Ադրբեջանցիները հայ գերիներին ստիպել են չվերադառնալ Հայաստան
Շուրջ 4 ամիս է, ինչ հայ զինծառայող Հակոբ Ինջուղուլյանը գտնվում է Ադրբեջանում՝ գերության մեջ: Մինչ օրս հայտնի չէ, թե ինչ պայմաններում է նա հայտարարել, որ չի ցանկանում վերադառնալ հայրենիք՝ գերադասելով կյանքի մյուս մասն ապրել երրորդ երկրում:
Հասկանալու համար, թե ինչպես են հայ գերիներին ստիպում ընտրել երրորդ երկրում ապրելու տարբերակը «Ժողովուրդը» զրուցել է 2003թ. Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված հայ զինվոր Եղիա Հունանյանի հետ: Նա իր 2 ընկերների հետ 2 ամիս 20 օր գտնվել է գերության մեջ:
Եղիայի խոսքով՝ ադրբեջանցի գեներալներն իրենցից փորձել են պարզել, թե մենք որքան զինվոր ունենք, քանի զենք ու տանկ. «Երբ տեսնում էին, որ երեք զինվորներս խաբում ենք իրենց, տարբեր բաներ ասում, այդ ժամանակ դաժան ծեծում էին մեզ: Ձեռքների տակ ինչ ընկներ, դրանով խփում էին»:
Ըստ Եղիայի՝ ադրբեջացնիներն իրենց ստիպել են չվերադառնալ Հայաստան: «Կամ մնացեք Ադրբեջանում, կամ ընտրեք երրորդ երկիր ու էնտեղ ապրեք: Բայց Ռուսաստան չընտրեք»,- ասել են ազերիները:

Azerbaijanis force POWs to refuse to return to Armenia
Armenian soldier Hakob Injighulian has been held captive in Azerbaijan for four months. It is still not clear why he declared that he does not want to return to Armenia.
In order to understand how Azerbaijanis force Armenian prisoners of war to choose to move to a third country instead of returning to the homeland, the correspondent of ‘Zhoghovurd’ paper talked to former POW Yeghia Hunanian who together with two other soldiers was held in Azerbaijani captivity for two months and 20 days.
In his words, Azerbaijani generals tried to find out how many soldiers, arms and tanks we have. “When they realized we were deceiving them, they would beat us up,” Hunanian said.
He told the paper that Azerbaijanis forced them to refuse to return to Armenia. “You must stay in Azerbaijan or choose a third country, but not Russia,” Azerbaijanis said.