Հիմնախնդրի կարգավորումը ՀՀ, Ադրբեջանի և ԼՂ ժողովուրդների համար շատ կարևոր է
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները կարողացան լրջորեն զրուցել միմյանց հետ խնդիրների շուրջ և ավարտեցին զրույցը՝ երկուսն էլ հավատալով, որ կարող են աշխատել միմյանց հետ, և որ կա ճանապարհ դեպի առաջ: Եվ դա լավ լուր էր բոլորիս համար և անշուշտ լավ լուր Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար: Այս մասին, «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Եվ մենք ակնկալում ենք այդ երկխոսության շարունակություն, քանի որ դա է ճանապարհը, որով մենք կարող ենք գտնել դեպի վերջապես խաղաղ կարգավորում տանող ուղին: Եվ դա իրոք երկու նախագահների անելիքն է: Եթե նրանք ունեն այն կարգավորելու, միմյանց հետ աշխատելու և առաջ շարժվելու ճանապարհ գտնելու քաղաքական կամք, ապա դա տեղի կունենա, և Մինսկի խումբն էլ այստեղ է՝ գործընթացի դյուրացմանն օգնելու համար»,- նշել է նա:
Հարցին, թե «ո՞րն է ամենադժվարին խնդիրը այս քննարկումներում: Կարո՞ղ եք նկարագրել, գոնե ընդհանուր գծերով, թե որն է այդ հարցը ըստ էության»,- Ջ. Ուորլիքը նշել է.
«Ինչպես գիտեք, կան մի շարք շատ դժվարին հարցեր, որոնց պետք է անդրադառնալ: Դա է պատճառը, որ այդ խոսակցությունը շարունակվում է արդեն 20 տարի հրադադարից հետո: Դրանք դժվարին խնդիրներ են, սակայն, իրոք, ես հավատում եմ, որ երկու կողմերը կարող են գտնել ճանապարհ դեպի առաջ, որը, իրոք, օգնի երկու կողմերին, որ երկու կողմերը կարող են տեսնել ճանապարհ դեպի առաջ՝ կարգավորում, որ, իրոք, ոչ մեկը չկորցնի և բոլորը շահեն: Եվ ինչպես ցանկացած բանակցության պարագայում այստեղ ևս մենք դա ենք ակնկալում: Ոչ թե որ ժողովուրդը՝ լինի Լեռնային Ղարաբաղի կամ Հայաստանի, կամ Ադրբեջանի, զոհողություններ անի: Ոչ, մենք դա չենք խնդրում: Մեր հույսն այն է, որ կողմերը, բոլոր կողմերը կհամարեն, որ իրենց շահերից է բխում այս ձգձգվող հակամարտությանը երկարատև, խաղաղ կարգավորում գտնելը»:
Հարցին, թե «թերևս, փորձագետների մեծ մասը և նաև լրատվամիջոցները կենտրոնանում են երկու հարցի վրա: Նախ և առաջ, ինչպես դուք նկարագրում եք ձեր հայտարարություններում, ինչպես գրված է կարգավորման այդ սկզբունքներում՝ «օկուպացված» տարածքների վերադարձը, որոնք այժմ վերահսկում են հայկական ուժերը: Մեկ այլ հարց հանրաքվեն է, որ Լեռնային Ղարաբաղը կարող է անցկացնել սեփական հանրաքվեն և որոշում կայացնել սեփական ճակատագրի առնչությամբ՝ ուզում են արդյոք անկախ լինել, Ադրբեջանի կազմում կամ Հայաստանի կազմում: Սրանք երկու ամենադժվարին խնդիրներն են: Այդպե՞ս է», վերջինս նշել է.
