Անդրեաս Ղուկասյան. Գազի գործարքի հեղինակները ստում են
ԱԺ-ում երեկ կայացած քննարկումները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի իշխանությունները մարտահրավերի առաջ են կանգնած ու ի վիճակի չեն ներկայացնել սեփական ժողովրդի շահերը: Այս ամսին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, «Կանխենք գազի գնի բարձրացումը» նախաձեռնության անդամ Անդրեաս Ղուկասյանը:
«Իշխանությունները ստում են գազի հետ կապված գործարքների վերաբերյալ: Դեռևս 2002 թվականից ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության համար Հայաստանում արտոնյալ վիճակ է ստեղծվել: «Իսկ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության Հայաստանի կառավարությանը պատկանող 20 տոկոս բաժնեմասի վաճառքը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանից դուրս կարող է բռնագանձվել, արգելանքի տակ դրվել Հայաստանի գույքը՝ առանց Հայաստանի համաձայնության»,-ասաց նա` հավելելով, որ նման իրավիճակ ստեղծվել է տարիների ընթացքում:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ նույն նախաձեռնության անդամ Արամ Գրիգորյանն իր հերթին ավելացրեց, որ գազի հարցը միայն քաղաքական չէ ու Հայաստանը այսօր արդեն կառավարման համակարգ չունի:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկման էր դրվել դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների ստորագրած գազային համաձայնագրերի վավերացման հարցը: Քննարկումը տևեց մինչև ուշ երեկո և ԱԺ նախագահի առաջարկով հետաձգվեց մինչև երկուշաբթի:

Andreas Ghukasian: Authors of gas deals are lying
Discussions in the Armenian parliament yesterday showed that the country’s authorities are facing challenges and are unable to represent the interests of the people, the former presidential candidate, member of ‘We will prevent gas price increase’ pressure group Andreas Ghukasian told a press conference today.
“The authorities are lying about the gas deals. A privileged position was created for Russia’s Gazprom in Armenia as early as 2002, while the sale of 20% of the Armenian government-owned shares of ArmRosGazprom Company shows that Armenia’s assets can be confiscated and put under a ban outside the country without Armenia’s consent,” Ghukasian said.
Another participant of the press conference, member of the same pressure group Aram Grigorian said for his part that the gas issue is not only political as the matter concerns the absence of a management system in Armenia.
Ratification of the gas agreements signed on December 2 between the Armenian and Russian governments in Yerevan was discussed at the special session of the Armenian parliament yesterday. Discussions lasted into late evening and were postponed until Monday, December 23, at the suggestion of speaker Hovik Abrahamian.