Մինսկի խմբի հայտարարությունը` տարածաշրջանային այցի արդյունքների վերաբերյալ
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը տարածաշրջանային այցի արդյունքների վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի դեսպան Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիայի դեսպան Ժակ Ֆորը և ԱՄՆ-ի դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը դեկտեմբերի 15-19-ին այցելել են տարածաշրջան՝ քննարկելու համար Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին իրադարձությունները:
Համանախագահները դեկտեմբերի 15-ին Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, իսկ դեկտեմբերի 16-ին Երևանում հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սարգսյանի հետ: Նրանք մեկնել են Լեռնային Ղարաբաղ և դեկտեմբերի 17-ին հանդիպել են նրա դե-ֆակտո իշխանությունների հետ: Նախագահներն ու համանախագահները քննարկել են նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի հանդիպման և դրան հաջորդած դեկտեմբերի 4-5-ին Կիևում տեղի ունեցած արտգործնախարարների հանդիպումների արդյունքները:
Նրանք վճռականություն են հայտնել 2014 թվականի հունվարին շարունակել առարկայական այդ բանակցությունները: Համանախագահներն ընդգծել են, որ վերջերս սահմանում գրանցված բռնության գործողությունները վտանգում են խաղաղության հեռանկարները: Նրանք կոչ են արել կողմերին զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են ուժեղացնել լարվածությունը և աշխատել բանակցային սեղանի շուրջ առաջընթաց գրանցելուն նպաստող մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ:
Համանախագահները մեկնելու են Շվեյցարիա՝ հունվարին խորհրդակցություններ անցկացնելու համար ԵԱՀԿ-ի նոր նախագահ-երկրի հետ, ապա պլանավորված է երկու արտգործնախարարների հանդիպումը՝ կապված հաջորդ գագաթաժողովի նախապատրաստման հետ»:

The Co-chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement saying that Co-chairs (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and James Warlick of the United States of America) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, travelled to the region December 15-19 to discuss recent developments in the Nagorno-Karabakh peace process.
The Co-Chairs met with Azerbaijani President Aliyev on December 15 in Baku, and with Armenian President Sargsian on December 16 in Yerevan. They travelled to Nagorno-Karabakh on December 17 to meet with the NKR authorities.
'The Presidents and the Co-Chairs discussed the outcome of the November 19 summit meeting in Vienna, and the subsequent meeting of their Foreign Ministers in Kyiv on December 4-5. They expressed their resolve to continue building on these substantive talks in January 2014. The Co-Chairs noted that recent violence on the border undermines prospects for peace. They encouraged the sides to refrain from further actions that could increase tensions, and to work to maintain an atmosphere conducive to progress at the negotiating table.
The Co-Chairs will travel to Switzerland for consultations with the incoming Chairperson in Office of the OSCE in January, followed by a meeting of the two Foreign Ministers to prepare for the next summit,' the statement reads..