաստինֆոի» թղթակցի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը՝ գործն ինքնին գնահատելով որպես «բավականին հաջող թուրքական լոբբինգի արդյունք»:
Ա.Ղազարյանը միաժամանակ գտնում է, որ այն կազդի ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենքներ ընդունելու գործընթացի վրա, ինչը ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի էլեմենտներից մեկն է: «Քաղաքական դաշտում գործընթացները կշարունակվեն, գնալով ավելի ու ավելի շատ պետություններ կընդունեն, որ ցեղասպանություն է եղել, բայց չեն ընդունի օրենքներ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը կպահպանի ցեղասպանության հերքման քրեականացնող դրույթը, ինչն իրավաչափ է և պայմանավորված է հասարակական սուր պահանջով:
«Մենք՝ հայերս, ցեղասպանության առաջին զոհերն ենք»,- ասել է նա: Եթե որևէ մեկը գա Հայաստան և հրապարակային հայտարարություններ կատարի՝ հերքելով 1915թ. դեպքերը՝ որպես ցեղասպանություն, դրա համար քրեական հետապնդման ենթարկվի և գործը հասնի Եվրոդատարան, Ա.Ղազարյանի կարծիքով, կարող է այլ որոշում կայացվել: Հայաստանի պարագայում կարող է ընդունվել, որ այստեղ իսկապես հասարակական սուր պահանջ կա, որպեսզի քրեական հետապնդման ենթարկվեն նման անձինք: «Եվրոպական դատարանն իր որոշումը միշտ տեղայնացնում է կոնկրետ հանգամանքների ներքո և ոչ թե համընդհանուր սկզբունք է սահմանում»,- ասել է Ա.Ղազարյանը՝ նկատելով, որ Շվեյցարիայի պարագայում Եվրոպական դատարանը չընդունեց, որ Շվեյցարիայում կա Հայոց ցեղասպանությունը հերքողներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հասարակական սուր պահանջ:

ECHR decision not to affect Armenian Genocide international recognition
“The ruling of the European Court of Human Rights (ECHR on the appeal of Dogu Perincek who was convicted in Switzerland for denial of the Armenian Genocide will not affect the international recognition of the Armenian Genocide,” international law expert Ara Ghazarian told PastInfo news agency, considering the case as a result of quite successful Turkish lobbying.
At the same time Ara Ghazarian believes that this circumstance will have an effect on the process of taking decisions on criminalization of Armenian Genocide denial, which is an element of the Genocide recognition. “More and more states are acknowledging the fact of the Genocide, but they will not pass laws,” he said, adding that Armenia keeps the provisions criminalizing Armenian Genocide denial, which is legitimate and conditioned by acute social demand. “We, the Armenians, were the first victims of genocide,” he said.
If anyone comes to Armenia and makes a public speech denying that the 1915 events constituted genocide, that person will be held criminally responsible and the case will go to the European Court. In the opinion of A. Ghazarian, another decision could be taken. In case of Armenia, a provision may be adopted that there is acute social demand that such persons should be held criminally responsible. “The European Court always localized its decision according to concrete circumstances, but does not set a universal principle”, Ghazarian said, noting that in case of the ruling concerning Switzerland, the court did not acknowledge that in Swiss society there is acute social demand for holding those denying the Armenian Genocide criminally responsible.