Կարծիքներ. Եվրոպային ինտեգրվելով` իշխանությունները կարող էին հպարտանալ
Հայաստանում սեպտեմբերի 3-ից հետո, այսպես ասած, ներկա-բացակա արվեց: «Հայ ժողովրդի և Հայաստանի անցնող տարվա ձեռքբերումներն ու կորուստները» թեմայով հրավիրված քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Ազատ Արշակյանը:
Մինչև սեպտեմբերի 3- ը, շարունակեց խոսքը Ա. Արշակյանը, իշխանությունն ինքն էր գնում անկախացման, սակայն սեպտեմբերի 3-ին, լավ կլիներ, որ իշխանությունը հրաժարական տար. «Դրանից հետո մենք կորուստ ունեցանք. Կորցրեցինք իշխանություն, որը մինչ այդ դրական գործունեություն էր ծավալել: Արդեն առանց կասկածելու գիտենք, թե ովքեր են հայկական պետականության կողմնակիցները ու ովքեր են հայ ժողովրդին պետական չհամարող գործիչները: Ես միշտ կարծել եմ, որ դա գաղտնիք է, որը պետք է թաքցնել, սակայն հիմա հայտարարում են այդ մասին»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի` Եվրոպային ինտեգրվելուն, ապա բանախոսը նկատեց, որ այդ ծրագիրը շատ կարևոր էր Հայաստանի համար, և իշխանությունը դրանով կարող էր հպարտանալ:
Քննարկմանը մասնակից ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանն էլ իր հերթին ասաց, որ այս տարին գոնե իր համար պետք է լիներ ժողովրդավարության համակարգի ամբողջական ներդրման տարի:
«Դա չեղավ, բայց կյանքն այլ «նվեր» մատուցեց: Պատմությունը կրկնվում է, ինչպես 18-րդ դարում ռուսական իմպերիալիզմը պարսկական իմպերիալիզմի հետ դաշինք կնքեց և կործանեց հայկական պետականությունը: Մեր օրերում, երբ Հայաստանն ընդամենը պետք է մերձեցներ իր հարաբերությունները Եվրոպայի հետ, Հայաստանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ նախընտրում են Ոսկե Հորդան»,- ասաց Պ. Հայրիկյանը:
Եզրափակելով խոսքը` Հայրիկյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց իրենց անցկացրած հարցումը, ըստ որի, հայ ժողովրդի միայն 23%-ն է կողմ Մաքսային միությանն անդամակցելուն. «Սակայն Հայաստանին ստիպեցին ենթարկվել ռուսական իմպերիալիզմի անառողջ հավակնություններին»:

А.Аршакян: Власти Армении могли гордиться европейской интеграцией
Власти Армении до 3-го сентября шли по пути независимости, однако после решения о присоединении к Таможенному союзу, они должны были уйти в отставку. Об этом заявил сегодня в ходе обсуждения по теме «Достижения и потери армянского народа и Армении за прошедший год» бывший депутат Верховного Совета Азат Аршакян.
«После этого у нас есть потери. Мы потеряли власть, деятельность которой была до этого положительной. Мы несомненно уже знаем, кто является сторонником армянской государственности, и кто считает, что армянскому народу не нужна государственность. Я всегда думал, что эта тайна, которую скрывают, однако сегодня об этом открыто заявляют», - сказал А.Аршакян.
Что касается евроинтеграции Армении, то А.Аршакян отметил, что эта программа была очень важной для страны и власти могли гордиться этим.
Другой участник обсуждения, лидер Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйр Айрикян отметил, что в контексте полноценного внедрения демократической системы этот год преподнес ему «сюрприз».
«История повторяется, так же как и в 18 веке российский империализм заключил союз с персидским империализмом, разрушив армянскую государственность. Сегодня, когда Армения должна была лишь сблизиться с Европой, власти Армении заявили, что предпочитают Золотую Орду», - сказал П.Айрикян.
П.Айрикян вновь напомнил о проведенном ОНС статистическом опросе, согласно которому лишь 23% армянского народа выступает за членство Армении в Таможенном союзе. «Армению заставили подчиниться нездоровым амбициям российского империализма», - заявил он.