Տ. Սարգսյանը հանձնարարել է ուսումնասիրել Թուրքիայի միակողմանի որոշումը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում մասնակցել է Միջազգային համեմատական իրավունքի հայկական անդրանիկ տարեգրքի, www.karabakhfacts.am տեղեկատվական կայքի շնորհադեսին և ամենամյա-գիտաժողով քննարկմանը՝ նվիրված ՀՀ արտաքին քաղաքականության իրավական հիմնախնդիրներին: Այս մասին հայտնում են կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Տիգրան Սարգսյանը ողջունել է Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի կողմից նշված աշխատանքների իրականացումը և կարևորել միջազգային իրավունքի տեսակետից մեր երկրին առնչվող տարբեր հիմնախնդիրների ուղղությամբ ուսումնասիրությունների իրականացումը:
«Այս խնդիրն առավել արդիական է մեզ համար, եթե հաշվի առնենք այն մարտահրավերները, որոնց առջև կանգնած է մեր երիտասարդ պետությունը: Այսօր միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարցը չէ, որ պետք է համեմատական իրավունքի տեսակետից գտնվի ուշադրության կենտրոնում, քանի որ այսօր առնչվում ենք բազմաթիվ այլ հարցերի ևս: Այսօր կարևոր է նաև ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը, հաշվի առնելով, որ այդ ռեսուրսների մի զգալի մասը ձևավորվում են ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում: Այդ երկրի կառավարությունը միակողմանիորեն որոշում է ընդունել, մասնավորապես, 20 մլրդ դոլար է հատկացրել Արարատյան դաշտավայրում ձևավորվող ջրային պաշարների վրա մեծ ազդեցություն ունեցող գետերի վրա ջրամբարներ կառուցելու համար: Ըստ մասնագետների՝ տարիներ հետո լրջագույն խնդիր ենք ունենալու Արարատյան դաշտավայրում ոռոգման համակարգերի հետ կապված»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Այդ առումով, Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, կան որոշակի իրավական հիմքեր, որոնք հնարավորություն պետք է ընձեռեն, որպեսզի Հայաստանը պաշտպանի իր ազգային շահերը: Մասնավորապես, վարչապետի դիտարկմամբ. պետք է բացահայտել միջազգային պայմանագրեր, կոնվենցիաներ, փաստաթղթեր, որոնք հնարավորություն կտան միջազգային ատյաններում պաշտպանել մեր շահերը: Կառավարության ղեկավարի տեղեկացմամբ՝ հիշատակվում են նաև պայմանագրեր, որոնք կնքվել են դեռևս Խորհրդային միության տարիներին:
«Երկրորդ խնդիրը, որը նույնպես գտնվում է իրավաբանական հետազոտությունների ոլորտում, ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցումն է, որի շուրջ պարտավոր ենք հաշվի առնել հարևան պետությունների դիտարկումները` մինչ շինարարական աշխատանքների սկիզբը: Մասնավորապես, պետք է լուրջ իրավաբանական սպասարկում, որպեսզի հետագայում խոչընդոտներ չունենանք նոր բլոկի կառուցման գործում»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ նմանատիպ խնդիրները, որոնք ունեն տարածաշրջանային նշանակություն՝ բազմազան են: Կառավարության ղեկավարի կարծիքով՝ լուրջ ուսումնասիրության առարկա պետք է հանդիսանա նաև հարևան պետության կողմից սպառազինության բնագավառում միջազգային պարտավորությունների խախտման հարցը:
Տիգրան Սարգսյանը ողջունել է երիտասարդ հետազոտողների գործունեությունը և կոչ արել շարունակել այդ ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները;
Միջազգային համեմատական իրավունքի հայկական անդրանիկ տարեգրքում ներկայացված են այդ բնավագառում Հայաստանին առնչվող հիմնախդիրների իրավական ասպեկտները, իսկ www.karabakhfacts.am տեղեկատվական կայքը հնարավորություն կտա բոլորին օբյեկտիվորեն ծանոթանալ ԼՂ հիմնախնդրին:

Т.Саркисян поручил изучить решение Турции о строительстве водохранилищ
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня участие в презентации информационного сайта www.karabakhfacts.am, первого армянского ежегодного вестника Международного сравнительного права, а также в ежегодной научной конференции, посвященной правовым вопросам внешней политики Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Тигран Саркисян приветствовал деятельность Центра международного и сравнительного права, обозначив важность проведения исследований с точки зрения международного права различных проблем, касающихся Армении.
«Сегодня с точки зрения сравнительного права нужно изучать не только карабахский вопрос. Сегодня очень важным является и вопрос рационального использования водных ресурсов, если учесть, что их значительная часть формируется на территории современной Турции. Правительство этой страны в одностороннем порядке приняло решение, выделив, в частности, 20 млрд. долларов на строительство водохранилищ на реках, которые имеют большое воздействие на формирующиеся в Араратской долине водные ресурсы. Как указывают специалисты, спустя годы у нас возникнут серьезные проблемы с системами орошения в Араратской долине», - заявил глава армянского правительства.
В данном контексте, как отметил Т.Саркисян, есть определенные правовые основания, которые должны предоставить Армении возможность защищать свои национальные интересы. В частности, по мнению премьера, необходимо рассмотреть международные договора, конвенции, документы, которые позволят Армении защитить свои права в международных инстанциях.
«Вторая проблема, которая также находится в сфере юридических исследований,– это строительство нового атомного энергоблока, и в этой связи до начала строительных работ мы обязаны учесть замечания соседних государств», - сказал Т.Саркисян.
По словам главы армянского правительства, подобных проблем, имеющих региональное значение, множество. По мнению Т.Саркисяна, предметом серьезного рассмотрения должно стать и нарушение соседним государством международных обязательств в сфере вооружения. Он приветствовал деятельность молодых исследователей, призвав продолжить ведущиеся в этом направлении работы.