«Այո, անշուշտ, դրանք շատ կարևոր խնդիրներ են, սակայն Ձեզ համար ավելացնեմ ևս մեկը, որն է՝ վստահությունը և փոխըմբռնումը: Ինչը ապշեցնում է ինձ, երբ ես Բաքվում եմ, Երևանում եմ և նաև երբ Լեռնային Ղարաբաղում եմ, ես գտնում եմ, որ նրանք լավ մարդիկ են՝ բոլոր կողմերը: Եվ հասկանում եմ, որ կա խորը անվստահություն, անվստահություն բոլոր կողմերի միջև: Եվ հուսով եմ, որ մենք կարող ենք գտնել մի ճանապարհ, և դա ժողովուրդների միջև շփումների մակարդակում է, այլ ոչ թե կառավարությունների և բարձր քաղաքականության, որ ես հուսով եմ, որ հայերը, ադրբեջանցիները, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարող են միմյանց ընկալել որպես իրական մարդիկ և տեսնել սրա մարդկային կողմը: Եվ ես, այո, հավատում եմ, որ բոլոր կողմերում լավ, ազնիվ մարդիկ են: Գիտեք, նրանք մարդիկ են, որոնք ցանկանում են լավագույնը իրենց ընտանիքների համար, ապագայի համար, նրանք ցանկանում են խաղաղություն և բարգավաճում»:
Վերջինիս ընդգծել է, որ հիմնախնդրի կարգավորումը «Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդների համար շատ կարևոր է»:
«Մենք աշխատում ենք Մինսկի խմբի միջոցով, մենք նվիրված ենք այդ ձևաչափին և ուղի գտնելուն: Կարո՞ղ է Միացյալ Նահանգները որևէ բան անել նաև երկկողմ հիմքի վրա: Մենք պատրաստ կանգնած ենք, և կարող եմ ասել, որ մենք կարող ենք ունենալ շատ լավ հարաբերություններ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Եվրամիության հետ, որ մենք կարող ենք այստեղ գտնել ճանապարհ դեպի առաջ, և մենք կցանկանայինք գտնել երկարատև կարգավորում…»:
Հարցին, թե «օրերս դուք շուրջ երկու ժամանոց բանակցություններ ունեցաք Բակո Սահակյանի հետ, եթե չեմ սխալվում, ուղղեք ինձ, եթե սխալվում եմ: Եվ դուք բանակցեցիք առաջնորդների հետ: Բայց օրերս դուք ավելացրեցիք մեկ այլ խումբ՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, սա դրա մի հետաքրքիր մասն է: Կարո՞ղ եք մեզ ասել մի փոքր ավելին, թե ինչու եք այդքան շատ ժամանակ ծախսում Լեռնային Ղարաբաղում, որևէ նոր բան կա՞», Ջ. Ուորլիքը նշել է.
«Ես միշտ սպասում եմ Լեռնային Ղարաբաղ իմ ճամփորդելուն և այստեղ մարդկանց հանդիպելուն, նրանց տեսակետները լսելուն: Եվ ես կասեի, որ Մինսկի խումբը ուշադրությամբ լսում է, և մենք ցանկանում ենք հաշվի առնել նրանց տեսակետները: Այս այցելության ընթացքում լավ հնարավորություն կար հանդիպելու քաղաքացիական հասարակության հետ և լսելու նրանց տեսակետները: Եվ Մինսկի խումբը պետք է բաց լինի, մենք պետք է լսենք ոչ միայն ամենաբարձր մակարդակի քաղաքական առաջնորդներին, այլև պետք է բաց լինենք՝ լսելու նաև ժողովրդին: Եվ սա ոչ միայն հենց Լեռնային Ղարաբաղում է, այլ նաև Երևանում է, Բաքվում: Մենք պետք է լսենք, թե ինչ ասելիք ունի ժողովուրդը, և ճանապարհը դեպի առաջ, որ նրանք հավատում են, և նրանց մտահոգությունները: Եվ սա լավ հնարավորություն էր Լեռնային Ղարաբաղում՝ լսելու նրանց: Եվ սա առաջին անգամն էր, որ ես հանդիպեցի նրանց հետ, սակայն կարող եմ վստահեցնել, որ վերջինը չի լինի»:

Conflict settlement important for people of Armenia, NKR and Azerbaijan
‘The presidents of Armenia and Azerbaijan were able to talk to each other seriously about the issues and they came out of that, both sides believing that they could work with each other and that there is a way forward. And that was good news for all of us and certainly the good news for the people of Azerbaijan, Armenia and Nagorno-Karabakh’, the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick said in an exclusive interview with RFE/RL Armenian Service.
