Ադրբեջանցիները հայ գերիներին ստիպել են չվերադառնալ Հայաստան
Շուրջ 4 ամիս է, ինչ հայ զինծառայող Հակոբ Ինջուղուլյանը գտնվում է Ադրբեջանում՝ գերության մեջ: Մինչ օրս հայտնի չէ, թե ինչ պայմաններում է նա հայտարարել, որ չի ցանկանում վերադառնալ հայրենիք՝ գերադասելով կյանքի մյուս մասն ապրել երրորդ երկրում:
Հասկանալու համար, թե ինչպես են հայ գերիներին ստիպում ընտրել երրորդ երկրում ապրելու տարբերակը «Ժողովուրդը» զրուցել է 2003թ. Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված հայ զինվոր Եղիա Հունանյանի հետ: Նա իր 2 ընկերների հետ 2 ամիս 20 օր գտնվել է գերության մեջ:
Եղիայի խոսքով՝ ադրբեջանցի գեներալներն իրենցից փորձել են պարզել, թե մենք որքան զինվոր ունենք, քանի զենք ու տանկ. «Երբ տեսնում էին, որ երեք զինվորներս խաբում ենք իրենց, տարբեր բաներ ասում, այդ ժամանակ դաժան ծեծում էին մեզ: Ձեռքների տակ ինչ ընկներ, դրանով խփում էին»:
Ըստ Եղիայի՝ ադրբեջացնիներն իրենց ստիպել են չվերադառնալ Հայաստան: «Կամ մնացեք Ադրբեջանում, կամ ընտրեք երրորդ երկիր ու էնտեղ ապրեք: Բայց Ռուսաստան չընտրեք»,- ասել են ազերիները:

Азербайджанцы заставляют пленных отказываться от возвращения в Армению
Около четырех месяцев армянский военнослужащий Акоп Инджигулян находится в азербайджанском плену. При каких обстоятельствах он заявил, что не желает возвращаться в Армению, пока не известно.
Чтобы понять, каким образом азербайджанцы заставляют армянских военнопленных выбирать вместо возвращения на Родину третьи страны, корреспондент газеты «Жоховурд» побеседовал с бывшим военнопленным Егией Унаняном, который вместе с двумя сослуживцами на протяжении двух месяцев и 20 дней находился в азербайджанском плену.
По его словам, азербайджанские генералы пытались выяснить, сколько у нас солдат, сколько оружия и танков. «Когда они понимали, что мы обманываем, то жестоко избивали. Били всем, что попадало им под руки», - сказал Е.Унанян.
Он отметил, что азербайджанца заставляли их отказываться от возвращения в Армению. «Или оставайтесь в Азербайджане, или выбирайте третьи страны, но не Россию», - говорили азербайджанцы.