ՄԻԵԴ վճիռը չի ազդի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վրա. «Փաստինֆո»
Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար քրեական հետապնդման ենթարկված Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը չի ազդի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա: «Փաստինֆոի» թղթակցի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը՝ գործն ինքնին գնահատելով որպես «բավականին հաջող թուրքական լոբբինգի արդյունք»:
Ա.Ղազարյանը միաժամանակ գտնում է, որ այն կազդի ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենքներ ընդունելու գործընթացի վրա, ինչը ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի էլեմենտներից մեկն է: «Քաղաքական դաշտում գործընթացները կշարունակվեն, գնալով ավելի ու ավելի շատ պետություններ կընդունեն, որ ցեղասպանություն է եղել, բայց չեն ընդունի օրենքներ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը կպահպանի ցեղասպանության հերքման քրեականացնող դրույթը, ինչն իրավաչափ է և պայմանավորված է հասարակական սուր պահանջով:
«Մենք՝ հայերս, ցեղասպանության առաջին զոհերն ենք»,- ասել է նա: Եթե որևէ մեկը գա Հայաստան և հրապարակային հայտարարություններ կատարի՝ հերքելով 1915թ. դեպքերը՝ որպես ցեղասպանություն, դրա համար քրեական հետապնդման ենթարկվի և գործը հասնի Եվրոդատարան, Ա.Ղազարյանի կարծիքով, կարող է այլ որոշում կայացվել: Հայաստանի պարագայում կարող է ընդունվել, որ այստեղ իսկապես հասարակական սուր պահանջ կա, որպեսզի քրեական հետապնդման ենթարկվեն նման անձինք: «Եվրոպական դատարանն իր որոշումը միշտ տեղայնացնում է կոնկրետ հանգամանքների ներքո և ոչ թե համընդհանուր սկզբունք է սահմանում»,- ասել է Ա.Ղազարյանը՝ նկատելով, որ Շվեյցարիայի պարագայում Եվրոպական դատարանը չընդունեց, որ Շվեյցարիայում կա Հայոց ցեղասպանությունը հերքողներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հասարակական սուր պահանջ:

Решение ЕСПЧ не повлияет на международное признание Геноцида армян
“Решение Европейского суда по делу подвергшегося уголовному преследованию за отрицание Геноцида армян Догу Перинчека против Швейцарии не повлияет на международное признание Геноцида армян”, - отметил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” специалист по международному праву Ара Казарян, оценив дело как “результат весьма успешного турецкого лоббинга”.
Вместе с тем А. Казарян считает, что сей факт повлияет на процесс принятия законов по криминализации отрицания Геноцида, что является одним из элементов признания Геноцида. “Чем дальше, тем больше государств признают факт Геноцида, однако не будут принимать законов”, - отметил он, добавив, что Армения сохранит положения по криминализации отрицания Геноцида, что является правомерным и обусловлено острой потребностью общества. “Мы, армяне, первые жертвы Геноцида”, - сказал он.
Если кто-либо приедет в Армению и выступит с публичным заявлением, отрицая, что события 1915г.были Геноцидом, подвергнется за это уголовному преследованию, и дело дойдет о Евросуда. По мнению А. Казаряна, может быть вынесено иное решение. В случае с Арменией может быть принято положение, согласно которому существует острая потребность общества в том, чтобы подобные лица подверглись уголовному преследованию.”Европейский суд локализует всегда свое решение под конкретные обстоятельства, а не устанавливает универсального принципа”, - заявил А. Казарян, отмечая, что в случае со Швейцарией суд не признал, что в швейцарском обществе есть острая потребность в привлечении к уголовной ответственности лиц, отрицающих факт Геноцида армян.