‘And what we look forward is to that dialogue continuing, because that’s the way that we can find the way towards peaceful settlement finally. And it really is up to the two presidents. If they have the political will to settle this, to work with each other and find the way forward, then it will happen and the Minsk Group is there to help facilitate the process,’ Mr. Warlick noted.
Responding to the question: ‘ Mr. Ambassador, what is the most difficult issue during these discussions? Maybe you can describe like… what is the issue that you can say… just a principle in general?’, James Warlick said:
‘Well, as you know there are a number of very difficult issues that need to be addressed. There is a reason that this conversation has been ongoing now for 20 years since the ceasefire. These are difficult issues, but, in fact, I believe that both sides can find a way forward that, in fact, helps both sides, that both sides can see a way forward to a settlement that, in fact, no one loses and everyone gains. And with any negotiation that is what we hope for. Not that people – either the people of Nagorno-Karabakh or Armenia, or Azerbaijan – make sacrifices. No, we are not asking that. What we hope is that the sides, all parties will find it in their interest to have a durable, peaceful settlement to this longstanding conflict’.
In response to the remark that ‘most experts, I think, and also media always focus on, maybe, two issues. First of all, as you describe in your statements, as it is being written in these principles of the settlement, that return of occupied territories that Armenian forces are now controlling. The other issue is the referendum, that Nagorno-Karabakh can hold its own referendum and decide on their own fate – whether they want to be independent, within Azerbaijan or with Armenia. These are two most difficult issues’, the U.S. Co-chair replied:
‘Yes, of course, these are very important issues, but let me add one more for you and that is one of trust and understanding. What strikes me is when I am in Baku, when I am in Yerevan and also when I am in Nagorno-Karabakh I find these are good people, all sides. And I understand this – there is a deep mistrust, distrust among all the parties. And I hope that we can find a way, and this is on the people-to-people level, this is not government-to-government and high policy, that I hope Armenians, Azerbaijanis, the people of Nagorno-Karabakh can come to see one another as real people and the human side of this. And I do believe that, you know, on all sides these are good, honest people. You know, these are the people that want the best for their families, for the future, they want peace and prosperity’.
James Warlick underlined that ‘certainly for the people of Armenia and Azerbaijan, and Nagorno-Karabakh it’s very important. And finding a way to a durable peace is extremely important, and the United States wants to help. Look, we want to work through the Minsk Group, we are committed to this format and finding a way. Is there anything that the United States can do on a bilateral basis as well? We stand ready, and I could say that we could have a very good relationship with Russia, with France and the European Union, that we want to find a way forward here, and we would like to find a durable settlement’.
The correspondent of RFE/RL Armenian service said: ‘You recently had around a two-hour talk with [Nagorno-Karabakh leader] Bako Sahakian, if I’m not mistaken, correct me if I am wrong. And you talked with the leaders. But recently you added another group, members of civic society, that’s an interesting part of it. Can you tell us a little bit more why you spend so much time in Nagorno-Karabakh, is there something new?’
The U.S. Co-chair James Warlick replied: ‘I always look forward to traveling to Nagorno-Karabakh and meeting with people there, to hearing their views. And I would say that the Minsk Group listens carefully and we want to take their views into account. On this trip it was a good opportunity to meet with civil society and to hear their views. And the Minsk Group should be open, we should hear from not just the political leaders at the very top, but we should also be open to hearing from the people. And it’s not just in Nagorno-Karabakh itself, but it’s also in Yerevan, in Baku. We should listen to what the people have to say and the way forward that they believe and their concerns and this was a good opportunity in Nagorno-Karabakh to hear from them. And this was the first time that I have met with them, but I can assure you that it won’t be the last’.