Մինսկի խմբի հայտարարությունը` տարածաշրջանային այցի արդյունքների վերաբերյալ
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը տարածաշրջանային այցի արդյունքների վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի դեսպան Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիայի դեսպան Ժակ Ֆորը և ԱՄՆ-ի դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը դեկտեմբերի 15-19-ին այցելել են տարածաշրջան՝ քննարկելու համար Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին իրադարձությունները:
Համանախագահները դեկտեմբերի 15-ին Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, իսկ դեկտեմբերի 16-ին Երևանում հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սարգսյանի հետ: Նրանք մեկնել են Լեռնային Ղարաբաղ և դեկտեմբերի 17-ին հանդիպել են նրա դե-ֆակտո իշխանությունների հետ: Նախագահներն ու համանախագահները քննարկել են նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի հանդիպման և դրան հաջորդած դեկտեմբերի 4-5-ին Կիևում տեղի ունեցած արտգործնախարարների հանդիպումների արդյունքները:
Նրանք վճռականություն են հայտնել 2014 թվականի հունվարին շարունակել առարկայական այդ բանակցությունները: Համանախագահներն ընդգծել են, որ վերջերս սահմանում գրանցված բռնության գործողությունները վտանգում են խաղաղության հեռանկարները: Նրանք կոչ են արել կողմերին զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են ուժեղացնել լարվածությունը և աշխատել բանակցային սեղանի շուրջ առաջընթաց գրանցելուն նպաստող մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ:
Համանախագահները մեկնելու են Շվեյցարիա՝ հունվարին խորհրդակցություններ անցկացնելու համար ԵԱՀԿ-ի նոր նախագահ-երկրի հետ, ապա պլանավորված է երկու արտգործնախարարների հանդիպումը՝ կապված հաջորդ գագաթաժողովի նախապատրաստման հետ»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили по итогам визита в регион с заявлением
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик выступили с заявлением по итогам визита в регионе 15-19 декабря. Заявление размещено на сайте ОБСЕ.
Отмечается, что сопредседатели встретились с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Баку 15 декабря и с президентом Армении Сержем Саргсяном – 16 декабря в Ереване.
Сопредседатели МГ ОБСЕ также посетили Нагорный Карабах и встретились с его лидерами.
Президенты и сопредседатели обсудили итоги встречи 19 ноября в рамках саммита в Вене и последующей встречи министров иностранных дел в Киеве 4-5 декабря. Они выразили свою решимость продолжить организацию таких встреч в январе 2014 года.
Сопредседатели МГ ОБСЕ отметили, что последние акты применения силы на границе подрывают мирный процесс. Сопредседатели призвали стороны воздержаться от дальнейших действий, которые приведут к напряжению, и работать в сторону установления атмосферы, способствующей прогрессу за переговорным столом.
Также отмечается, что в январе 2014 года сопредседатели проведут консультации с новым председателем ОБСЕ – Швейцарией. За этим последует встреча глав МИД Армении и Азербайджана, а также подготовка к следующей встрече президентов.