Անդրեաս Ղուկասյան. Գազի գործարքի հեղինակները ստում են
ԱԺ-ում երեկ կայացած քննարկումները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի իշխանությունները մարտահրավերի առաջ են կանգնած ու ի վիճակի չեն ներկայացնել սեփական ժողովրդի շահերը: Այս ամսին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, «Կանխենք գազի գնի բարձրացումը» նախաձեռնության անդամ Անդրեաս Ղուկասյանը:
«Իշխանությունները ստում են գազի հետ կապված գործարքների վերաբերյալ: Դեռևս 2002 թվականից ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության համար Հայաստանում արտոնյալ վիճակ է ստեղծվել: «Իսկ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության Հայաստանի կառավարությանը պատկանող 20 տոկոս բաժնեմասի վաճառքը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանից դուրս կարող է բռնագանձվել, արգելանքի տակ դրվել Հայաստանի գույքը՝ առանց Հայաստանի համաձայնության»,-ասաց նա` հավելելով, որ նման իրավիճակ ստեղծվել է տարիների ընթացքում:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ նույն նախաձեռնության անդամ Արամ Գրիգորյանն իր հերթին ավելացրեց, որ գազի հարցը միայն քաղաքական չէ ու Հայաստանը այսօր արդեն կառավարման համակարգ չունի:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկման էր դրվել դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների ստորագրած գազային համաձայնագրերի վավերացման հարցը: Քննարկումը տևեց մինչև ուշ երեկո և ԱԺ նախագահի առաջարկով հետաձգվեց մինչև երկուշաբթի:

Андреас Гукасян: Авторы газовых сделок лгут
Вчерашние обсуждения в парламенте Армении продемонстрировали, что власти страны стоят перед вызовами и не в состоянии представлять интересы собственного народа. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции экс-кандидат в президенты Армении, член гражданской инициативы «Предотвратим повышение цен на газ» Андреас Гукасян.
«Власти страны лгут о сделках по газу. Еще с 2002 года для российской компании «Газпром» в Армении была создана привилегированная ситуация. А продажа принадлежащих правительству Армении 20% акций компании «АрмРосгазпром» свидетельствует о том, что имущество Армении может быть конфисковано, поставлено под запрет за пределами Армении, без согласия Армении», - сказал А.Гукасян.
Другой участник пресс-конференции, член инициативы «Предотвратим повышение цен на газ» Арам Григорян в свою очередь добавил, что газовый вопрос не только политический, поскольку речь идет об отсутствии системы управления в Армении.
Напомним, накануне на внеочередном заседании парламента Армении обсуждался вопрос ратификации газовых соглашений, подписанных 2 декабря в Ереване между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации. Обсуждения продолжались до позднего вечера и были отложены на понедельник 23 декабря по предложению спикера парламента Овика Абраамяна.